Jak zwalczać pędraki w ogrodzie? Sprawdzone sposoby i skuteczne środki
Chrabąszcz majowy to powszechnie znany owad latający, którego larwa, czyli pędrak stanowi bardzo duże zagrożenie w glebie i w trawniku. Ze względu na to, że pędrak chrabąszcza występuje bardzo często, istotna jest ochrona roślin i wiedza, jak walczyć z larwą pędraka. Zobaczmy więc, jakie metody ochrony roślin użyć przeciwko tym szkodnikom traw bytującym w ziemi.
Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o szkodnikach roślin.
Pędrak - charakterystyka larwy chrabąszcza majowego
Podstawą, od której warto zacząć, jest to, czym właściwie charakteryzuje się pędrak chrabąszcza i w jaki sposób możemy go poznać. Zacznijmy od tego, że pędrak jest typem larwy oligopodialnej, czyli larwy posiadającej trzy pary odnóż, która przeobraża się zupełnie w postać chrabąszcza, a w tym przypadku dokładniej chrabąszcza majowego. Pędraki chrabąszcza żyją w różnych miejscach, ale najczęściej spotykane są pędraki w trawniku, w glebie, próchniejącym drewnie, a nawet w kale zwierząt roślinożernych.
Larwa pędraka ma bardzo dobrze, a nawet doskonale rozwinięte odnóża tułowiowe, natomiast nie posiada ona odnóży odwłokowych. Jej ciało jest dość grube, wygięte, o jasnej, a nawet białej barwie, która poprzez żerowanie w ziemi jest lekko przybrudzona. Głowa pędraków chrabąszczy jest brązowa, a zakończenie odwłoka jest czarne. Długość całego szkodnika dochodzi do 3-4 cm.
Larwa pędraka jest dość mało ruchliwa, ale mimo to bardzo dobrze radzi sobie w trakcie żerowania na korzeniach wielu roślin. Pędrak, ale i dorosły osobnik, którym jest chrabąszcz majowy, zimuje w glebie na ok. 1 m głębokości. Taka głębokość pozwala mu na uniknięcie mrozów, które w znaczący sposób mogłyby go uszkodzić i nie pozwolić na prawidłowy rozwój w przyszłym roku. A może zainteresuje cię także ten artykuł o zwalczaniu śmietki kapuścianej?
Dorosłe chrabąszcze majowe są bardzo często zauważalne w okresie IV lub V, kiedy to wychodzą z ziemi i zaczynają obgryzać liście u wielu drzew, zwłaszcza owocowych. Samice, które zostaną zapłodnione wracają z powrotem do ziemi, lecz tym razem zakopują się na głębokości około 20 cm i tam składają po 10-30 jaj. Jaja te nie znajdują się w jednym miejscu, ponieważ samice chrabąszcza majowego rozkładają je na kilka złoży. Całkowity rozwój jaj trwa mniej więcej 6 tygodni, a po tym czasie wylęgają się z nich drobne larwy pędraków.
Szkodniki te żyją w próchniczej warstwie gleby i tam początkowo żywią się częściami roślin, które ulegają rozkładaniu się. W drugim roku po wylęgu zasięg ich żerowania się zwiększa i zaczynają atakować korzenie roślin. Nie robią one tego w grupie, lecz pracują pojedynczo, natomiast i tak stwarza to dość wysoki próg zagrożenia. W okresie VI-VII stają się coraz bardziej żarłoczne, lecz szczyt tego następuje w 3 roku od wylęgu, przede wszystkim na wiosnę od V do VI. 4 rok rozwoju to moment, w którym te szkodniki traw zaczynają się przepoczwarzać i z tego powodu wędrują do wyższych warstw gleby. Już w VIII z poczwarki wydobywa się dorosły chrząszcz majowy, który zostaje w glebie aż do wiosny. Sprawdź także ten artykuł o zwalczaniu chrabąszcza majowego.
Larwa pędraka - w jaki sposób żerują szkodniki traw i czym to się objawia?
Pędraki w trawniku są bardzo niepożądanym gościem, dlatego też warto wiedzieć, w jaki sposób rozpoznać pierwsze objawy żerowania tych szkodników, dzięki czemu będziemy mogli w odpowiednim czasie rozpocząć zwalczanie pędraków. Nie mając tej wiedzy, możemy się znaleźć w bardzo ciężkim momencie, w którym trudno nam będzie przeprowadzić prawidłowe zwalczanie pędraków.
Warto wiedzieć, że nie tylko pędrak w trawniku może być naszym poważnym zagrożeniem, ale jest nim również chrabąszcz majowy, który uszkadza liście drzew liściastych, wygryzając je. Ma to niekorzystny wpływ w przeprowadzaniu fotosyntezy, a przy dużej ilości szkodników latających może okazać się, że roślina nie jest w stanie prawidłowo się rozwijać. Cały cykl żerowania tych dorosłych osobników pędraka trwa około 6 tygodni i może on mieć bardzo złe zakończenie dla naszych drzew, szczególnie drzew owocowych.
Największym zagrożeniem nie jest jednak chrabąszcz majowy, a pędrak, przed którym ochrona roślin powinna postępować na najwyższym poziomie. Pędrak jest larwą, która wyrządza bardzo poważne szkody i powoduje między innymi wypadanie rozsady. Poza tym, że rozsada wypada, możemy zaobserwować jeszcze więdnięcie, przerzedzenie wschodów, puste place na trawniku, a przede wszystkim zamieranie roślin. Pędrak może doprowadzić także do uschnięcia gałęzi drzew owocowych i niektórych ozdobnych. A może zainteresuje cię także ten artykuł o wciornastkach i ich zwalczaniu?
Musimy tu pamiętać, że w wielu przypadkach objawy związane z pędrakiem, zauważane bywają zbyt późno i ostatecznym rozwiązaniem jest zastosowanie oprysków chemicznych. Z tego powodu bardzo ważne jest tutaj systematyczne i dokładne kontrolowanie naszych upraw i zapobieganie bardzo dużemu rozmnażaniu się. Sprawdźmy, jak zwalczyć tego szkodnika.
Zwalczanie pędraków i chrabąszcza majowego
Podczas ochrony roślin, powinniśmy wiedzieć, jak walczyć z larwami, ale i dorosłymi osobnikami, które w szybki sposób się rozmnażają. Dobrą metodą, ograniczającą ilość chrabąszczów majowych jest strząsanie ich z drzewek, pod którymi rozkładamy płachty. Zabieg ten wykonuje się nocą, ponieważ temperatura wtedy jest niższa, dzięki czemu owady są lekko odrętwiałe i spadną na przygotowaną płachtę. Owady te możemy sparzyć wrzątkiem i wysuszyć, a następnie wykorzystać na karmę dla ryb, drobiu i trzody chlewnej. Jeśli borykamy się natomiast a chrząszczami majowymi w koronach drzew wysokich, wtedy konieczne będzie zastosowanie chemicznych środków ochrony roślin, których rozprowadzenie powinno być powierzone profesjonalnym firmom. Dodatkową możliwością na zwalczanie dorosłych owadów jest zadarnienie możliwie jak największej powierzchni, by samice nie miały możliwości wkopania się w glebę w celu złożenia jaj.
Przy zwalczaniu pędraków w trawniku i w glebie warto przeprowadzić wzruszanie gleby, dzięki czemu wydobędziemy część szkodników na powierzchnię. Szkodniki, które pojawią się na powierzchni ziemi, będą pokarmem dla ptaków lub zgina samoistnie z powodu wysokich temperatur i słońca.
W momencie, gdy problem pędraków pojawi się na zaoranych łąkach, wtedy przed wysiewem lub wysadzeniem roślin ozdobnych, możemy wprowadzić zwalczanie chemiczne przy pomocy Dursbanu 480 EC w dawce 50 ml/100m2. Preparatem opryskuje się podłoże, a podczas wysadzania drzew ozdobnych lub owocowych, warto go zastosować na wilgotną glebę do przygotowanych dołków. Dodatkowo ziemię, która przeznaczona jest do przykrycia bryły korzeniowej drzewek zaleca się wymieszać z preparatem, przez co mamy większe szanse na uchronienie roślin przed szkodnikiem.
Polecanymi preparatami do walki z pędrakiem są preparaty nicieniowe, w tym Nemasys G w dawce 1 milion nicieni na 1 m2 oraz P-DRAKOL, który zawiera w sobie dobroczynne bakterie, tworzące środowisko niesprzyjające do rozwoju pędraków. Zwalczanie chemiczne powinno się wykonywać w okresie letnim, ponieważ wtedy szkodniki żerują na głębokości 10-20 cm.
Pędraki chrabąszcza majowego w naszym ogrodzie mogą wyrządzić naprawdę poważne szkody, lecz mając podstawową wiedzę na temat ich żerowania i tego, w jaki sposób można z nimi walczyć, mamy dużo większe prawdopodobieństwo na ocalenie naszych roślin i trawników. Sprawdź także ten artykuł o nicieniach do zwalczania szkodników.