Muszka plamoskrzydła (drosophila suzukii) groźny szkodnik owoców

Czy muszka plamoskrzydła (drosophila suzukii) jest groźnym szkodnikiem?

Muszka plamoskrzydła to bardzo mały owad latający, który niszczy miękkie owoce. Samica nacina skórkę owocu i składa w nim jaja, z których wylęgają się malutkie larwy. Owoce miękną, opadają na ziemię, gdzie fermentują wabiąc kolejne gatunki owadów. Występowanie dużej ilości tych owadów stanowi zagrożenie dla ogrodników i sadowników, gdyż może całkowicie zniweczyć plon owoców miękkich. Owoce zakażone larwami nie nadają się do sprzedaży. Szkodnik ten szczególnie upodobał sobie takie owoce jak: truskawki, borówki, jagody, maliny i jeżyny.

Samice przy składaniu jaj robią nacięcie na skórce owocu. Najczęściej ogrodnik nie zauważa małych uszkodzeń owoców. Stopień zakażenia owoców ujawnia się dopiero w czasie przechowywania owoców. Owoce są uszkodzone, szybko gniją i zauważamy w nich bardzo małe larwy. Zaatakowane owoce nie nadają się do sprzedaży, co powoduje znaczne straty finansowe u plantatorów. Ponadto muszki przenoszą grzyby i inne patogeny, które dodatkowo uszkadzają owoce. Natomiast spadające i gnijące owoce dodatkowo wabią inne szkodniki.

Jak działa i jak wygląda muszka plamoskrzydła (drosophila suzukii)

Muszka pochodzi z Azji i została zauważona w Polsce dopiero w 2014 roku. Z czasem dostrzeżono szkodliwe działanie tego owada. Muszka plamoskrzydła jest krewniakiem muszki owocówki, jednak w przeciwieństwie do krewniaka, żeruje na zdrowych owocach.

Muszki są bardzo małe. Dochodzą do długości 2 - 3 mm, zaś ich rozpiętość skrzydeł dochodzi do 6 mm. Charakterystyczną cechą są ciemne plamki na dolnych skrzydłach u samców. Owady te mają kilka stadiów życia od jaja do osobników dorosłych. Rozmnażają się bardzo szybko, zaś ich długość życia wydłuża się w ciepłej temperaturze. Najsilniej rozwijają się w temperaturze 22 stopni, zaś w czasie upałów powyżej 35 stopni giną. Zimują osobniki dorosłe, które na zimę kryją się w spękaniach pędów drzew i krzewów oraz na różnych roślinach. Muszka jest owadem wielożernym, dlatego też może bytować na różnych roślinach. Zimuje najczęściej na takich roślinach jak czarny bez, tarnina, jarzębina czy dzika róża. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat zwalczania śmietki kapuścianej?

Jak wygląda zwalczanie muszki plamoskrzydłej

Domowe sposoby i zapobieganie pojawieniu się szkodnika

Szybkie rozmnażanie się owadów znacznie utrudnia ich zwalczanie. Bardzo ważne jest zachowanie czystości w ogrodzie i na plantacji. Należy usuwać przejrzałe owoce i te które spadły na ziemię, gdyż są one wylęgarnią owadów. Ważna jest obserwacja krzewów owocowych w ogrodzie i na plantacji. Jeśli zauważymy pojwienie sie muszki plamoskrzydłej, należy działać szybko, gdyż szybkość rozmnażania się tych owadów jest znaczna.

Najprostszym, ekologicznym sposobem jest pułapka wypełniona płynem wabiącym. Pułapka ma dużą skuteczność i przyda się także do wyłapywania innych muszek żerujących na owocach. Ważne jest, aby regularnie uzupełniać płyn wabiący i zmieniać pułapki.

Muska plamoskrzydła oraz najlepsze sposoby na zwalczanie, a także szkodliwość i rozpoznanie
Muszka plamoskrzydła oraz najskuteczniejsze sposoby na jej zwalczanie, a także sposoby na walkę ze szkodnikiem

Pułapki zawieszamy dopiero przed okresem dojrzewania owoców, tak aby zbyt wcześnie nie zwabić szkodników. Pułapkę na muszki można bez trudu zrobić samodzielnie z plastikowej butelki, w której robimy kilka otworów ponad powierzchnią płynu. Jako płyn wabiący stosujemy albo skuteczne preparaty dostępne w sprzedaży albo mieszankę czerwonego wina i octu winnego z kilkoma kroplami detergentu.

Inne domowe sposoby na muszki to:

  • pokrywanie krzewów owocowych siatką o małych oczkach,
  • zabezpieczanie otworów wentylacyjnych w uprawie tunelowej,
  • szybki i częsty zbiór owoców, tak aby dojrzałe owoce jak najkrócej były na krzewach,
  • oprysk substancjami odstraszającymi owady.

Zwalczanie chemiczne muszki polega na opryskach preparatami chemicznymi. Stosujemy wówczas skuteczne preparaty zarejestrowane dla tego rodzaju szkodników.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96.2% czytelników artykuł okazał się być pomocny