Odstraszanie ptaków

Nawet jeśli lubisz ptaki i lubisz je obserwować, może okazać się, że zapraszanie ich do ogrodu czy na balkon okaże się wielkim błędem. Dlatego lepiej zrezygnuj z dokarmiania ich na tarasie czy w okolicy domu. Lepszym rozwiązaniem jest wywieszenie karmników z daleka od ogrodu owocowego lub w parku czy na skwerze między blokami. W przeciwnym wypadku ptaki będą chciały jak najczęściej przebywać w twoim ogrodzie. Latem i jesienią będzie to dla nich raj na ziemi – będą miały dostęp do jagód i innych owoców.

Odstraszanie ptaków należy przeprowadzać tak, żeby nie wpływać na ich zdrowie i sposób funkcjonowania. Zastosowane metody powinny być humanitarne i tak dobrane, by ptaki nie były narażone na szkodę. Zadaniem odstraszania jest po prostu zniechęcenie ich do przylatywania do twojego balkonu. Można zrobić to po prostu domowymi sposobami, bez większych nakładów finansowych. Wszystkie przedstawione metody są tanie, a jednocześnie naprawdę skuteczne.

Odstraszanie gołębi w mieście

Odstraszanie gołębi

Gołębie pojawiają się niemal we wszystkich miastach, nawet tych niewielkich. I chociaż trudno wyobrazić sobie stary rynek bez tych latających ozdóbek i umilają nam spacery, to nie bardzo za nimi przepadamy. W końcu gołębie najchętniej siadają na naszych balkonach, a co gorsza, chętnie zostawiają tam oznaki swojej bytności.

Straszenie ptaków to bardzo skuteczny sposób na to, by się ich pozbyć. Jak to zrobić? Gołębie boją się drapieżników. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie różnych sylwetek dużych drapieżnych ptaków lub węży. Plastikowe sylwetki należy zamontować na barierce balkonu, dzięki temu ptaki nie będą chciały tam w ogóle przylatywać. To najlepszy odstraszacz gołębi.

Skuteczne zabezpieczenie balkonu

Jest jeszcze kilka innych sposobów na to, by ptaki nie były uciążliwe na balkonie. Skuteczny sposób to po prostu zabezpieczenie tarasu, by ptaki nie mogły tam wlatywać i bytować. Najlepszym rozwiązaniem jest siatka, którą rozpina się wokół barierki aż do sufitu. Siatka może nie wygląda najlepiej, jednak faktycznie sprawi, że gołębie, szpaki czy gawrony się odzwyczają i nie będą już przylatywać na twój balkon.

Możesz także zastosować specjalne kolce, które sprawią, że gołębie nie będą miały gdzie „parkować”. Ptaki lubią przesiadywać na barierce, jednak możesz łatwo zapobiec temu, stosując właśnie małe kolce lub rozciągając żyłkę około 2 cm nad barierką, by gołębie nie mogły na niej siedzieć. Dzięki temu powoli oduczą się od przesiadywania na twoim balkonie. Ten sposób jest skuteczny tylko pod warunkiem, że ptaki nie chodzą po podłodze balkonu, tylko po prostu przesiadują na ogrodzeniu. A może zainteresuje cię także ten artykuł o odstraszaniu kotów z ogrodu.

Odstraszanie ptaków w ogrodzie

Straszenie ptaków: skuteczny strach na wróble?

Szpaki, gawrony, mniejsze i większe ptaki, wszystkie uwielbiają wyjadać z ziemi nasionka, a z drzewek owoce i jagody. To może znacznie zmniejszyć plonowanie. Z ptakami w ogrodzie trudno sobie poradzić, zwłaszcza w przypadku szpaków, uwielbiających wiśnie i czereśnie, może to być utrudnione.

W tym wypadku dobrym rozwiązaniem jest strach na wróble. A właściwie coś podobnego – należy stworzyć po prostu postać człowieka i umieszczać ją w pobliżu drzewek i miejsc, gdzie najczęściej pojawiają się ptaki. Podobnie dobrze zadziałają sylwetki drapieżnych ptaków – dla szpaków czy gawronów to oznaka niebezpieczeństwa, więc nie będą chciały się tam zbliżać.

Strach na wróble na polu oraz inne sposoby na odstraszanie ptaków w ogrodzie
Najlepsze sposoby na odstraszanie ptaków oraz polecane urządzenie do odstraszania ptaków

Odstraszacz ptaków – dźwięk i blask

Bardzo skuteczne jest także odstraszanie ptaków za pomocą dźwięków i blasków. Dlatego wiele osób decyduje się na zamontowanie na drzewkach lub w pobliżu krzewów owocowych szklanych butelek lub starych, zniszczonych płyt CD, które będą błyskały w słońcu. To zaskakujące, ale może być naprawdę skuteczne.

Dobrym rozwiązaniem jest także zamontowanie na metalowych prętach puszek po napojach. Pod wpływem wiatru puszki poruszają się i wydają dźwięki, które nie są przyjazne dla ptaków i sprawiają, że te długo trzymają się z daleka od twojego ogrodu.

Urządzenie do odstraszania ptaków

Dźwiękowy odstraszacz ptaków

Dźwięk jest niezwykle skuteczny, jednak nie musisz stosować puszek, możesz sięgnąć po sprzęt elektroniczny, który emituje głośniejsze i bardziej odstraszające dźwięki. Może on emitować na przykład odgłosy ptaków drapieżnych lub po prostu pisk. Te dźwięki paraliżują układ nerwowy ptaków, ale jest to dla nich w zupełności bezpieczne.

Oczywiście dźwiękowy odstraszacz ptaków jest droższym rozwiązaniem, ale naprawdę warto spróbować, zwłaszcza w ogrodzie. Na balkonie może być uciążliwy przez to, że emituje dźwięki, które też mogą być nieprzyjemne dla ciebie i sąsiadów. Cena takiego urządzenia to mniej więcej sto kilkadziesiąt złotych.

Ultradźwiękowe urządzenie do odstraszania ptaków

Lepszym rozwiązaniem jest elektroniczny ultradźwiękowy odstraszacz ptaków. Jest to sposób na pozbycie się szpaków w ogrodzie, czy gołębi na balkonie. Na dodatek ultradźwięki nie są odbierane przez ludzi, zatem w żaden sposób ci nie przeszkadzają.

To urządzenia pracujące na zmienianej częstotliwości. Intensywne fale ultradźwiękowe atakują system słuchowy ptaków, ale nie robią im krzywdy. Po prostu sprawiają, że te trzymają się z daleka od ogrodu. Urządzenie nie powoduje żadnych zakłóceń działania odbiorników telewizyjnych, elektronicznych alarmów, czujników dymu i tym podobne. Urządzenie odstrasza także dzikie psy. Emitor ultradźwięków możesz kupić za mniej więcej 200-300 zł.

ikona podziel się Przekaż dalej