Ziemiórki – szkodniki roślin doniczkowych

Ziemiórki to 4 mm muszki, z czarnymi głowami, krążące nad domowymi kwiatami niczym muszki owocówki. Trafiają do naszych mieszkań najczęściej z ogrodów lub wraz z zakupioną rośliną, w postaci utajnionej – w ziemi mogą znajdować się jaja ziemiórek. Szkodę roślinom wyrządzają głównie żarłoczne larwy.  Ich wyróżnikiem jest szklistobiałe długie ciało, o długości około 7 mm oraz czarna głowa.

Pasożyty szybko rozmnażają się, szczególnie w sprzyjających warunkach – w wilgotnej ziemi doniczkowej, przy wysokiej temperaturze otoczenia. Larwy wypijają sok z korzeni, uszkadzając również tkankę roślin, wytwarzanymi przez siebie enzymami. Atakują także nasiona i pędy, zwłaszcza młodych roślinek.

Na atak ziemiórek wskazują liczne muszki w kwiatach oraz obecne w ziemi ich larwy. Rośliny doniczkowe zaczynają chorować - liście żółkną i z czasem kwiaty doniczkowe zamierają. Najskuteczniejsza metodą wyeliminowania szkodników jest profilaktyka – właściwa wilgotność podłoża i powietrza, zwłaszcza zimą, gdy w mieszkaniach jest gorąco i sucho. Błędy pielęgnacyjne sprzyjają pojawieniu się w kwiatach groźnych pasożytów. A może zainteresuje cię także ten artykuł o zwalczaniu czerwców?

Skuteczne sposoby na zwalczanie ziemiórków

Jak zwalczyć ziemiórki? Domowe sposoby

Larwy ziemiórków preferują wilgotne gleby, bogate w materię organiczną. Często obecne są w roślinie przyniesionej z kwiaciarni. Obecność szkodników stwierdzimy, wyjmując roślinę z doniczki i dokonując przeglądu bryły korzeniowej. Pasożyty, żerujące w kwiatach, najlepiej czują się w ziemi torfowej, która zatrzymuje wilgoć i jest bogata w składniki odżywcze. Wymieszanie podłoża z piaskiem, w odpowiednich dla danej rośliny proporcjach, korzystnie wpłynie na rozwój roślin doniczkowych i zapobiegnie pojawieniu się szkodników.

Po stwierdzeniu, że roślina została zaatakowana przez ziemiórki, warto sięgnąć po domowe sposoby eliminacji szkodników. Środki chemiczne nie są obojętne ani dla roślin, ani dla domowników, dlatego sięgnijmy po metody ekologiczne, wolne od substancji czynnych chemicznie. Wyłapanie muszek ułatwią żółte tablice lepowe. Rozstawia się je ponad wierzchołkami kwiatów, by roślina nie przykleiła się do tabliczki. W sprzedaży dostępne są zestawy, złożone z 5 tablic oraz z patyczków montażowych. Dzięki zastosowaniu tej metody na zwalczanie ziemiórków, możemy monitorować 25 m2 powierzchni.

Skutecznym sposobem na ziemiórki są samodzielnie przygotowane pułapki i preparaty:

  • żółta miseczka wypełniona płynem - żółty kolor przyciąga owady, więc musimy przygotować żółtą miseczkę, którą wypełnimy płynem do mycia naczyń, z 1 łyżeczką winnego octu. Wpadające do płynu owady, systematycznie usuwamy. Sprawdź także ten artykuł o zwalczaniu wełnowców.
  • podlewanie roślin roztworem czosnkowym – naturalny preparat na ziemiórki otrzymujemy z rozgniecionych ząbków czosnku, z 1 główki, zalanych 2 szklankami wrzącej wody. Całość przykrywamy pokrywką. Napar czosnkowy, po ostygnięciu, przelewamy do 2 litrowego naczynia i podlewamy nim roślinę.

