Mszyce wodne - jak wyglądają, opryski, domowe sposoby na zwalczanie szkodnika
Mszyce wodne na liliach wodnych, kosaćcach, pałkach wodnych pojawiają się znikąd i mogą w krótkim czasie zepsuć efekt wizualny oczka wodnego. Przedstawiamy, jak wygląda mszyca wodna i jakie czyni szkody. W oczku wodnym zwalczanie szkodników jest trudne, lecz możemy zastosować domowe sposoby. Doradzamy co zrobić, aby pozbyć się mszyc wodnych i wyjaśniamy, czy możemy stosować opryski i jakie preparaty nadają się do użycia w oczku wodnym.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o szkodnikach.
Mszyce wodne - pospolite szkodniki żerujące na liliach wodnych
Szkodniki w oczku wodnym
Właściciele ogrodów, którzy decydują się na założenie oczka wodnego lub stawu, spodziewają się, że prawidłowo założony staw będzie zawsze wyglądał jak na pokazowych zdjęciach. Niestety rzeczywistość może przynieść rozczarowanie, gdy w oczku wodnym pojawią się szkodniki. W dobrze zachowanym ekosystemie stawu ich ilość jest niewielka, a efekty niewidoczne. Natomiast zaburzenie harmonii powoduje, że staw zaczyna wyglądać źle. Liście są pogryzione lub widać na nich ciemne miny, zaś rośliny słabną i żółkną.
Zwalczanie szkodników w środowisku wodnym jest znacznie trudniejsze, gdyż preparaty chemiczne są trujące także dla ryb i innych organizmów wodnych, na których opiera się ekosystem stawu. Trudne są również domowe sposoby usuwania zakażonych roślin, gdyż w wodzie mamy do nich utrudniony dostęp. Dobra wiadomość jest taka, że wodne szkodniki zwykle nie pływają, a gdy wpadną do wody są zjadane przez wodne organizmy. Szkodniki w oczku wodnym mają dużo naturalnych wrogów, jak: ptaki, ryby, żaby i inne owady.
W oczku wodnym, szczególnie na liliach wodnych mogą pojawić się takie szkodniki jak: ślimaki, gąsienice motyli lub szarynka grzybieniówka. Jednak najbardziej pospolite i często występujące są mszyce wodne, które pojawiają się najszybciej.
Jak wygląda mszyca wodna i jakie czyni szkody w oczku wodnym
Łatwym do zauważenie objawem masowego pojawienia się mszyc, są skupiska małych, zielonych lub czarnych owadów na łodygach i liściach roślin. Rośliny słabną, liście żółkną i obumierają. Ogólnie widać, że rośliny są osłabione i tracą ładny wygląd.
Mszyce wodne żerują na liliach wodnych, kosaćcach, pałkach itp. Często są hodowane przez mrówki, które wykorzystują ich spadź. Sprawdź także ten artykuł na temat zwalczania czerwców w ogrodzie.
Jak wygląda zwalczanie mszyc wodnych w oczku wodnym - domowe sposoby i opryski chemiczne
Opryski i preparaty chemiczne nie nadają się do zastosowania w środowisku wodnym, gdyż zabijają nie tylko szkodnika, lecz także wszystko wokół. Nie ma możliwości zaaplikowania preparatu miejscowo, gdyż woda roznosi go wszędzie. Dlatego też pozostają tylko domowe sposoby.
Zwalczanie mszyc domowymi sposobami polega na ręcznym zbieraniu ich z roślin. Mszyce wodne można również spłukać z roślin silnym strumieniem wody. Jednak ściąganie ich ręczne jest bardziej dokładne. Mocno opanowane przez mszyce części roślin należy odciąć i zutylizować. Liście roślin możemy zanurzyć w wodzie i zmyć z nich mszyce. Gdy szkodniki znajdą się w wodzie zostaną zjedzone przez ryby. Takie ręczne czyszczenie roślin z mszyc należy wykonywać regularnie i dokładnie obserwować oczko wodne, czy nie dochodzi w nim do zachwianie równowagi ekologicznej i namnożenia się szkodników.
Dobrym sposobem jest zaproszenie do ogrodu i do oczka wodnego naturalnych wrogów mszyc, którymi są biedronki i złotooki. Sposobem na mszyce są także preparaty biologiczne, które można zrobić własnoręcznie, na przykład preparaty na bazie skrzypu polnego.