Kwieciak malinowiec - problem ze szkodnikami na malinach i w truskawkach

Kwieciak malinowiec jest niewielkim chrząszczem, który składa jaja w kwiatach truskawek lub malin. Dorosły chrząszcz jest czarny i osiąga długość około 4 cm. Objawem jego żerowania są małe dziurki w liściach. Jednak największym problemem są jaja i larwy tego owada, które mogą w znaczny sposób zniweczyć plony na plantacji truskawek.

Kwieciak malinowiec zimuje w glebie lub w resztkach roślinnych. Wiosną rozpoczyna żerowanie na truskawkach i malinach. Samica kwieciaka składa jedno jajo w pąku truskawki. Następnie samica podgryza szypułkę kwiatu, w wyniku czego pąk zaczyna więdnąć, a następnie usycha i opada na ziemię. Larwy, a następnie poczwarki, rozwijają się w usychającym pąku. Cykl rozwoju larwy trwa od 3 do 5 tygodni. Po tym okresie wykluwają się dorosłe chrząszcze, które po krótkim żerowaniu zapadają w stan zahamowania aktywności, który trwa przez lato i zimę. Owady budzą się wiosną i rozpoczynają nowy cykl rozmnażania.

Kwieciak uszkadza głównie kwiaty truskawek i malin, wskutek czego owoce nie mogą się zawiązać. Samica składa około 60 jaj. Ponadto podgryza także pąki, w których nie złożyła jaj. W skrajnych przypadkach kwieciaki malinowce mogą zniszczyć nawet 80% plantacji truskawek. Dodatkowy problem występuje w czasie dużej wilgotności powietrza. Wówczas dochodzi do rozwoju szarej pleśni. Szkodnik, jak i szara pleśń mogą spowodować, że stracimy plony z uprawy truskawek i malin. Sprawdź także ten artykuł na temat zwalczania nicieni.

Kwieciak malinowiec w ogrodzie jako niebezpieczne szkodniki roślin, a także sposoby ich zwalczania krok po kroku, pielęgnacja roślin i porady
Kwieciak malinowiec i sposoby ich zwalczania, czyli dlaczego te szkodniki pojawiają się w ogrodzie i na jakich roślinach żerują

Zwalczanie kwieciaka malinowca

Kiedy stosować oprysk przeciwko szkodnikom w truskawkach i malinach

Pierwszym działaniem, które trzeba wykonać, jest stwierdzenie ilości szkodników. Ilość owadów ustalamy przez strząsanie ich na białe płytki lub przez łapanie w specjalne pułapki. Jeśli owadów jest dużo, należy wybrać skuteczny preparat i zastosować oprysk.

Na szkodniki w truskawkach i malinach stosuje się przede wszystkim oprysk chemiczny. Oprysku dokonujemy w czasie, gdy pąki kwiatowe rozluźniają się. W przypadku wystąpienia dużej ilości szkodników oprysk powtarzamy po kilkunastu dniach. W czasie oprysków należy przestrzegać prewencji dla pszczół.

Na działce lub w przydomowym ogródku warto najpierw wypróbować metody ekologiczne i domowe, które będą bezpieczniejsze dla ludzi, zwierząt i owadów w ogrodzie. Ekologiczny skuteczny preparat przeciwko kwieciakom malinowcom możemy sporządzić, mieszając wodę z mydłem potasowym oraz z wyciągiem roślinnym. Szczególnie dobre działanie odstraszające szkodniki mają wyciągi z piołunu lub wrotyczu. Przeciwko szkodnikom stosujemy wywar, wyciąg lub gnojówkę z wrotyczu, którymi opryskujemy rośliny.

ikona podziel się Przekaż dalej