Kibitnik azaliaczek - jak wygląda, zwalczanie, domowe sposoby, opryski
Co robić, jeśli liście twojej pięknej azalii japońskiej żółkną i widać na nich białawe miny i ciemne plamy? Prawdopodobnie krzew został zaatakowany przez rodzime szkodniki Japonii, czyli kibitnika azaliaczka, który przywędrował z Japonii wraz z importem kwiatów. Opisujemy, jak wygląda ten nietypowy szkodnik i na czym polega jego zwalczanie. Wyjaśniamy jakie domowe sposoby można zastosować, aby pozbyć się nieproszonego gościa oraz czy warto stosować w ogrodzie opryski.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o szkodnikach.
Kibitnik azaliaczek - szkodnik żerujący na azaliach japońskich
Jaka choroba roślin występuje na azaliach
Azalia japońska, różanecznik japoński, czy też rododendron to nazwa grupy pięknie kwitnących krzewów, które zostały sprowadzone do Europy w XIX wieku z Japonii. Rodzimy gatunek Japonii stał się źródłem wielu obecnie istniejących odmian tego pięknego krzewu. Dlatego też pod nazwą azalia japońska kryje się wiele odmian krzewu, który gubi liście na zimę. Natomiast mianem różanecznika czy rododendronu nazywa się w ogrodnictwie krzewy zimozielone.
Jak każda roślina, także różanecznik japoński jest narażony na choroby. Najczęściej występująca choroba roślin, która dotyka azalię japońską to różnego rodzaju infekcje grzybicze. Natomiast szkodnik charakterystyczny dla tej rośliny to kibitnik azaliaczek, który jest endemitem Japonii i został zawleczony na całym świecie wraz z sadzonkami tej rośliny.
Jak wygląda kibitnik azaliaczek
Kibitnik azaliaczek jest małym motylem naturalnie występującym tylko w Japonii. Rozpiętość jego skrzydeł dochodzi do 1 cm. Dość trudno go zauważyć, gdyż jest ciemny z żółtym odwłokiem. Natomiast dość łatwo wykryć efekty żerowania jego larw. Na liściach możemy zobaczyć białawe miny, które z czasem brązowieją. Gąsienice tworzą też kryjówki w zagiętych czubkach liści.
Szkodnik ten zimuje w postaci poczwarek w gruncie, resztkach roślinnych i opadłych liściach. Wiosną z poczwarek wylęgają się owady dorosłe, które składają jaja na spodniej stronie liści. Larwy kibitnika żywią się miękiszem liści i wygryzają w liściach miny w kolorze białym. W kolejnej fazie życia zmieniają kolor i zawijają się w liść. Tworzą rodzaj kryjówki z czubka liścia zawiniętego do dołu i oplecionego pajęczyną. W tak utworzonych kryjówkach przechodzą przepoczwarzenie. Po 2 tygodniach wykluwają się owady dorosłe, zaś liście będące miejscem żerowania żółkną i opadają. Sprawdź także ten artykuł na temat zwalczania nicieni krok po kroku.
Zwalczanie kibitnika azaliaczka - domowe sposoby i opryski
Choroba roślin spowodowana żerowaniem kibitnika azaliaczka na azaliach nie należy do bardzo groźnych, jednak sprawia, że krzewy azalii tracą estetyczny wygląd, zaś ich liście żółkną i opadają. W przypadku niewielkiej ilości owadów warto najpierw zastosować proste domowe sposoby, jak:
- usuwanie i utylizacja zainfekowanych liści i gałązek,
- dokładne zgrabianie opadłych liści na zimę, gdyż w nich zimują poczwarki owada.
W przypadku dużego nalotu kibitnika można zastosować zwalczanie poprzez opryski środkami owadobójczymi. Owad ten jest łatwy do zwalczenia i bardzo wrażliwy na środki owadobójcze.