Gąsienice - informacje, które warto znać

Gąsienica to owad, który jest jednym z najczęściej występujących szkodników ogrodowych, dlatego też warto poznać kilka charakterystycznych szczegółów, dotyczących tego zagrożenia. Wtedy o wiele łatwiej będzie nam pozbyć się ich z naszych roślin oraz upraw ogrodowych, które są bardzo cenne.

Zacznijmy więc od początku. Gąsienice to typ larwy, które występują u błonkówek oraz motyli. Są one jednym ze stadiów rozwoju dojrzewania, jakie przechodzi owad. Charakteryzują się one miękkim ciałem o robakowatym kształcie i przesuwkami, które umożliwiają im przemieszczanie się. Ich aparat gębowy jest gryzący i potrzebny jest im tylko do pobierania pokarmu, który dostarcza im potrzebnych do kolejnych faz rozwojowych energii.

Gąsienice motyli i błonkówek mają po 6 oczek z każdej strony głowy. Nie rozróżniają one koloru, ale wychwytują tylko cień i światło. Ich ciało złożone jest z pojedynczych segmentów. Interesujące jest to, że gąsienice mają 3 pary różnych odnóży i tu wyróżniamy odnóża stożkowate, zakończone pazurkami i odnóża krótkie. Gąsienice w dolnych wargach mają gruczoły przędne, które pozwalają na wykonanie kokonu. Sprawdź także ten artykuł o zwalczaniu karczownika w ogrodzie.

Najczęściej spotykanymi gąsienicami są gąsienice motyli. Są one tak samo szkodliwe, jak mszyce, natomiast w walce z mszycami używa się trochę innych sposobów. Żerowania gąsienic motyli spodziewać się możemy w okresie od połowy kwietnia aż do końca czerwca. Okres ten nie wydaje się długi, lecz przez ten czas gąsienice mogą wyrządzić bardzo wielkie szkody, a nawet spowodować zamarcie niektórych roślin.

Co atakują larwy i gąsienice?

Borykając się z problemem larw motyli, należy wiedzieć, co one atakują i na co musimy zwracać uwagę. Dlatego też musimy wiedzieć, że najbardziej narażone na ataki gąsienic są głównie młode liście i pąki kwiatowe. Zaatakowanie tych młodych części roślin może spowodować całkowitą deformację rośliny i zaburzyć jej rozwój.

Wyróżniamy pięć typów gąsienic. Pierwszym typem jest błaszczka jarzynówka, która uszkadza rośliny znajdujące się w szklarniach, a mowa tu przede wszystkim o kapuście i grochu. Kolejna jest znamionówka tarnówka, która spotykana jest na różach, głogu i śliwach ałycza. Z kolei kuprówka rudnica jest bardzo niebezpieczna, bo nie tylko zjada rośliny, ale także wydziela niebezpieczne toksyny. Gąsienica sówkowata jest znana z ataków głównie na roślinach ozdobnych, co jest zmorą dla ogrodników. Ostatnim typem są larwy błonkówek, które atakują przeważnie krzewy owocowe, a zwłaszcza agrest i czerwoną porzeczkę.

Larwa na liściu, czyli gąsienice motyli i larwy w ogrodzie oraz sposoby zwalczania szkodników krok po kroku
Gąsienice w ogrodzie - występowanie, zwalczanie, najskuteczniejsze metody

Powinniśmy również być świadomi tego, że niektóre z owadów żerują na liściach i jest to widoczne, natomiast są też takie, których zauważenie nie jest takie proste. Głównym powodem jest to, że żerują one wewnątrz pędów. Najbardziej niebezpiecznym momentem jest występowanie różnych rodzajów gąsienic na jednej roślinie, ponieważ w szybki sposób mogą pozbawić one roślinę liści i doprowadzić do zamarcia. A może zainteresuje cię także ten artykuł o zwalczaniu wciornastków?

Gąsienice - jak z nimi walczyć?

Walka z gąsienicami nie jest taka prosta, zwłaszcza gdy nie zauważymy pierwszych objawów żerowania na roślinie. W momencie, gdy na roślinach ozdobnych, owocowych i warzywnych zauważymy żółknięcie i obumieranie pędów i liści, to znaczy, że powinniśmy dokładnie obejrzeć roślinę.

Gąsienice bardzo często obgryzają liście, dlatego niepokojące mogą być dziury w liściach, pędach i pąkach kwiatowych oraz same owady na roślinach. W pierwszym stadium żerowania można spłukać gąsienice strumieniem wody z węża, wtedy one spadną z liści. Jeśli to nie pomoże, stosujemy wtedy pułapki lepowe, a w dalszej kolejności insektycydy. Opryski wykonujemy, gdy gąsienice zaczynają proces wylęgu lub są bardzo małe. Należy jednak pamiętać, by po zastosowaniu jakiejkolwiek metody cały czas doglądać rośliny i sprawdzać, czy larwy nie wróciły.

Charakterystycznym objawem mogą okazać się także zwinięte liście, ponieważ gąsienice motyli nadgryzają nerwy liści, a w momencie, gdy zaczyna on więdnąć, zawijają go i tworzą sobie w środku niego gniazdo. Często gniazdo to jest miejscem wylęgu następnych jaj. Bardzo polecanymi środkami do oprysków roślin są Owadofos i Basudin. Sprawdź także ten artykuł o chorobach i szkodnikach różaneczników.

Gąsienice w ogrodzie to bardzo poważny problem, który zagraża praktycznie wszystkim roślinom. Dlatego właśnie dobrze jest, gdy potrafimy rozpoznać objawy żerowania już w początkowej fazie, bo wtedy łatwiej jest nam walczyć z tym problemem. Jeśli jednak nie uda nam się to, musimy sięgnąć po biochemiczne środki, które uporają się z larwami. Nie zapomnijmy też o bezpieczeństwie podczas wykonywania oprysków.

ikona podziel się Przekaż dalej