Muszka plamoskrzydła (drosophila suzukii) groźny szkodnik owoców
Czy muszka plamoskrzydła (drosophila suzukii) jest groźnym szkodnikiem?
Muszka plamoskrzydła to bardzo mały owad latający, który niszczy miękkie owoce. Samica nacina skórkę owocu i składa w nim jaja, z których wylęgają się malutkie larwy. Owoce miękną, opadają na ziemię, gdzie fermentują wabiąc kolejne gatunki owadów. Występowanie dużej ilości tych owadów stanowi zagrożenie dla ogrodników i sadowników, gdyż może całkowicie zniweczyć plon owoców miękkich. Owoce zakażone larwami nie nadają się do sprzedaży. Szkodnik ten szczególnie upodobał sobie takie owoce jak: truskawki, borówki, jagody, maliny i jeżyny.
Samice przy składaniu jaj robią nacięcie na skórce owocu. Najczęściej ogrodnik nie zauważa małych uszkodzeń owoców. Stopień zakażenia owoców ujawnia się dopiero w czasie przechowywania owoców. Owoce są uszkodzone, szybko gniją i zauważamy w nich bardzo małe larwy. Zaatakowane owoce nie nadają się do sprzedaży, co powoduje znaczne straty finansowe u plantatorów. Ponadto muszki przenoszą grzyby i inne patogeny, które dodatkowo uszkadzają owoce. Natomiast spadające i gnijące owoce dodatkowo wabią inne szkodniki.
Jak działa i jak wygląda muszka plamoskrzydła (drosophila suzukii)
Muszka pochodzi z Azji i została zauważona w Polsce dopiero w 2014 roku. Z czasem dostrzeżono szkodliwe działanie tego owada. Muszka plamoskrzydła jest krewniakiem muszki owocówki, jednak w przeciwieństwie do krewniaka, żeruje na zdrowych owocach.
Muszki są bardzo małe. Dochodzą do długości 2 - 3 mm, zaś ich rozpiętość skrzydeł dochodzi do 6 mm. Charakterystyczną cechą są ciemne plamki na dolnych skrzydłach u samców. Owady te mają kilka stadiów życia od jaja do osobników dorosłych. Rozmnażają się bardzo szybko, zaś ich długość życia wydłuża się w ciepłej temperaturze. Najsilniej rozwijają się w temperaturze 22 stopni, zaś w czasie upałów powyżej 35 stopni giną. Zimują osobniki dorosłe, które na zimę kryją się w spękaniach pędów drzew i krzewów oraz na różnych roślinach. Muszka jest owadem wielożernym, dlatego też może bytować na różnych roślinach. Zimuje najczęściej na takich roślinach jak czarny bez, tarnina, jarzębina czy dzika róża. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat zwalczania śmietki kapuścianej?
Jak wygląda zwalczanie muszki plamoskrzydłej
Domowe sposoby i zapobieganie pojawieniu się szkodnika
Szybkie rozmnażanie się owadów znacznie utrudnia ich zwalczanie. Bardzo ważne jest zachowanie czystości w ogrodzie i na plantacji. Należy usuwać przejrzałe owoce i te które spadły na ziemię, gdyż są one wylęgarnią owadów. Ważna jest obserwacja krzewów owocowych w ogrodzie i na plantacji. Jeśli zauważymy pojwienie sie muszki plamoskrzydłej, należy działać szybko, gdyż szybkość rozmnażania się tych owadów jest znaczna.
Najprostszym, ekologicznym sposobem jest pułapka wypełniona płynem wabiącym. Pułapka ma dużą skuteczność i przyda się także do wyłapywania innych muszek żerujących na owocach. Ważne jest, aby regularnie uzupełniać płyn wabiący i zmieniać pułapki.

Pułapki zawieszamy dopiero przed okresem dojrzewania owoców, tak aby zbyt wcześnie nie zwabić szkodników. Pułapkę na muszki można bez trudu zrobić samodzielnie z plastikowej butelki, w której robimy kilka otworów ponad powierzchnią płynu. Jako płyn wabiący stosujemy albo skuteczne preparaty dostępne w sprzedaży albo mieszankę czerwonego wina i octu winnego z kilkoma kroplami detergentu.
Inne domowe sposoby na muszki to:
- pokrywanie krzewów owocowych siatką o małych oczkach,
- zabezpieczanie otworów wentylacyjnych w uprawie tunelowej,
- szybki i częsty zbiór owoców, tak aby dojrzałe owoce jak najkrócej były na krzewach,
- oprysk substancjami odstraszającymi owady.
Zwalczanie chemiczne muszki polega na opryskach preparatami chemicznymi. Stosujemy wówczas skuteczne preparaty zarejestrowane dla tego rodzaju szkodników.