Jak się pozbyć owocówek? Poznaj ich upodobania

Wyżlina karłowata, popularnie nazywana muszką owocówką, to bardzo interesujący owad. Ma od 2 do 3 mm długości, są więc naprawdę maleńkie. Kształtem przypominają typowe muchy, które często pojawiają się w domu. Żyją zaledwie 10 dni, jednak w tym czasie mogą złożyć setki, jeśli nie tysiące jajeczek, ponieważ do rozrodu są zdolne już po ośmiu godzinach od przepoczwarzenia się i błyskawicznie składają jajeczka w miejscach, w których mają pod dostatkiem pożywienia.

Do czego lgną muszki owocówki?

Muszki owocówki można spotkać na całym świecie. Nie żyją w owocach rosnących na drzewach, więc trudno nazwać je szkodnikami sadów. Rozmnażają się na nadgniłych owocach leżących na ziemi, które spadły z drzewa, stąd drugi człon ich nazwy. Muszki ciągną jednak do domów, wszędzie tam, gdzie pojawiają się nadgniłe lub zepsute owoce. Wystarczy, że na którymś z nich będzie pęknięta skórka, a słodki sok już przywabi muszki. To jednak nie wszystko, lubią one wiele słodkich smaków, dlatego ciągną do wszystkich kompotów, soków, a nawet otwartych win. W mniejszym stopniu nęcą je także kwaśne cytrusy, więc na przepołowionych owocach cytryny także mogą się pojawiać i rozmnażać. Jeśli interesuje cię uprawa moreli na owoce, przeczytaj ten artykuł.

Co zrobić, gdy muszki owocówki pojawią się w domu?

Pierwszym krokiem, kiedy pojawią się owocówki w domu, jest dokładne przejrzenie owoców i warzyw. Należy szybko wyrzucić wszystkie nadgnite i zepsute owoce, również takie, które mają tylko delikatnie uszkodzoną skórkę, wylać wszystkie kompoty i soki, które stały otwarte. Wszystkie owoce należy przenieść do lodówki lub szczelnie zamykanych szafek. Kolejnym krokiem jest oczywiście wyniesienie śmieci, ponieważ w nich także muszki mogą się rozmnażać. Nie jest to oczywiście sposób na to, jak zlikwidować muszki owocówki na dobre, jednak usunięcie źródeł pokarmu sprawi, że nie będą miały możliwości szybkiego rozmnażania się, a ty szybko zapanujesz nad problemem i sprawisz, że już nie powróci.

Muszki owocówki liczne siedzące na bananie, na zdjęciu widoczny tylko kawałek banana na białym tle
Jak się pozbyć muszek owocówek - najlepsze sposoby

Sposób na muszki owocówki – gdy pojawia się chmara owadów

Muszki owocówki najczęściej nie pojawiają się w domu pojedynczo, wręcz przeciwnie – nadlatują całymi stadami i błyskawicznie obsiadają owoce. Trochę nieuwagi może sprawić, że w kuchni pojawi się całkiem duże stadko tych uciążliwych owadów. Oczywiście trzeba je jak najszybciej usunąć z kuchni. W tym celu najlepszy będzie… odkurzacz. Pozwoli na wyłapanie większej ilości owadów, chociaż oczywiście nie wszystkich. Jest to tylko doraźny sposób na muszki owocówki, jeśli jednak zastanawiasz się, jak się pozbyć owocówek na dobre, musisz wytępić je wszystkie.

Jak zlikwidować owocówki? Kiedy pojawia się ich chmara, warto sięgnąć po chemiczne środki, które pozwolą ci na usunięcie ich wszystkich naraz. Jednak warto pamiętać, że po zastosowaniu tego rodzaju preparatu, należy bardzo dokładnie umyć kuchnię, zanim wpuścisz do niej dzieci czy zwierzęta domowe. Dlatego warto spróbować także domowych, bardziej naturalnych sposobów. Muszki owocówki ciągną także do każdego rodzaju lepów. Tego rodzaju pułapka na muszki owocówki powinna być przyklejona do ściany w miejscu, gdzie najczęściej leżą owoce. Najczęściej sama wydziela przyjemny, owocowy zapach, który zwabi muszki. Jednak sposób na muszki owocówki to nie tylko specyfiki kupione w sklepie. Jak się pozbyć muszek owocówek? Domowymi sposobami! Jeśli interesuje cię uprawa wiśni na owoce, przeczytaj ten artykuł.

Jak się pozbyć owocówek – domowa pułapka na muszki owocówki

Ten sposób sprawdza na muszki owocówki sprawdza się tylko wtedy, kiedy muszek nie jest zbyt wiele i nie są szczególnie uciążliwe. Wszystkie domowe pułapki działają w oparciu o to, co muszki lubią najbardziej, czyli owocowe smaki i zapachy. Ten sposób na owocówki pozwala na wyłapanie muszek do jednego pojemniczka, który później można wynieść lub zniszczyć.

