Misecznik cisowiec - szkodnik żerujący na cisach

Miseczniki - szkodniki iglaków

Miseczniki, podobnie jak tarczniki, należą do grupy czerwców i do rzędu pluskwiaków. W Polsce bytuje około 35 gatunków miseczników, które żerują na iglakach, na przykład na tujach czy cisach, jak również na drzewach owocowych, na przykład na śliwach oraz na egzotycznych roślinach doniczkowych.

Miseczniki przytwierdzają się do roślin, tworząc rodzaj pancerzyka przypominającego odwróconą miseczkę. W odróżnieniu od tarczników miseczka jest przytwierdzona do ciała owada. Samce miseczników latają, zaś samice bytują na roślinie, wysysając z niej soki. Samica składa jaja, po czym obumiera, zaś jej ciało staje się osłoną dla wylęgających się larw. Larwy jakiś czas również żerują na roślinie, po czym chowają się w załomkach kory w celu przezimowania.

Skutkiem żerowania miseczników jest osłabienie, a nawet obumieranie rośliny, której liście żółkną. Ponadto efektem wydalania miseczników jest spadź, która zawiera bardzo dużo cukru i jest pożywką dla chorób grzybowych.

Jakie szkody wyrządza misecznik cisowiec

Miseczniki atakują różne rośliny, na przykład popularne tuje. Mogą się zagnieździć również w domu na egzotycznych roślinach, takich jak juki, draceny, palmy czy fikusy. Misecznik cisowiec bytuje na cisach, powodując osłabienie roślin, żółknięcie liści. Igły cisów żółkną, brązowieją, a w końcu opadają. Duża ilość miseczników może przyczynić się do obumierania młodych roślin.

Dodatkowo spadź miseczników stanowi pożywkę dla chorób grzybiczych roślin. Może pojawić się czarny osad świadczący o rozwoju grzybów sadzakowych, które żywią się spadzią.

Misecznik cisowiec na drzewie z plamami, czyli rozpoznanie szkodnia i sposoby jego zwalczania
Jak rozpoznać i jak zwalczać misecznika cisowca, czyli sposoby na szkodniki drzew krok po kroku

Misecznik cisowy zachowuje się podobnie jak inne miseczniki. Larwa wbija kłujkę w gałązkę i zostaje na tym samym miejscu do końca życia. Z czasem obrasta tarczką, która stanowi część jej ciała. Składa jaja, z których wylęgają się larwy. Sprawdź także ten artykuł na temat zwalczania nicieni krok po kroku.

Jak zlikwidować miseczniki na cisach

Misecznik cisowy - zwalczanie metodami domowymi

Najlepszym sposobem pozbycia się miseczników jest zwalczanie ich ekologiczne, szczególnie jeśli zagnieździły się w mieszkaniu lub w ogrodzie, gdzie bawią się dzieci. Miseczniki po prostu zbieramy ręcznie. Można podważać miseczki wykałaczką lub zmywać je wacikiem. Najprostszym sposobem jest przygotowanie roztworu szarego mydła lub płynu do mycia naczyń i zmywanie nim roślin.

Niestety jest to sposób trudny i pracochłonny jeśli misecznik cisowy zagnieździł się na cisach w ogrodzie, na działce lub w zieleni miejskiej. Krzewy cisów są za duże, aby skutecznie, ręcznie wymyć roślinę. Ponadto miseczniki wybierają młode pędy, które są delikatne i łatwo je uszkodzić. Ręczne usuwanie można wdrożyć jeśli miseczników jest mało. Dlatego ważna jest obserwacja roślin i sprawdzanie ich stanu.

Jak zlikwidować misecznika na cisach w ogrodzie - skuteczne preparaty ekologiczne i chemiczne

Ręczne usuwanie miseczników nie jest w stanie powstrzymać ataku szkodników. Preparaty chemiczne stosowane na owady przykryte miseczką nie są skuteczne, gdyż osłonka dobrze chroni owada. Jednak opryski chemiczne nie są konieczne. Skutecznym sposobem pozbycia się miseczników są opryski ekologicznymi preparatami zawierającymi olej parafinowy, który uniemożliwia szkodnikom oddychanie.

Opryski należy wykonać wtedy, gdy larwy nie są jeszcze przykryte miseczkami. Najlepszym okresem jest czas, gdy larwy zimują lub gdy wychodzą z zimowych. Najbardziej skuteczne opryski wykonujemy w lutym i marcu, kiedy to larwy budzą się i wychodzą z zakamarków kory. Stosujemy wówczas preparaty oparte na oleju parafinowym. Preparat taki można również wykonać samodzielnie przez rozcieńczenie oleju parafinowego wodą. Należy pamiętać, aby użyć preparatu parafinowego przed okresem wegetacji rośliny, gdyż w okresie wzrostu może on okazać się toksyczny dla roślin.

Dostępne są również preparaty oparte na oleju rydzowym, które można stosować także latem. Wtedy wykonujemy opryski przeciw letniemu pokoleniu szkodników.

ikona podziel się Przekaż dalej