Kleszcze - dlaczego ochrona przed nimi jest taka ważna?

Niedawno na serwisie Onet.pl pojawił się artykuł o możliwości pojawienia się w Polsce śmiertelnie niebezpiecznych kleszczy Hyalomma marginatum. Podobno zamiast "tradycyjnej" boreliozy przenoszą one bardzo niebezpieczną krymsko-kongijską gorączkę krwotoczną. Jeżeli wiadomość okaże się prawdą, ludzie aktywnie spędzający czas mają kolejny powód do niepokoju. Dlatego warto wiedzieć, czym są kleszcze oraz jak się skutecznie przed nimi bronić.

Kleszcze zaliczają się do rzędów pajęczaków, wśród których można wymienić nawet do 900 gatunków. Określane są jako pasożyty, ponieważ żywią się krwią kręgowców. Pajęczaki te przechodzą przez trzy stadia rozwoju: larwy, nimfy oraz dorosłego osobnika. Ich cechą charakterystyczną jest korpus, który po napełnieniu się krwią żywiciela, jest w stanie powiększyć swoją objętość nawet 12-krotnie. Przed atakiem korpus kleszczy mierzy od 3 do 4 mm.

Ze względu na rozbudowany aparat gębowy, który bez problemu przebija się przez tkankę skórną. Ponadto dorosłe kleszcze z łatwością rozpoznamy po ośmiu odnóżach. Borelioza jest jedną z najczęściej dotykających człowieka chorób, która jest przenoszona przez kleszcze po wcześniejszym zarażeniu się od zwierząt leśnych oraz polnych. Ponadto ochrona od kleszczy jest tak ważna, ponieważ istnieje ryzyko pojawienia się po ugryzieniu kleszczowego zapalenia mózgu.

Nie są to jedyne choroby, które mogą spotkać człowieka po ugryzieniu przez kleszcza. Do niebezpiecznych powikłań zalicza się również babeszjoza, która swoimi objawami przypomina malarię. Niestety jest to bardzo poważne zagrożenie dla życia człowieka, szczególnie małych dzieci. Dlatego należy jak najszybciej zidentyfikować objawy w celu natychmiastowego leczenia. Kolejnym zagrożeniem jest tularemia, która wywołana jest nie tylko od kleszczy, lecz również może pojawić się po ugryzieniu przez komara.

Kleszcze stanowią duże zagrożenie dla osób aktywnie spędzających czas na świeżym powietrzu
Kleszcze stanowią duże zagrożenie dla osób aktywnie spędzających czas na świeżym powietrzu

Domowe preparaty przeciwko kleszczom

Zdając sobie sprawę z zagrożeń, jakie niesie ugryzienie przez kleszcza, istotne jest, by dbać o odpowiednią ochronę i profilaktykę. Kleszcze wybierają najcieplejsze miejsca na ciele, takie jak pachy, pachwiny, okolice za uszami, dłonie i miejsca pod kolanami. Dlatego, podczas spacerów po lesie lub wysokiej trawie, warto nosić jasne ubrania z długimi rękawami i nogawkami, co utrudnia im dostęp do skóry i ułatwia zauważenie ich na ubraniu.

Dodatkowo, niektóre zapachy odstraszają kleszcze. Przed spacerem warto posmarować się olejkami z drzewa herbacianego, goździkowego lub trawy cytrynowej. Można także użyć suszonych ziół, takich jak lawenda, szałwia, eukaliptus czy mięta pieprzowa. Innym sposobem jest zmiana zapachu potu poprzez spożywanie witamin z grupy B i czosnku.

Skuteczne preparaty przeciwko kleszczom dostępne w sklepach

Należy pamiętać, iż powyższe sposoby dotyczą wyłącznie profilaktyki, jako dobry środek odstraszający kleszcze od człowieka. Ponadto możemy naturalne specyfiki stosować względem dzieci, wiedząc, iż są one dla nich całkowicie bezpieczne. Jednak powyższe środki mogą nie być na tyle skuteczne, aby całkowicie pozbyć się problemu z kleszczami. Dlatego warto zapoznać się z 5 najbardziej polecanymi specyfikami przeciwko kleszczom dedykowanym dla ludzi.

