Jak wygląda kałdunica rdestowa i czy jest to groźny szkodnik

Gdzie i na jakich roślinach żeruje rdestówka

Jak wskazuje jej nazwa kałdunica rdestówka zwykle żeruje na rdestach. Spotykana głównie na łąkach, nie stanowi zagrożenia gospodarczego. Jednak owad ten może również żerować na liściach rabarbaru i tu staje się problemem rolniczym. Wystąpienie masowego nalotu chrząszczy na plantacje rabarbaru może wyrządzić szkody rolnicze.

Kałdunica rdestówka jest chrząszczem z rodziny stonkowatych. Owad ten jest dość łatwy do rozpoznania, gdyż ma ciekawe ubarwienie. Jego głowa i pokrywy skrzydeł są ciemnofioletowe, zaś podplecze, odnóża i czułki są pomarańczowe. Jest to mały chrząszcz, osiągający długość do 5 mm. W Polsce żyją tylko dwa gatunki tego chrząszcza, kałdunica zielona i kałdunica rdestowa. Kałdunica zielona żeruje na szczawiu, zaś rdestówka na rdestach.

Kałdunica rdestowa bytuje głównie na łąkach i nieużytkach. Rzadziej można ją zobaczyć w miejskich parkach. Jest głównym miejscem żerowania są rośliny rdestowate, jak rdest ptasi czy ostrogorzki. Zdarza im się także żerować na gryce lub szczawiu, gdzie mogą spotkać blisko spokrewnione kałdunice zielone.

Dorosłe chrząszcze kałdunicy zimują i wychodzą na żer w kwietniu i w maju. Samica po kopulacji skłąda jaja na spodniej stronie liście rośliny. Z jaj wykluwają się larwy, które przechodzą przez 3 stadia larwalne. W czasie sezonu wegetacyjnego bytują 2 - 3 pokolenia owada. Sprawdź także ten artykuł na temat zwalczania nicieni krok po kroku.

Porażone liście w ogrodzie, a także jakie są sposoby rozpoznawania, zwalczania, a także zapobieganie szkodnikom roślin
Jak wygląda kałdunica rdestowa, a także rozpoznanie, zwalczanie i profilaktyka szkodników roślin krok po kroku

Czy kałdunica rdestowa to groźny szkodnik i czy konieczne jest jej zwalczanie?

Owada tego spotykamy najczęściej na nieużytkach, gdzie nie stanowi zagrożenia gospodarczego. Może on jednak wystąpić jako szkodnik na plantacjach rabarbaru. Owady pojawiają się w maju i obgryzają brzegi liści, zaś larwy wygryzają dziury w liściach. Młodsze larwy żerują na spodniej stronie liści, zaś starsze na wierzchniej. Jeśli owadów jest dużo, mogą powodować szkieletowanie, a następnie obumierania liści rabarbaru. Rdestówka nie jest groźnym szkodnikiem. Może ona spowodować straty gospodarcze tylko w przypadku masowego nalotu na plantację rabarbaru.

Zwalczanie masowego nalotu rdestówki na plantacje rabarbaru jest dość trudne, gdyż nie istnieją zarejestrowane preparaty, którymi można wykonać oprysk. Domowe sposoby walki z rdestówką polegają na usuwaniu chwastów, na których owad ten może żerować i przenosić się z nich na rabarbar. Dzięki temu zmniejszamy populację owada.

ikona podziel się Przekaż dalej