Mącznik młynarek w domu - 5 sposobów na skuteczne zwalczanie
Jeśli w jedzeniu pojawiają się insekty i zanieczyszczenia, najczęściej winą obarcza się mola spożywczego (omacnina spichrzanka). Jest jednak o wiele więcej owadów, które mogą niszczyć zapasy. Jednym z nich jest mącznik młynarek – chrząszcz, który dość często pojawia się w mieszkaniach. Dowiedz się, jak sobie z nim poradzić.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o owadach.
Mącznik młynarek w pokoju – opis
Mącznik młynarek (Tenebrio molitor) to chrząszcz, który może zrobić naprawdę ogromne spustoszenie w spiżarni i zgromadzonym jedzeniu. Ma ciemnobrązowe lub czarne ciało, bardzo typowe dla innych chrząszczy. Powierzchnia ciała pokryta jest drobnymi fałdkami, jest błyszcząca i wydaje się tłusta. Oczywiście mączniki mają także skrzydła, za pomocą których mogą wzlatywać na wiele metrów w górę. Ich ciało ma około 12-14 mm długości.
Mączniki są odporne na działanie niskiej temperatury. Mogą więc żyć na dworze, ale wolą zamieszkiwać w domach i w pobliżu siedzib ludzkich. W końcu tam mają najwięcej pożywienia, w temperaturze pokojowej szybciej się także rozwijają. W ciągu życia samica składa około 500 jaj, a rozwój chrząszcza trwa około 1 roku.
Z jaj wykluwają się larwy mącznika. Są długie, mogą mieć nawet 3 cm! Początkowo są białe, więc trudno zauważyć je w mące. Z czasem przyjmują nieco bardziej pomarańczową barwę, co ciekawe mają silny aparat gębowy typu gryzącego, więc tak – mącznik gryzie. Najczęściej jednak są na to narażone opakowania, w których przechowywane jest jedzenie, a nie skóra ludzi.
Szkodliwość i występowanie mącznika młynarka
Mącznik młynarek gryzie, ale to nie jest jedyny problem z tymi owadami. Najbardziej niepokojące jest to, że samica składa larwy na jedzeniu – szczególnie chętnie na mące, ale jajka zdarzają się także w herbacie, makaronie, kaszach i ryżu. Mogą pojawić się także w suszonych owocach i warzywach i rzadko w słodyczach. Co ciekawe, można spotkać je także w spróchniałym drewnie – larwy mącznika mają silny aparat gryzący, więc dobrze sobie radzi z rozpulchniałym drzewem.
Chrząszcz czasami pojawia się w mieszkaniach, bo samica wlatuje przez okno i składa jajka w szafce z jedzeniem. Aczkolwiek najczęściej, tak jak mole czy inne żuki, jak żywiak chlebowiec, mączniki przynosi się po prostu ze sklepu. Bowiem robak najbardziej lubi magazyny, młyny i piekarnie. Wraz z mąką, niewidoczne, do mieszkania przedostają się jajeczka lub larwy, które potem rozprzestrzeniają się na całe mieszkanie. Zanieczyszczone przez mączniaka młynarka jedzenie należy wyrzucić, jego zjedzenie grozi zatruciem pokarmowym.
Co ciekawe, w niektórych krajach kwitnie hodowla mącznika młynarka. To zwłaszcza kraje azjatyckie, prym wiodą Chiny. Larwy są bowiem uznawane za przysmak i stanowią wartościowe źródło białka. Hodowla jest prowadzona także przez miłośników owadów. Mączniki hodowlane karmione są płatkami owsianymi i niewielkimi porcjami białka, na przykład karmy dla psów czy kotów. Robak bywa hodowany także jako pokarm dla gadów i ssaków żywiących się owadami. A może zainteresuje cię także ten artykuł o zwalczaniu wołków zbożowych w domu?
Mącznik młynarek – 5 sposobów na zwalczanie
Mącznik młynarek w pokoju lub kuchni to naprawdę duży problem. Zwalczanie szkodnika jest bardzo trudne i wymagające. Jest jednak na to kilka sposobów:
1. Zwalczanie mącznika temperaturą
Mączniki są zaskakująco odporne i na chłód i na gorąco. Powyżej 32 stopni i poniżej -5 stopni Celsjusza ich rozwój zahamowuje się, ale owady nie giną. Mogą przetrwać nawet niskie temperatury, więc wkładanie jedzenia do lodówki, by unieszkodliwić larwy czy jajeczka nie ma sensu. Jedzenie należy zamrozić w temperaturze -25 stopni Celsjusza. Dopiero wtedy można poradzić sobie z mącznikiem.
2. Preparat kontaktowy na mączniki
W domach najlepszym sposobem na zwalczanie mączników jest zastosowanie preparatów o działaniu kontaktowym. Są to środki, które zapachem wabią chrząszcze i larwy. Od razu po zjedzeniu owady giną, co jest bardzo skuteczne. Preparat kontaktowy ma jedną wadę – jeśli w jedzeniu już znajdują się jajka, może się okazać, że za kilka dni pojawi się kolejne pokolenie mączników. Dlatego warto przeprowadzić zabieg kilka razy lub nie myć spryskanych preparatem powierzchni.
3. Pułapka na mączniki i inne chrząszcze
Pułapka na chrząszcze także może być dobrym sposobem na wyłapanie dorosłych osobników mączników młynarków. Wiele firm oferuje pułapki na chrząszcze, które przyciągają owady i nie pozwalają im wyjść na zewnątrz. Pułapki sprawdzają się zwłaszcza w momencie, kiedy już usunięto zanieczyszczone jedzenie i wyczyszczone wszystkie miejsca, gdzie mogą znajdować się jajeczka. Mogą powstrzymać dalsze rozprzestrzenianie się mączników poprzez wyłapanie ostatnich owadów.
4. Środki do fumigacji
Najbardziej skutecznym sposobem na pozbycie się mączników młynarków jest fumigacja, czyli zamgławianie lub zadymianie pomieszczeń. Czasami stosuje się je w domach, ale najczęściej służą do odkażania magazynów, ponieważ niektóre metody mogą być szkodliwe dla ludzi. Zazwyczaj stosuje się CO2 pod ciśnieniem.
5. Lepy na owady latające i biegające
Podobnie jak pułapki działają lepy na owady biegające i latające. Nowoczesne lepy są nasączone zapachem, który wabi owady. Te przybiegają na miejsce i przyklejają się do lepu. Środki tego rodzaju nie działają jednak na larwy i jajka.