Jak pozbyć się muszek - pułapka z miseczki

Jeśli chodzi o domowe sposoby na muchy owocówki, bardzo skuteczna pułapka na muszki owocówki powinna składać się z niewielkiej miseczki obciągniętej folią aluminiową. Na przynętę do środka można włożyć kilka skórek z jabłek. Folię należy mocno obciągnąć i wykałaczką lub igłą zrobić w niej kilka niewielkich dziurek. Przez nie muszki przedostaną się do środka pułapki, zwabione zapachem jabłka, ale nie będą mogły z niej wyjść. To skuteczny sposób na muszki owocówki, który pozwoli ci wyłapać ich bardzo wiele na raz.

Jak zlikwidować muszki owocówki? Pułapka z woreczka

Podobnie wygląda sposób na muszki owocówki, który wykorzystuje woreczek z zapięciem strunowym. Należy włożyć do niego niewielką ilość obierek lub owoców i pozostawić otwartym. Muszki szybko wlecą do środka i obsiądą przynętę. Wtedy wystarczy zamknąć woreczek i wyrzucić go do kosza na zewnątrz. Ten sposób, jak zlikwidować muszki owocówki zadziała tylko, jeśli wcześniej sprzątniesz inne owoce i jedzenie. Obierki w pułapce muszą być jedynym pożywieniem dla muszek w pomieszczeniu.

Jak się pozbyć owocówek poza tymi domowymi sposobami? Świetnie sprawdzi się pułapka z płynu do mycia naczyń, którą wystarczy zrobić w zwykłej szklance lub słoiku. Wystarczy, że w równych proporcjach wymieszasz ze sobą trochę wody, soku owocowego lub najlepiej, octu jabłkowego, a potem dodasz do tego nieco płynu do mycia naczyń. Taki sposób na owocówki jest tani, szybki i bardzo skuteczny. Słoik wystarczy wystawić na jedną noc. Ocet jabłkowy lub sok owocowy przyciągnie muszki, a lepki płyn do naczyń uniemożliwi im wydostanie się ze szklanki. To najlepsza metoda na to, jak się pozbyć muszek owocówek na dobre. Interesuje cię uprawa krzewu agrestu na owoce? Porady znajdziesz w tym artykule.

Obie pułapki zostawia się na wieczór i całą noc. Jest to pora, w której muszki chętniej żerują i są bardziej przyciągane do owocowych aromatów. W ciągu dnia ten sposób na muszki owocówki może nie być tak skuteczny.

Odstraszanie muszek owocówek z wykorzystaniem sprayu na owady w butelce z atomizerem przez małego chłopca stojącego przed domem
Jak się pozbyć muszek owocówek - najlepsze sposoby

Sposób na owocówki – skuteczne odstraszanie

Jeśli już znajdziesz najlepszy sposób na to, jak się pozbyć muszek owocówek i wytępisz szkodniki, koniecznie musisz działać tak, by problem z nimi się więcej nie powtórzył. Jak zlikwidować muszki owocówki? Nie dopuścić do tego, by w ogóle pojawiły się w kuchni. W tym celu najlepiej sprawdzą się różnego rodzaju odstraszacze.

Na rynku dostępne są odstraszacze elektryczne, które wkłada się do gniazda. Wydzielane przez nie zapachy lub fale powodują, że nie tylko muszki, ale także inne owady nie będą się zbliżać do kuchni. Dobrze działają wszelkiego rodzaju odstraszacze chemiczne, które wykorzystują zapach. Jak się pozbyć owocówek z ich pomocą? Wystarczy porozstawiać je w różnych miejscach kuchni, a ulatniający się zapach będzie odstraszał owady na dobre. Jednak tego rodzaju chemiczne odstraszacze nie zawsze mogą być umiejscowione w niewielkiej odległości od jedzenia, a przecież w przypadku muszek owocówek jest to miejsce strategiczne – tam robią najwięcej szkód.

Zatem jak się pozbyć muszek owocówek nie musząc sięgać po chemiczne rozwiązania? Można zrobić to oczywiście domowymi sposobami. Warto wiedzieć, że muszki nie znoszą zapachu mięty. Wystarczy, że w kilku miejscach kuchni, a zwłaszcza wokół stojących na blacie owoców rozłożysz kilka świeżych listków. Możesz je wymieniać na bieżąco, to będzie najlepszy sposób na odstraszenie tych drobnych owadów.

Jak pozbyć się owocówek zapachem poza tym? To nie jest sposób na to, jak zlikwidować muszki owocówki, bardziej jak sprawić, by nie chciały osiedlić się w twojej kuchni. Świetnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju olejki miętowe i mentolowe, którymi można skropić kuchnię na przykład w czasie mycia. Wystarczy, że dodasz kilka kropelek do wody, którą później umyjesz podłogę lub wytrzesz blaty. Dla ciebie zapach będzie przyjemnie odświeżający, dla muszek stanie się torturą nie do zniesienia i szybko wyniosą się z twojego mieszkania. Jeśli interesuje cię także uprawa krzewu porzeczki na owoce, przeczytaj ten artykuł.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97.3% czytelników artykuł okazał się być pomocny