Jak odstraszyć koty?

Dlaczego powinno się odganiać koty z ogrodu?

Niestety, ale koty potrafią hałasować, wydając z siebie rozmaite dźwięki. Słyszałeś kiedyś, jak walczą koty w nocy? Takie hałasy z łatwością wybudzą małe dziecko! Mało tego, mogą je skutecznie… przestraszyć. Problem nasila się, kiedy nadchodzi okres rozrodczy tych stworzeń. Oczywiście, problemem są również kocie… odchody. A już zwłaszcza gdy posiadasz swój ogródek. Mocz kota źle wpływa na rozwijanie się wielu roślin, z kolei kał stanowi zagrożenie dla małych dzieci. Mało tego, zapachy odchodów kota nie należą raczej do… zbyt przyjemnych. Chociażby dlatego warto wyposażyć się w jakiś naturalny odstraszacz!

Często problemem staje się kocimiętka. Jest ona niepozorna, a siejemy ją głównie ze względu na muchy czy komary – no cóż, te owady bardzo nie przepadają za jej zapachem. Niestety, nie jest to zapach odstraszający koty, które wabione nią przychodzą do ogrodu. Jeżeli nie lubisz walczyć z kotami, kocimiętka posadzona w ogrodzie nie będzie dobrym pomysłem. Sprawdź także ten artykuł o zwalczaniu karczownika w ogrodzie.

Warto dodać, że dzikie koty mogą również zniszczyć elektryczną instalację, co w niektórych przypadkach doprowadzić może nawet do… pożaru budynku! Niestety, ale dzikie koty często są zagrożeniem dla ludzi, którzy nie zdają sobie sprawy z powagi sytuacji. Dzikie zwierzę (a już zwłaszcza gdy kot ma małe kocięta!), potrafi zaatakować czy pogryźć. A chyba wolisz tego uniknąć, prawda?

Środek odstraszający koty – czy istnieje jeden… idealny?

Oczywiście, nie istnieje. Producenci proponują wiele produktów chemicznych czy też wyciągów z roślin, jakich zapach odstrasza koty. Jedną z nowoczesnych metod są odstraszacze w postaci ultradźwięków. Takie dźwięki niesłyszalne są dla naszych uszu, jednak kot słyszy je znakomicie! Odstraszacz może więc skutecznie przepłoszyć niechcianych gości z posesji.

Bardziej humanitarnym sposobem będzie zwyczajna… woda. Żaden kot nie lubi się moczyć, więc warto będzie popryskać je strumieniem wody, np. z węża ogrodowego. To skuteczne i proste sposoby, które sprawią, że koty raczej niechętnie wrócą na teren ogrodu. Możesz również zainstalować w nim kilka spryskiwaczy, które włączą się, gdy tylko kot się poruszy. A może… zakup psa? On z całą pewnością będzie przeganiał intruzów z ogródka, pilnując swojego terenu lepiej niż ktokolwiek inny! A może zainteresuje cię także ten artykuł o ślimakach w ogrodzie?

Jakiego zapachu nie lubią koty?

Jak odstraszyć koty… rutą?

Domowe sposoby na odstraszenie kotów z ogrodu często skupiają się wokół różnych roślin, jakie wydzielają dość nieprzyjemne dla zwierząt zapachy. Jedną z nich jest ruta, zawierająca gruczoły z mocno pachnącymi olejkami eterycznymi. Koty nie lubią ich, a więc będą omijały roślinę bokiem.

Ruta nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla intruzów pod postacią kotów, ale skutecznie je odstrasza. Jeżeli zastanawiasz się, czym odstraszyć koty w możliwie humanitarny sposób, warto będzie posadzić rutę!

Cytrusy, czyli zapach odstraszający koty

Zastanawiasz się, jakiego zapachu nie lubią koty? Doskonały i przede wszystkim naturalny środek odstraszający koty, to… cytryna. Woń cytrusów jest intensywna, a także kwaśna. Koty potrafią wyczuć ją nawet z dużej odległości! Dzięki temu szybko czmychną z ogrodu i raczej szybko do niego nie zaglądną.

Warto wykorzystać również sam sok z cytryny, aby skropić nim wybrane miejsca w przydomowym ogródku. Zostaw w nich skórkę cytryny, jaka posiada równie mocny i intensywny zapach. Skuteczne okazują się również olejki używane do ciast. Sprawdź także ten artykuł o odstraszaniu kun w ogrodzie.

Kot na płocie, czyli domowe sposoby i najlepsze metody na to, jak odstraszyć koty i porady, czym odstraszyć koty
Czym i jak odstraszyć koty z ogrodu? Porady praktyczne

Cebula na koty!

Zapachem, jakiego jeszcze nie lubią koty, jest… cebula. Zresztą, ludzie również nie przepadają za tą charakterystyczną wonią. Łzawiące właściwości cebuli wpływają o dziwo nie tylko na człowieka, ale i właśnie na koty! I mimo, że nie płaczą jak my, to mrużą oczy. Pamiętaj jednak, że zbyt duża dawka cebuli może znacznie podrażnić oczy zwierzątek – zatem warto będzie użyć jej nieco mniej.

Oczywiście, rozwiązaniem będą też płyny na bazie zapachów, jakich nie lubią koty. Działają one szybko i skutecznie, nie powodując jednak ubocznych skutków. Warto będzie poczytać o niektórych propozycjach dostępnych na rynku i sprawdzić, które preparaty są możliwie zbliżone do naturalnych i… nie trują!

A może tak postawić na… ocet?

Zapach octu nie jest przyjemny zarówno dla człowieka, jak i kota. Jest on drażniący dla nas wszystkich, jednak koci nosek wyczuwa woń octu już ze znacznie większej odległości. Jeżeli chcesz więc skutecznie odstraszyć czworonożnego intruza z ogrodu, zastosuj ocet!

Tego produktu nie powinno używać się w domu ani w żadnej innej przestrzeni, w jakiej jesteś przebywasz przez większość dnia. Jednak już ocet w postaci np. szmatki nim nasączonej, skutecznie odstraszy kota i pokaże mu, że nie warto wchodzić do ogrodu! A może zainteresuje cię także ten artykuł o zwalczaniu nornic?

Zapach lawendy

Jak odstraszyć koty z ogródka? Wystarczy wyhodować w nim… lawendę! Wydziela ona piękny zapach dla nozdrzy człowieka, jednak już niekoniecznie dla nosa kota. To dobry sposób, aby przegonić je z naszego ogrodu. Posadzić możesz ją np. w donicy bądź bezpośrednio w ziemi, w dowolnym miejscu – lub na terenie najczęściej odwiedzanym przez koty. Lawenda stanowić będzie cudowną ozdobę ogrodu, otulając go kojącym i przyjemnym dla domowników zapachem.

Pamiętaj, że koty roznoszą kleszcze i różne choroby – zatem warto walczyć z nimi w humanitarny sposób i odstraszać od naszych ogrodów i małych dzieci. Niestety, ale dzikie zwierzęta mogą stanowić zagrożenie nie tylko dla człowieka, ale też domowych zwierząt. Właśnie dlatego warto zadbać o bezpieczeństwo nasze i naszych najbliższych, chroniąc je przed dzikimi kotami. No cóż, nie każdy czworonóg jest… przyjacielem człowieka! Sprawdź także ten artykuł na temat zwalczania kretów.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny