Jak zwalczać wołki zbożowe? Oto 5 najbardziej skutecznych metod
Cała grupa szkodników magazynowych może wdawać się rolnikom we znaki, jednakże to wołek zbożowy wydaje się być wśród nich najbardziej uciążliwy. Ten niewielki chrząszcz może być naprawdę niebezpieczny. Dowiedz się, na czym polega zwalczanie wołka zbożowego!
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o szkodnikach.
Wołek zbożowy – uciążliwy szkodnik w domu
Wołki zbożowe to niewielkie chrząszcze. Mają od 2 do 5 cm długości i czarny lub brązowy chitynowy pancerzyk. Błyszczące chrząszcze są bardzo wyraźne. Co ciekawe, nie posiadają skrzydeł błoniastych, a jedynie okrywy zewnętrzne, które tak wyglądają. Owady jednakże nie latają. Wołki zbożowe mają charakterystyczny kształt, dlatego bardzo łatwo je rozpoznać.
W środku ciała mają przewężenie, które jest bardzo wyraźne. Jak na tak dużego owada, mają naprawdę małą głowę. Jest jednakże ona bardzo charakterystyczna – ma postać wydłużonego ryjka, zakończonego aparatem gębowym. Ryjek jest wyposażony w parę mocnych, segmentowych czułek. Na dodatek owady gryzą, chociaż człowiek raczej ma mało możliwości, by się z nimi spotkać. Zwykle prowadzą nocny tryb życia i bardzo szybko się rozmnażają. W błyskawicznym tempie potrafią się rozprzestrzenić i z reguły żyją w dużych stadach.
Cykl życiowy wołka zbożowego nie jest długi, ponieważ mocno zależy od warunków termicznych i wilgotności powietrza. Dorosła samica składa bardzo wiele jaj na raz, każde jajko w pojedynczym ziarenku zboża. Samica w ciągu życia, które trwa około 2 lata, składa mniej więcej 300 jajek i jest gotowa do zapłodnienia od razu jak tylko przekształci się z larw. Po upływie kilku dni z jajek wykluwają się larwy. Są białawe, lekko pomarszczone i mają wyraźnie segmentowate ciała. Wyróżniają się od larw moli spożywczych ciemną głową. W ciągu roku pojawia się nawet 5 pokoleń wołków zbożowych.
Wołek zbożowy – szkodliwość
Wołki zbożowe w domu i uprawie
Walka z wołkami zbożowymi powinna być zacięta, ponieważ szkodnik jest naprawdę uciążliwy i naprawdę niebezpieczny. To bardzo pospolity szkodnik, którego można spotkać nie tylko w Polsce, lecz także w innych krajach świata. Najczęściej pojawia się przede wszystkim w uprawach zbóż – w końcu tylko w ziarnie może się rozwijać jego larwa. Jednakże nie jest to jedyne miejsce, w którym pojawiają się wołki.
Owad bardzo chętnie rozwija się także w domu. Niestety można go odkryć w mące. Jest to bardzo powszechny owad magazynowy, który lubi przebywać w zapasach jedzenia. Obok takich szkodników jak mącznik młynarek, mklik mączny czy żywiak chlebowiec potrafi zanieczyścić w krótkim czasie cały magazyn. Na dodatek jest dość trudno wykrywalny, ponieważ wołki najchętniej chowają się w ciemniejszych zakątkach pomieszczenia. Jeśli jednak tylko zauważysz larwę lub właśnie dorosłego osobnika, należy jak najszybciej zadziałać. Wołki pojawiają się w mące, a także w ryżu, kukurydzy, gruboziarnistej kaszy, migdałach, płatkach owsianych czy suchych warzywach strączkowych. Dorosłe owady chętnie poczęstują się także makaronem, orzechami czy suszonymi owocami. A może zainteresuje cię także ten artykuł o występowaniu i zwalczaniu wełnowców?
Uciążliwy wołek zbożowy
Szacuje się, że wołki zbożowe na polu potrafią zrobić spustoszenie. Owad może zniszczyć od 5 do 20% ziarna. Zależy to od temperatury i wilgotności powietrza – w sprzyjających warunkach rodzina wołków zbożowych szybko się powiększa. Na dodatek szkodnik jest naprawdę trudny do wykrycia, więc te robaki zbożowe mają czas, żeby się rozmnażać i szybko mogą opanować zbiory.
W kuchni wołki zbożowe także są dość powszechne. Trudno jest je usunąć, na dodatek zanieczyszczone jedzenie należy usunąć. Warto wiedzieć, że zanieczyszczenie produktów spożywczych chitynowymi pancerzykami wołków zbożowych mogą spowodować kłopoty z żołądkiem. Zawierają one składniki alergizujące, które powodują problemy trawienne a w skrajnych przypadkach mogą zakłócić funkcjonowanie układu oddechowego oraz pojawienia się objawów podobnych do astmy.
