Kistnik malinowiec - jak wygląda? Zwalczanie szkodnika, ekologiczne opryski
Robaki w owocach malin sprawiają, że piękne, apetyczne maliny nie nadają się do jedzenia. Oznacza to, że Twoje maliny zaatakował kistnik malinowiec, czyli mały, brązowy chrząszcz, który może znacznie zmniejszyć plony malin. Co robić, jeśli zauważysz chrząszcze na malinach lub jabłoniach? Przedstawiamy, jak wygląda groźny szkodnik malin i innych owoców w ogrodzie oraz na czym polega jego zwalczanie.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o szkodnikach.
Jak wygląda kistnik malinowiec i dlaczego uważany jest za szkodnika
Dlaczego chrząszcze na malinach są szkodnikami
Jedząc świeże maliny, odruchowo zaglądamy do środka owocu. Zdarza się, że w pięknych, dorodnych i apetycznych malinach zauważamy robaki. Jest to właśnie kistnik malinowiec, a raczej jego larwa. Chrząszcze na malinach przyczyniają się do zapylania kwiatów. Mimo to kistnik malinowiec uważany jest za szkodnika. Jego działanie, szczególnie jeśli owadów jest dużo, powoduje zmniejszenie się plonu malin. Ponadto owoce, w których znajdują się robaki, nie są chętnie kupowane.
Kistnik malinowiec jest niedużym chrząszczem w brązowym kolorze. Owad ten występuje pospolicie w Europie. Osiąga około 4 mm długości, zaś jego ciało ma jednolite szaro-brązowe ubarwienie z żółtymi włoskami. Owad zimuje w ziemi. Wiosną żeruje na krzewach i kwiatach. Bytuje głównie na krzewach malin, jednak pojawia się także na jabłoniach, czy różach.
Samica składa jaja w kwiatach malin. Larwy żerują na dnie kwiatu malin, a następnie w owocach. Dojrzałe larwy kryją się w ziemi lub w zakamarkach kory, gdzie przędą kokony. Po 10 dniach z kokonów wylęgają się owady dorosłe, które zimują w glebie.
Objawem żerowania kistnika malinowca są podłużne dziury w liściach. Owady dorosłe i larwy wyżerają też pręciki i słupki w kwiatach. Jednak największe szkody wynikają z robaczywych owoców, które nie nadają się do sprzedaży i wykorzystania.
Kistnik malinowiec żeruje głównie na dwuletnich odmianach malin. Rzadko atakuje odmiany jednoroczne. Jeśli ilość owadów jest duża, może dojść do zmniejszenia plonów nawet o 80%. Kistnik uszkadza kwiaty, liście malin, zaś owoce są mniejsze i zniekształcone. Szczególnie duże straty mają miejsce podczas pierwszego zbioru malin. Mniej strat zauważa się na malinach dojrzewających później.
Co robić gdy zauważymy chrząszcze na malinach
Jak wygląda zwalczanie kistnika malinowca - metody domowe i ekologiczne
Najprostszy, ekologiczny sposób na kistnika malinowca polega na obsadzaniu grządek niezapominajkami. Kwiatki te posadzone obok krzaków malin skutecznie odstraszają kistnika malinowca.
Ważne jest obserwowanie plantacji malin lub ogrodu, tak aby stwierdzić ilość szkodników. Generalnie uważa się, że znalezienie 1 chrząszcza na 200 kwiatów malin wskazuje na konieczność oprysków. Domowym sposobem zwalczania kistnika jest po prostu ręczne zbieranie chrząszczy lub strząsanie ich do naczynia z wodą. Ekologiczne zwalczanie kistnika polega także na opryskach preparatami wykonanymi na bazie mydła potasowego połączonego z wyciągami roślinnymi. Sprawdzają się wyciągi z wrotyczu lub piołunu. Z wrotyczu robimy wyciąg, wywar lub gnojówkę, które są skutecznymi preparatami odstraszającymi szkodniki. Sprawdź także ten artykuł na temat zwalczania śmietki kapuścianej.
Oprysk preparatami chemicznymi
Poza ręcznym zbieraniem chrząszczy nie znamy wielu skutecznych, domowych metod zwalczania tego szkodnika. Przy pojawieniu się dużych ilości owadów konieczny jest oprysk. Do zwalczania kistnika na małej plantacji malin na działce lub w przydomowym ogródku zalecane są preparaty ekologiczne, wykonane na bazie naturalnych składników.
Do zwalczania kistnika malinowca zwykle stosuje się preparaty chemiczne. Oprysk należy wykonać przed kwitnieniem malin. Jeśli owadów jest dużo, należy oprysk powtórzyć po około 10 dniach.