Kobieta z nogami pogryzionymi przez kleszcze
Kobieta z nogami pogryzionymi przez kleszcze

Do najskuteczniejszych preparatów przeciwko kleszczom zalicza się:

  • Target na kleszcze - jest to skuteczny środek, który występuje w formie oprysku wykonywanego na terenie posesji. Głównym składnikiem jest olej rydzowy, dlatego środek jest wyjątkowo bezpieczny dla ludzi, a w szczególności dla dzieci. Płyn zawarty w opakowaniu rozcieńczamy według proporcji podanych na opakowaniu. Są to środki chroniące przed kleszczami, ponieważ główny składnik powoduje ich mechaniczne unieruchomienie, co ostatecznie prowadzi do wyeliminowania pajęczaków.
  • Vaco Kids preparat na kleszcze i komary dla dzieci - jest to skuteczny środek odstraszający komary oraz kleszcze. Specyfik w swoim składzie zawiera substancję aktywną IR3535, która wraz z cytrodiolem przyczynia się do powstania bariery ochronnej przed ukąszeniami pajęczaków oraz owadów. Płyn jest dostępny w aerozolu. Jego przyjemny zapach oraz bezpieczny skład powodują, iż może on być stosowany przez dzieci już od 3 roku życia.
  • Mugga Stron Spray 50% DEET środek odstraszający kleszcze - specyfik wyprodukowany przez belgijską firmę. Tego typu preparaty są całkowicie bezpieczne dla ludzi co jest potwierdzone atestem PZH HŻ/03360/96. Zaletą preparatu jest przyjemny zapach, a także długotrwałe działanie. Płyn w spray Mugga należy stosować przed wycieczkami do lasu, parku, a także spacerami po łąkach.
  • Bros na kleszcze - jest to skuteczny środek przeciwko kleszczom, który występuje w formie spray nanoszonego na ubrania. Płyn w swoim składzie zawiera aż 20% DEETu, dzięki czemu jest on wyjątkowo odstraszający dla pajęczaków. Zaletą tego preparatu przeciwko kleszczom, jest długie działanie, nawet do 20 dni. Ponadto specyfik nie powoduje zniszczeń na ubraniach.
  • Opaska na kleszcze Mosquito - jest to specyfik, który odstrasza kleszcze oraz komary dzięki wydzielającym się olejkom eterycznym. Opaski mogą nosić zarówno małe dzieci, jak i również kobiety w ciąży. Ponadto opaskę można stosować jako bransoletkę lub gumkę do włosów. Producent zapewnia najlepsze działanie w ciągu pierwszych 12 dni.

Preparaty chroniące od kleszczy - ceny

Chcąc zakupić najlepsze środki na kleszcze, które produkowane są dla ludzi, warto dowiedzieć się, w jakich cenach są one dostępne. Jak już można zauważyć, środki dzielą się na preparaty do bezpośredniego użycia na ubranie, a także na odstraszające specyfiki w formie oprysku. Te drugie stosujemy na teren zagrożony występowaniem pajęczaków. Oprócz tego, w zestawieniu pojawiły się również propozycje produktów zwalczających pozostałe insekty.

Przykładowe ceny środków chroniących przed kleszczami

Nazwa produktu

Cena

Najlepsze specyfiki odstraszające kleszcze Ultrathon Spray Deet 25%

35,99 zł

Najlepsze preparaty odstraszające  kleszcze dla ludzi Tickless Human Green

129,00 zł

Bardzo dobry preparat na kleszcze Mugga, Extra Strong spray

23,99 zł

Bardzo dobry preparat na kleszcze Tickless Kid

109,00 zł

Bardzo dobry preparat na kleszcze Bros spray dla ludzi

17,90 zł

Ultradźwiękowy preparat na kleszcze TickLess Active

179,00 zł

Preparat na mrówki Afanisep 25WP 25 g

12,46 zł

Preparat na mrówki Bros w proszku

36,53 zł

Preparat na mrówki Bros mrówex

16,90 zł

Preparat na mrówki Substral 100 g

10,90 zł

Preparat na mrówki No Pest Foval Gel Plus

24,99 zł

Lep na muchy Bros

0,59 zł

Lep na muchy płaski 100 szt. Bros

75,99 zł

Lep na muchy w rolce, specyfik na muchy

32,00 zł

Lep na muchy Effect 10 m, specyfik na muchy

24,99 zł

Bardzo dobry lep na muchy płaski eco Vigonez

49,50 zł

Odstraszające preparaty na karaluchy Żel No Pest

19,99 zł

Środki chroniące przed insektami Moskitiera Lux 130x150

9,99 zł

Środki chroniące przed insektami Moskitiera Keder

49,99 zł

Środki chroniące przed insektami Moskitiera teleskopowa Lamella

79,99 zł

Środki na insekty Bio-Insektal

106,00 zł

ikona podziel się Przekaż dalej