Galasówka dębianka - znany szkodnik występujący na liściach dębu

Jaki szkodnik tworzy galasy na liściach dębu

Na liściach dębu możemy zauważyć okrągłe narośla przypominające małe jabłuszka. Są to galasy, czyli patologiczne narośla powstałe wskutek rozrostu tkanki roślinnej. Występują one na różnych gatunkach drzew. Najczęściej powstają w wyniku działania szkodników galasówkowatych, do których należy galasówka dębianka.

Do patologicznego rozrostu tkanki roślin dochodzi wskutek nakłucia liścia przez samicę składającą jaja lub wskutek żerowania larw. W galasie znajduje się tylko jedna larwa galasówki. Żywi się ona zawartą w galasach lizenchymą, czyli warstwą odżywczą, która zawiera białka, skrobię i lipidy.

Jak wygląda galasówka dębianka

Galasówka dębianka (Cynips quercusfolii), występująca także pod nazwą jagodnica dębianka lub galasówka jabłuszko należy do rodziny błonkówek. Jest owadem pospolitym w Polsce i żeruje wszędzie tam, gdzie są dęby. Bardzo łatwo zauważyć jak wygląda jej działanie, gdyż powoduje ona tworzenie się na liściach dębów galasów, czyli niedużych jabłuszek.

Galasówka dębianka na liściu dębu
Galasówka dębianka jako szkodnik żerujący w ogrodzie, a także jego rozpoznanie, zwalczanie i zapobieganie krok po kroku

Szkodnik ten przypomina małą muchę. Jej długość dochodzi do około 3.5 mm. Jej charakterystyczną cechą jest spłaszczony odwłok i przezroczyste skrzydła, które wychodzą za odwłok. Larwa galasówki rozwija się w galasach, gdzie się przepoczwarza. Jesienią galasy spadają na ziemię. Zimują poczwarki lub owady dorosłe. Sprawdź także ten artykuł na temat stonkowatych szkodników w ogrodzie.

Zwalczanie galasówki dębianki - preparaty i opryski

Co ciekawe, galasy wykorzystywane były od wieków do wyrobu różnych substancji, na przykład atramentu, czy też do wyrobu leczniczych nalewek. W Chinach wykorzystywane były do garbowania skór ze względu na dużą zawartość garbników. Obecnie galasy wykorzystywane są do produkcji taniny i garbników.

Galasy jako takie nie są szkodliwe dla roślin, gdyż jest ich zbyt mało, aby mogły zagrozić wzrostowi drzewa. Dlatego też nie prowadzi się zwalczania galasówki dębianki w lasach i parkach. Galasy mogą jednak szpecić roślinę i jeśli chcemy się ich pozbyć, można zbierać je ręcznie i palić. Przeciwko szkodnikom stosuje się również preparaty chemiczne i opryski.

ikona podziel się Przekaż dalej