Wołki czasami żerują także w magazynach i spiżarniach. Zwłaszcza w składach zboża są szkodliwe. Po pierwsze to oczywiste, że zanieczyszczone larwami ziarno należy wyrzucić, ale to nie wszystko. Co ciekawe – wołki zbożowe w czasie żerowania mogą podnieść temperaturę produktów spożywczych, co może spowodować miejscowe zaparzanie się zboża, przez co problem może być naprawdę poważny. Dlatego właśnie zwalczanie wołka zbożowego jest szczególnie ważne, inne owady, jak mącznik młynarek, żywiak chlebowiec i mklik mączny nie powodują aż takich uszkodzeń.
Sposoby zwalczania wołków zbożowych
Wołki zbożowe w domu – sposoby zwalczania
Wołki zbożowe w domu są bardzo uciążliwe, dlatego najlepszym sposobem na ich zwalczenie jest po prostu wyrzucenie produktów, w których zamieszkały. Można jednakże spróbować je uratować poprzez przechowywanie ich w lodówce. W temperaturze lodówkowej larwy giną po 30 dniach a jajka po 19, dlatego może być to trudne, jednakże naprawdę działa.
Jeśli uda się usunąć wołki zbożowe z jedzenia, należy bardzo często przeglądać zapasy spożywcze, przestawiać je i przeszukiwać. Sam ruch, stukanie torebkami i zmienianie ich położenia może sprawić, że wołki zbożowe wyjdą ze swoich kryjówek – hałas jest dla nich nieprzyjemny, a wtedy będzie można usunąć dorosłe osobniki.
Drugą metodą jest zastosowanie pułapek na wołki zbożowe. Jest to swojego rodzaju lep, który wabi owady, które przyklejają się do niego i zostają unicestwione. W domu taką pułapkę można przykleić do wewnętrznej strony drzwiczek w szafce. W magazynach i spichlerzach warto zwrócić uwagę, czy pułapka nadaje się do zastosowania w warunkach zapylenia. To najlepszy środek na wołki w domu.
Sposoby na wołki zbożowe: prewencja
Trzecim sposobem na wołki zbożowe jest prewencja. Dotyczy to zwłaszcza rolników, ponieważ często zdarza się, że wołki zbożowe zostają „wysiane” wraz z ziarnem na całe pole. Dlatego też walka z nimi może potrwać bardzo, bardzo długo. Prewencja w tym wypadku polega głównie na kupowaniu ziarna z pewnych źródeł i przestrzeganiu czystości materiału siewnego. Warto także ograniczyć używanie narzędzi, które miały kontakt z zanieczyszczonym ziarnem. Należy je dobrze wyparzyć lub zdezynfekować. Służy do tego odpowiedni preparat na wołki zbożowe.
Ten sposób jest ważny także dla odbiorców zboża. Jeśli wołki zbożowe pojawiły się w pobliżu spichlerza, warto przed mieleniem zaparzyć zboże, aby zniwelować ryzyko pojawienia się owadów w pożywieniu. Zaparzanie zboża polega na moczeniu go w ciepłej wodzie.
Środek na wołki zbożowe
Czwartym sposobem na wołki zbożowe jest zastosowanie chemii. Środek na wołki zbożowe to świetne rozwiązanie, niezwykle skuteczne. Najbardziej powszechnym sposobem jest fumigacja, czyli zastosowanie preparatu o działaniu dymo- lub zapachotwórczym, który zabija owady. Taki sposób jest skuteczny, jednakże nie niweluje jaj i czasami nie radzi sobie także z larwami, dlatego zabiegi trzeba powtarzać. Chemiczny środek na wołki w domu nie zawsze dobrze działa, ponieważ może być toksyczny także dla ludzi, zwłaszcza jeśli przedostanie się do jedzenia. Preparat na wołki zbożowe najlepiej sprawdzi się w silosach i magazynach ze zbożem.
Ostatni sposób na pozbycie się problemu nieprzyjemnych insektów jest oprysk. Wykonuje się go za pomocą preparatów zarejestrowanych w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Środek na wołki zbożowe jest dość agresywny, dlatego stosuje się go w pustych magazynach, silosach i spichlerzach. Tylko w ten sposób można poradzić sobie z problemem wołków. Jest jednak skuteczny, a robaki zbożowe już się nie pojawią w kolejnym zbiorze.
Pomana na nie ocet bo nie lubią zapachu