Do ekologicznych metod zwalczania pasożytów roślinnych, zaliczają się preparaty do biologicznej ochrony roślin. Na rynku dostępne są żywe drapieżne roztocza Stratiolaelaps scimitus, w sposób naturalny eliminujące jaja i larwy ziemiórek.

Zwalczanie chemiczne szkodników – skuteczny preparat na ziemiórki

Licznie występujące szkodniki są zagrożeniem dla roślin i nie zawsze domowe sposoby walki z pasożytami przynoszą oczekiwane efekty. Należy wówczas zastosować zwalczanie chemiczne. Skutecznym środkiem na ziemiórki oraz inne pasożyty roślin, jest skoncentrowany preparat, marki SUBSTRAL, przeznaczony do opryskiwania liści przy pomocy ręcznych opryskiwaczy oraz do podlewania.

Do przygotowania oprysku wystarczy 10 ml preparatu, rozpuszczonego w 1 l wody. Do podlewania roślin stosuje się 6 ml na 100 ml wody. Środek skutecznie zwalcza pasożyty, a w warunkach domowych można go stosować przez cały rok. Producent gwarantuje natychmiastową skuteczność, zaraz po zaobserwowaniu pierwszych objawów na obecność szkodników. Preparat na ziemiórki polecany jest szczególnie hodowcom krotonów, begonii, dracen oraz bluszczu.

Do opryskiwania roślin możemy sięgnąć po rozpuszczalny w wodzie proszek – MOSPILAN. Owadobójczy środek chemiczny rozprowadzamy na roślinie, przy pomocy ręcznych opryskiwaczy, według instrukcji, zamieszczonej na opakowaniu. Można nim także spryskiwać rośliny jadalne. A może zainteresuje cię także ten artykuł o zwalczaniu wciornastków?

Jak zwalczyć muszki w storczyku? Skuteczna ochrona rośliny

Problem z zimórkami mają miłośnicy storczyków. Żerujące na podziemnych częściach rośliny larwy owadów, uszkadzają korzenie. Choroby storczyków, będące efektem błędów pielęgnacyjnych lub działania szkodników, doprowadzają często do obumierania roślin. Jeśli w doniczce znajdują się jaja i larwy ziemiórek, najlepiej wymienić podłoże.

Storczyki należy wyjąć z doniczki i wyrzucić z niej dotychczasowe podłoże oraz usunąć uszkodzone fragmenty korzeni. Dobrze jest wyprażyć nowe podłoże, w ten sposób eliminując wszystkie, żyjące w nim, szkodniki:

  • podłoże przesypujemy na blachę i poddajemy działaniu wysokiej temperatury, około 200 stopni Celsjusza przez 30 minut,
  • do doniczki z warstwą drenażu wkładamy storczyki i dokładnie obsypujemy korzenie roślin świeżym podłożem,
  • po 2 dniach rośliny podlewamy,
  • jeśli wokół storczyków nadal latają muszki, użyjmy żółtych tablic lepowych, do których będą się przyklejać.

Zwalczanie dojrzałych muszek ziemiórek jest skutecznym sposobem na eliminowanie jaj, z których wylęgają się larwy.  Naturalnymi sprzymierzeńcami hodowców storczyków mogą okazać się mięsożerne rośliny, np. rosiczki.

W sprzedaży dostępne są chemiczne środki ochrony roślin, likwidujące szkodniki roślin ozdobnych. Przed ich zastosowaniem należy dokładnie zapoznać się z informacjami na etykiecie. Skutecznym preparatem do zwalczania ziemiórek jest owadobójczy POLYSECT - koncentrat, który przed użyciem należy rozpuścić w wodzie. Środek przeznaczony jest do podlewania oraz opryskiwania roślin doniczkowych, również storczyków. Sprawdź także ten artykuł o pielęgnacji storczyków.

ikona podziel się Przekaż dalej