Brzęczak wierzbowiec - szkodnik żerujący na wierzbie białej
Jednym z ulubionych drzew krajobrazowych, sadzonych w zieleni miejskiej, w parkach i dużych ogrodach, jest wierzba biała, popularnie zwana wierzbą płaczącą. Drzewo to o ciekawym pokroju lubi miejsca dobrze nasłonecznione i wilgotną glebę. W naturalnych warunkach rośnie w pobliżu rzek i zbiorników wodnych. Z uwagi na rozmiary wierzba biała nie nadaje się do małych ogrodów. Ponadto sadzi się ją na wolnej przestrzeni, z daleka od parkingów i zabudowań, gdyż jej łamliwe gałęzie mogą spadać w czasie wichury i uszkadzać zaparkowane samochody.
Zdarza się, że na tym pięknym drzewie znajdziemy dziury powygryzane w liściach. Wierzba biała jest drzewem podatnym na szkodniki. Żerują na niej takie owady jak:
- brzęczak wierzbowy,
- krytoryjek olchowiec
- rynnica wierzbowa,
- przędziorek wierzbowiec,
- pienik wierzbowy,
- mszyce,
- gąsienice motyli.
Szczególnie łatwym do zauważenia jest brzęczak wierzbowiec, którego gąsienice mają bardzo ciekawe ubarwienie. Gąsienice są dość duże i osiągają długość do 3 cm. Ich charakterystyczną cechą jest niebiesko zielone ubarwienie, które z obu końców przechodzi w kolor pomarańczowy. Głowa gąsienicy jest czarna, zaś wzdłuż jej ciała przebiega mnóstwo czarnych kropeczek. Owad dorosły brzęczaka wierzbowca jest małą myszką w kolorze czarno żółtym o długości około 1 cm. Są one dość trudne do zauważenia.

Szkodnik ten aktywny jest od maja do września, zaś w sezonie żyją dwa pokolenia owada. Owady dorosłe składają jaja po spodniej stronie liści. Larwy początkowo żerują gromadnie, a następnie rozchodzą się po drzewie i żerują pojedynczo. Sprawdź także ten artykuł na temat stonkowatych szkodników w ogrodzie.
Zwalczanie brzęczaka wierzbowca - skuteczne preparaty i opryski
Gąsienice brzęczaka wierzbowca mogą pozostawiać dziury powygryzwane w liściach wierzby białej lub innych roślin. Dlatego też owada tego uważa się za szkodnika. Jednak jego znaczenie gospodarcze jest minimalne. Owada tego najczęściej spotyka się na nieużytkach, terenach leśnych, łąkach i polanach, szczególnie przy rozlewiskach rzek. Młode gąsienice żywią się liśćmi wierzby, głównie wierzby białej lub kruchej. Dlatego też szkodnik ten może niszczyć estetykę parków i zieleni miejskiej, jeśli pojawi się w dużych ilościach.
W zieleni miejskiej nie prowadzi się zwalczania tego owada z uwagi na niską szkodliwość. Opryski stosuje się tylko w przypadku masowego pojawienia się gąsienic.