Zwalczanie os i szerszeni

Osy i szerszenie najczęściej budują gniazda latem i wtedy najtrudniej jest sobie z nimi poradzić. Jednakże może to się zdarzyć już w maju, kiedy następują pierwsze podziały rojów. Przy dachach budynków mieszkalnych, altankach i garaży pojawiają się początkowo małe gniazda, dopiero później stają się większe i wyraźne. Działanie przeciw osom warto zacząć więc odpowiednio wcześniej.

Do usuwania dużych gniazd szerszeni zobligowani są strażacy. Jeśli nie będą mieli innych wezwać, mogą także zająć się osami, na przykład stosując dobry środek na osy lub ścinając i niszcząc gniazdo. Jeśli jednak twoim problemem są małe kuleczki gniazd lub po prostu osy i szerszenie rojące się w pobliżu czy ciągle wlatujące do twojego mieszkania, musisz radzić sobie samodzielnie. Także osy ziemne, które mieszkają w ogrodzie, musisz usunąć samodzielnie. Do tego koniecznie potrzebny jest preparat odstraszający osy i szerszenie. Poznaj skuteczny środek do zwalczania tych niebezpiecznych owadów.

Środek na osy i szerszenie w pomieszczeniu

Jeśli w pomieszczeniach pojawiają się osy i szerszenie, warto zastosować środek, który zabija owady od razu. Wiele osób zastawia pułapki na owady, jednak te lepiej sprawdzają się w przypadku tych chodzących. Jeśli chodzi o owady latające, znacznie lepiej sprawdza się środek w sprayu.

Skuteczny środek na szerszenie i osy to między innymi spray UP Control AE marki Target. To środek w formie aerozolu, nie tylko przeciw osom i szerszeniem, lecz także działa na muchy, meszki i komary. Dzięki temu dobrze się sprawdza. Wystarczy wypryskać całe pomieszczenie, żeby owady nie chciały do niego przylatywać. Środki owadobójcze tego rodzaju są najczęściej bardzo skuteczne i naprawdę dobrze działają na owady latające. UP Control AE kupisz w marketach i sklepach ogrodniczych za mniej więcej 13-14 zł. Jeśli masz problem ze szkodnikami roślin, sprawdź także ten artykuł o polecanych środkach na mszyce.

Bomba gazowa na szerszenie i osy

Bomba gazowa to kolejny naprawdę skuteczny środek na owady. Nie jest to preparat odstraszający osy, raczej środek zwalczający owady. Bomba gazowa idealnie sprawdza się w przypadku os i szerszeni, które zadomowiły się pod dachem w garażach czy altanach. Działa nieco inaczej niż standardowy spray – otwiera się ją w pomieszczeniu i zostawia, a ulatujący gaz zwalcza owady. Dzięki temu łatwiej można usunąć puste gniazdo.

Gniazdo os, a także środek na osy i inne polecane środki owadobójcze, w tym na szerszenie
Polecane środki owadobójcze, czyli środek na osy i środek na szerszenie

Chemiczne bomby gazowe nie są zbyt popularne. Skuteczny środek tego rodzaju to Dobol Professional. Środek działa nie tylko na osy, lecz także na mrówki, muchy, komary a nawet prusaki i karaluchy. Naprawdę świetnie się sprawdza do wielu różnych zastosowań. Po użyciu bomby gazowej należy opuścić pomieszczenie na długo, a później dobrze je wywietrzyć, by usunąć wszelkie chemiczne substancje. Puszka sprężonego gazu o wadze 30 g kosztuje około 40 zł. Jest to jedno z najdroższych rozwiązań.

Skuteczny środek na szerszenie, który niszczy gniazda

Spray może być nie tylko do stosowania doraźnego. Niektóre tego rodzaju środki świetnie radzą sobie z usuwaniem i niszczeniem gniazd. Samodzielne usuwanie gniazd os i szerszeni może być trudne, ponieważ owady mogą wylecieć ze środka i zaatakować osobę, która próbuje je zwalczyć. Dlatego zwalczanie sprayem będzie dobrym początkiem – owady zostaną zlikwidowane, a potem możesz usunąć i zniszczyć gniazdo, by kolejne roje go nie budowały.

Polecamy zwłaszcza preparat Herkules MAX marki Propal, który jest przeznaczony do usuwania owadów w gniazdach. Wygląda jak spray, ale ma szeroką dyszę, która rozpyla dużo środka na raz. Dzięki temu szybko możesz wprowadzić środek do gniazda i opuścić zagrożone miejsce, chroniąc się przed ewentualnym atakiem ze strony owadów. Później pozostaje tylko usunąć gniazdo – najlepiej będzie spalić je lub zniszczyć doszczętnie i wyrzucić do kosza. Opakowanie aerozolu to koszt około 15 zł.

Gaśnica na osy i szerszenie

Gaśnica na osy i szerszenie to kolejny rodzaj środka, który cieszy się ogromnym powodzeniem. Można użyć jej do zastosowania na wiszące gniazda owadów, jak i na osy ziemne. Gaśnica swoją nazwę zawdzięcza temu, że można używać jej z daleka.

Najlepszym tego przykładem jest produkt marki Bros Gaśnica na osy i szerszenie, która działa także przeciw innym owadom latającym. Jej największą zaletą jest duży zasięg – możesz opryskiwać gniazdo z odległości 5 metrów, dzięki czemu zapewniasz sobie większe bezpieczeństwo. Gaśnica wygląda jak standardowy spray. Jest to puszka z szeroką dyszą, jej objętość wynosi 300 ml. Cena zazwyczaj oscyluje w granicach 15 zł. Jedna puszka wystarcza na pozbycie się jednego gniazda.

ikona podziel się Przekaż dalej