Chrząszcz majowy – sprawdzone sposoby na zwalczanie go w ogrodzie
Chrząszcz majowy pojawia się wiosną oraz na początku maja. Czy są to groźne szkodniki dla roślin w naszym ogrodzie? Dowiedz się, czy zwalczanie chrząszcza majowego ma sens i jak to robić, wykorzystując domowe sposoby oraz środki chemiczne.
Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o szkodnikach.
Chrząszcz majowy - co warto o nim wiedzieć?
Jak wyglądają szkodniki chrząszcze majowe?
Ich wygląd nie należy do bardzo przyjemnych – podobnie jak turkuć podjadek, karczownik, garbatek bądź mniejszy przędziorek chmielowiec. Są to chrząszcze o skrzydłach brunatnych, pokrytych delikatnym „meszkiem”. Larwy chrząszcza majowego zwane są z kolei pędrakami (warto zobaczyć ich zdjęcia!). Są białoróżowe, grube i pałąkowato wygięte – przypominając nieco gąsienice motyli. Na dodatek posiadają dość silny i gryzący aparat gębowy! Larwy osiągają nawet 60 mm długości. Duży chrząszcz zimuje w glebie na głębokości nawet 1 metra. Co ciekawe, chrząszcz majowy rozwija się nawet 5 lat!
Samice chrząszcza zakopują się w ziemi na ok. 20 cm głębokości, składając tam jaja. Gdy mija 6 tygodni, wylęgają się larwy żerujące najpierw w glebie i pożerające rośliny, które się rozkładają. Z drugim rokiem zaczynają żery na trawniku i korzeniach roślin, z kolei najbardziej żarłoczne stają się w trzecim roku życia wiosną. W czwartym roku larwy chrząszcza „buszują” krótko, bo zmieniają się w dorosłego osobnika.
Larwy chrząszcza są sporym zagrożeniem dla upraw. Kiedy pojawiają się na roślinach około maja, zaczynają żery wśród drzew owocowych i na trawniku około 6 tygodni, pogryzając wszystko dokoła. Owszem, na ogołoconych pędach rozwijają się te śpiące pączki, jednak zaatakowane rośliny będą osłabione, źle przezimują i… źle urosną. A może zainteresuje cię także ten artykuł o chorobach i szkodnikach różaneczników?
Chrząszcz majowy (chrabąszcz majowy) na trawniku – jak rozpoznać?
Wiosną oraz latem larwy żywić się będą korzeniami traw – to często właśnie przez nie trawnik żółknie, brązowieje, zasycha i ostatecznie… umiera. Trawa uszkodzona przez szkodniki łatwo odrywa się od podłoża, ponieważ nie jest już wówczas zbyt mocno ukorzeniona. Dlatego po chwyceniu garści trawy w dłoń często można łatwo oderwać ją od ziemi. Kiedy widzisz, że korzenie oderwanej trawy nie wyglądają zbyt ładnie to znaczy, że chrząszcz majowy na pewno tu żerował! Pod tym względem chrząszcze są czasami gorsze niż garbatek czy nawet przędziorek chmielowiec.
Jakie szkody wyrządzają chrząszcze majowe?
Szkodniki to głównie larwy chrząszcza czy też chrabąszcza majowego, które żerują w glebie i podgryzają korzenie roślin. Właśnie przez nie następuje wypadanie rozsady, więdnięcie oraz zamieranie rosnących roślin, głębokie wyżerki w korzeniach wielu warzyw (jak marchew, ziemniak czy burak) bądź uszkodzenie korzeni drzew owocowych – a to prowadzi do zasychania gałązek i następnie… całych drzew. Wiosną i latem można zauważyć szkody na trawniku, kiedy to przez pogryzanie korzeni trawy chrząszcz majowy doprowadza ją do placowego więdnięcia i zamierania. Sprawdź także ten artykuł o zwalczaniu wciornastków.
Zwalczanie chrząszcza majowego
Strząsanie chrząszczy i… orka
Jeżeli chcesz pozbyć się chrząszcza majowego, musisz zwalczać zarówno dorosłe osobniki, jak i te przypominające gąsienice motyli nierozwinięte larwy. Zwalczanie chrabąszcza majowego nie należy do najprostszych zadań, ponieważ preparaty do ich „usuwania” są na rynku bardzo ograniczone – więc jest to cięższe niż pozbycie się owadów takich jak turkuć podjadek, garbatek czy karczownik. Najważniejsze są więc metody… agrotechniczne.
Dobrym sposobem jest strząsanie chrząszczy majowych z drzew owocowych oraz krzewów. Duży chrząszcz wiosną (w czasie wylotu) siada na gałęziach pobliskich drzewek. Warto więc jeszcze wczesnym rankiem – gdy szkodniki są ospałe po chłodnej nocy – strząsnąć je z gałęzi. Rozłóż pod drzewami płachty, skąd z łatwością zbierzesz owady! Najlepiej uprzednio przejrzyj w Internecie zdjęcia, jak prawidłowo rozłożyć płachtę.
Jeżeli posiadasz działkę na nieużytku rolnym, warto kilkakrotnie dobrze i głęboko ją przeorać. Kiedy larwy zostaną wydobyte na zewnątrz, nie będą w stanie ponownie zakopać się w ziemi – a to uczyni je łatwym łupem dla… ptaków! Tak samo przed posadzeniem pierwszych rośli ważne jest posianie na przeoranym już terenie… gryki. Zawiera ona bowiem taniny wpływające niekorzystnie na rozwijane się larw chrząszcza majowego. A może zainteresuje cię także ten artykuł o zwalczaniu karczownika?
Chrząszcz majowy (chrabąszcz majowy) a środki chemiczne
Stosuj do uprawy warzyw z siewu (czy założenia trawnika) nasiona zaprawione uprzednio środkami owadobójczymi! Dorosłe chrabąszcze żerujące w drzewach zwalczyć możesz również za pomocą niektórych dostępnych preparatów, jak Karate Zeon 050 CS (cena ok. 11zł) bądź Mospilan 20 SP (ok. 18 zł). Pamiętaj jednak, że środki zwalczają jedynie duże chrząszcze, a nie żerujące w glebie larwy!
Właśnie dlatego warto jest uzupełniająco zastosować doglebowy środek zwany P-Drakol (ok. 20 zł / 20 g). W składzie posiada dobre bakterie, będące niekorzystnymi dla rozwoju larw chrząszczy majowych. Pędraki dzięki zastosowaniu preparatu zmniejszają swoją liczebność – a ich szkodliwość jest niemalże niezauważalna. Dzięki wysokiej wydajności i jednocześnie stosunkowo niskiej cenie P-Drakol jest preparatem, po który ogrodnicy aktualnie sięgają najchętniej! Może warto zatem pokusić się o jego zakup? Sprawdź także ten artykuł o chorobach i szkodnikach malin.
Ilość larw zależna jest o gwałtownych spadków temp ( jak nie zdążą się schować niżej - to zamarzną )