Ćma liliowa (Gracilaria syringella) - rzadko występujący szkodnik na liliach w ogrodzie

Gracilaria syringella należy do rodziny kibitnikowatych. Jest drobnym owadem pospolitym, który występuje w lasach, parkach, w ogrodzie. Owad dorosły dochodzi do 13 mm długości. Jego skrzydła przybierają deseń w białe, ciemnopomarańczowe i czarne plamy.

Wbrew nazwie owad ten może stać się szkodnikiem nie tyle na liliach, ile na lilakach. Jego gąsienice żerują na liściach jesionów, ligustrów i lilaków. Rzadko zdarza się, aby owad ten stał się problemem w ogrodzie, szczególnie że lilaki są odporne na szkodniki.

Charakterystycznym objawem żerowanie gąsienic ćmy liliowej są liście zawinięte w rulonik. Występują również zasuszone, brązowe plamy na liściach. Uszkodzenia liści są wynikiem min, jakie gąsienice owada drążą w liściach. Sprawdź także ten artykuł na temat ćmy bukszpanowej.

Na czym polega zwalczanie ćmy liliowej? Szkodnik ten występuje w ogrodzie bardzo rzadko, dlatego też gąsienice nie mogą dokonać znaczących szkód.

Porażone rośliny w ogrodzie ze szkodnikiem, a także jakie są sposoby rozpoznawania, zwalczania, a także zapobieganie chorobom roślin
Ćma liliowa jako szkodnik żerujący w ogrodzie, a także jego rozpoznanie, zwalczanie i zapobieganie krok po kroku
ikona podziel się Przekaż dalej