Odstraszanie ptaków z balkonu

O ile mieszkańcy mniejszych miejscowości mają problem z kawkami w kominach czy nalotem wróbli na plantację słoneczników lub szpaków na wiśnie, o tyle w miastach problem są ptaki, które uwielbiają siedzieć na gzymsach, parapetach, balkonach i tarasach. Najczęściej są to gołębie, jednak zdarza się, że na naszym balkonie zamieszka szpak, gawron czy wrony. I chociaż na ptaki miało się patrzy przez okno, warto je przeganiać z balkonu czy z tarasu. Są nie tylko źródłem zanieczyszczeń, lecz także potrafią przyprowadzić ze sobą robaki, na przykład pchły, a także roznoszą różne choroby, między innymi szkodliwą dla ludzi salmonellę.

Dlatego odstraszanie ptaków jest takie ważne. Istnieje na to kilka naprawdę skutecznych sposobów, które przy okazji działają w sposób humanitarny, to znaczy, że nie robią gołębiom krzywdy. Zanim zaczniesz odstraszać ptaki, warto pamiętać, by usuwać wszystkie ślady ich obecności z tarasu. Jeśli raz założyły gniazdo, będą próbowały wrócić w to miejsce. Warto od razu wyrzucać wszelkie kupki przyniesionych gałęzi i usuwać odchody, by ptaki nie chciały powracać na twój balkon. Równocześnie należy zastosować sposoby na odstraszanie ptaków, na przykład właśnie odstraszacz gołębi na ultradźwięki.

Jak wybrać odstraszacz gołębi ultradźwiękowy

Jak działa ultradźwiękowy odstraszacz gołębi?

Dźwiękowe odstraszanie ptaków to świetny sposób. Urządzenia elektryczne, które emitują dźwięki przypominające odgłosy drapieżnych ptaków mają opinie najbardziej skutecznych, jeśli chodzi o gołębie. Jednakże mają one duży minus – są po prostu głośne. Emitowane dźwięki działają na nerwy ludziom, więc ich montaż na balkonie nie jest najlepszym pomysłem. Dlatego na rynku pojawiły się odstraszacze ultradźwiękowe, które emitują dźwięki niewyczuwalne dla ludzi i zwierząt domowych, a odstraszające ptaki.

Taki straszak na gołębie działa także w przypadku mniejszych ptaków, na przykład wróbli, do twojego balkonu nie zbliży się także żaden szpak. To o wiele lepsze rozwiązanie niż środek chemiczny czy kolce, ponieważ nie robi ptakom żadnej krzywdy. Na dodatek odstraszacze ultradźwiękowe nie mają żadnego wpływu na ludzi czy zwierzęta. Pracują na zmiennej częstotliwości, nie powodują zakłóceń urządzeń elektrycznych, radioodbiorników czy telewizorów. Są po prostu bezpieczne i bezgłośne, na dodatek utrzymują ptaki z daleka od twojego balkonu. Jeśli nie znajdujesz metody dla siebie, sprawdź także ten artykuł z najlepszymi sposobami na odstraszanie ptaków.

Straszak na gołębie na ultradźwięki – wybór

Jak wybrać straszak na gołębie na ultradźwięki, by ten był naprawdę skuteczny? Trzeba zwrócić uwagę na kilka ważnych szczegółów. Po pierwsze – sposób zasilania. Większość odstraszaczy to urządzenia elektroniczne z zasilaczem sieciowym lub wyposażone w akumulator, jednak zdarzają się także opcje solarne, które wystawia się na słońce. Produkowana przez nie energia wystarcza do uruchomienia odstraszacza i stosowania go przez cały dzień.

Jeśli zdecydujesz się na akumulatorowy odstraszacz dla ptaków, należy sprawdzić rodzaj akumulatora i jego pojemność. Im większa, tym rzadziej trzeba będzie ładować urządzenie lub wymieniać akumulatorki. Większość dostępnych na rynku urządzeń jest wyposażona w akumulatory jonowo-litowe.

Odstraszacz gołębi – zasięg działania i możliwości

Kolejnym ważnym elementem, który należy sprawdzić jest zasięg działania. Oznacza to promień, w jakim najdalej działa urządzenie, to znaczy na jaką odległość ptaki słyszą dźwięk. Najczęściej jest to 12 metrów, dzięki czemu możesz ochronić nie tylko sam balkon, lecz także na przykład elewacje domu. Oczywiście ważne są także takie elementy jak żywotność diody i tym podobne, dzięki którym urządzenie dłużej jest wydajne i sprawne.

Najlepsze opinie zbierają urządzenia wyposażone w czujnik ruchu. Są nieco droższe, ale warto wybrać wyłącznie takie. Wtedy odstraszacz emituje dźwięki tylko wtedy, gdy wyczuje ruch ptaka lub zwierzęcia w pobliżu. Dzięki temu pobór energii jest znacznie mniejszy. Najbardziej zaawansowane urządzenia są tak nastawione, by reagowały na temperaturę, co oznacza, że spadający liść nie aktywuje ultradźwięków, jedynie żywy organizm może to zrobić.

Kolce na parapecie, czyli skuteczny odstraszacz gołębi i straszak na gołębie z balkonu
Skuteczny odstraszacz gołębi, czyli odstraszanie ptaków z balkonu i tarasu

Odstraszacz gołębi – inne sposoby

Wizualne odstraszanie ptaków

Na rynku jest mnóstwo możliwości, by odstraszyć gołębie. Na balkonach dobrze sprawdzają się wizualne sposoby odstraszania ptaków, czyli zwyczajne makiety i plastikowe sylwetki dużych ptaków drapieżnych. Gołębie będą się ich obawiać, dlatego to może naprawdę dobrze zadziałać.

Możesz także zaopatrzyć się w kukłę człowieka – coś jak strach na wróble – ale ona nie jest szczególnie atrakcyjna. Ciekawym rozwiązaniem są naklejki z dużymi ptakami, które można nakleić na ścianie czy gzymsie. Z odległości gołębie nie widzą, że nie jest to trójwymiarowy drapieżnik, więc ten środek przeciwptakowy dobrze się sprawdza. Dobrym rozwiązaniem jest także wyświetlanie laserowych ptaków lub zwykłe błyski – odstraszają ptaki, ale mogą przeszkadzać sąsiadom, więc w gęstej miejskiej zabudowie nie sprawdzają się najlepiej.

Kolce do odstraszania gołębi

Wiele osób decyduje się na zakup kolców, które miałyby odstraszać gołębie. Można je zamontować na podłodze balkonu, na barierce lub gzymsie. W teorii ma to sprawić, że gołębie nie będą miały gdzie siadać i będą omijać kolce. Jednakże to kontrowersyjne rozwiązanie – ciągle pojawiają się martwe ptaki, które pokaleczyły się kolcami.

Z drugiej strony rozwiązanie nie zawsze działa, ponieważ zdarza się, że ptaki wypatrzą kawałek gładkiej powierzchni na balkonie i będą omijać uzbrojoną barierkę, lądując od razu na parapecie czy na podłodze tarasu. Dlatego nie polecamy tego sposobu.

ikona podziel się Przekaż dalej