Środki chwastobójcze - podstawowe informacje

Pojawienie się chwastów na naszych uprawach, czy na trawnikach świadczy o tym, że musimy zająć się eliminacją tego problemu. Istnieje kilka sposobów na zwalczenie chwastów. Jednym z nich jest zwalczenie mechaniczne, które nie jest polecane do stosowania w rolnictwie.

Zwalczanie mechaniczne polega na przekopaniu całej powierzchni ziemi. Po przekopaniu przystępujemy do bardzo dokładnego wybrania wszystkich części chwastów, w tym korzeni, kłączy, rozłogów i części zielonych. Można to wykonywać ręcznie lub za pomocą wideł. Jeśli natomiast nasza działka lub pole jest duże, wtedy takie zwalczanie jest dość ciężkie do wykonania.

Właśnie z tego powodu wykorzystujemy chemiczne środki chwastobójcze, którymi są właśnie herbicydy. Herbicydy przeznaczone są do niszczenia chwastów, którymi są wszystkie niepożądane w ogrodach i w uprawach rośliny. Poza wykonaniem zabiegu herbicydami powinniśmy jednak wiedzieć, że najlepiej połączyć ten zabieg ze zwalczaniem mechanicznym.

Środki do zwalczania chwastów - podział

Środki chwastobójcze - selektywność i termin stosowania

Środki chwastobójcze stosowane w rolnictwie, na trawnik czy na inne rośliny, dzielą się na różne typy, między innymi pod względem selektywności, ale także terminu stosowania. Dlatego tak ważne jest, by odpowiednio dobrać herbicydy do tego, jaki mamy problem i gdzie mają być one stosowane.

Pod względem selektywności wyróżnia się herbicydy selektywne i nieselektywne. Herbicydy selektywne eliminują tylko określone rodzaje chwastów i mogą być stosowane w rolnictwie, bo są bezpieczne dla niektórych uprawnych roślin. Z kolei herbicydy nieselektywne niszczą praktycznie wszystkie gatunki roślin. Herbicydy nieselektywne stosowane są przeważnie na terenach nieprzeznaczonych pod uprawę rolniczą. Możliwe jest również stosowanie ich przy produkcji roślin, ale wtedy powinny być stosowane przed wschodami roślin uprawnych lub być rozmieszczane pasowo.

Ze względu na termin stosowania wyróżnia się herbicydy przedsiewne - które stosuje się przed siewem roślin uprawnych; a także herbicydy przedwschodowe - z których korzysta się zaraz po siewie, ale przed wschodami; oraz herbicydy powschodowe - stosowane po wzejściu roślin.

Podział ze względu na sposób działania

Ze względu na sposób działania środków do zwalczania chwastów, wyróżnia się ich dwa typy. Jest to bardzo ważne, by poznać oba typy herbicydów, ponieważ nieumiejętne ich wykorzystanie może wiązać się z poważnym uszkodzeniem roślin, na których uprawie nam zależy.

Pierwszy typ to herbicydy kontaktowe, uszkadzające tylko to miejsce rośliny, którego się dotkną. Tymi herbicydami musimy bardzo dokładnie pokryć chwasty, dzięki czemu chwast uschnie po 3 dniach. Ten rodzaj herbicydów zalicza się do herbicydów nieselektywnych i niszczy on jedynie część nadziemną, przez co w przyszły roku chwast znowu wyrasta.

Drugim typem są herbicydy układowe, które wchłaniane są w głąb rośliny. Dzięki temu procesy życiowe chwastów są zakłócone, a roślina obumiera. Tego typu środki ochrony roślin stosowane są doglebowo oraz dolistnie. Pamiętajmy jednak, że dopiero po 2 miesiącach całe chwasty zamierają. Szukasz więcej porad? Sprawdź także ten artykuł o popularnych w ogrodzie herbicydach.

Podział pod względem sposobu stosowania i pobierania przez chwasty

Wybierając środki do zwalczania chwastów, powinniśmy dowiedzieć się, jakie podziały wśród nich istnieją. Wtedy bez problemu będziemy mogli wybrać, czy lepsza będzie dla nas Puma, Roundup, znany też jako Randap, Sekator, Huzar, czy może Gold. Zobaczmy więc, jak je dzielić.

Pod względem sposobu stosowania herbicydów wyróżnia się: herbicydy dolistne, doglebowe oraz dolistno-doglebowe. Herbicydy dolistne stosowane są przy wschodach roślin i pobierane są przez liście chwastów. Istnieją także herbicydy dolistno-glebowe, które mogą być pobierane zarówno przez liście, jak i korzenie oraz pęczniejące nasiona chwastów.

Oprysk pola przeciwko chwastom, czyli środki chwastobójcze i polecane środki do zwalczania chwastów na pola i do ogrodu
Najlepsze środki chwastobójcze - rodzaje, ceny, opinie, porady

Trzecim typem są herbicydy doglebowe, pobierane przez chwasty za pomocą pęczniejących nasion i korzeni. Stosowane są głównie przed wschodami. Jeśli chcemy natomiast ograniczyć zachwaszczenie wtórne, wtedy możemy stosować również herbicydy doglebowe już po wschodach chwastów.

Polecane środki chwastobójcze i ich cennik

Herbicydy - cenniki

Wiele producentów zajmuje się produkcją różnego rodzaju środków chwastobójczych, które potrzebne są w naszych ogrodach i polach uprawnych. Dlatego też wybór odpowiedniego środka może okazać się bardzo trudny. Na uwagę zasługują Roundup, Sekator, Gold, Huzar czy Puma.

Cennik za te produkty wielokrotnie różni się od siebie, w zależności od miejsca zakupu. I tak przykładowo Randap, a prawidłowo Roundup Klasik PRO o pojemności 1 l, dostępny jest w cenie 270 zł. Natomiast wersja 360 PLUS o takiej samej pojemności, kosztuje tylko około 32 zł.

Cena za Sekator 125OD o pojemności 1 l wynosi około 362 zł, a równie dobry i polecany przez wiele osób GOLD 450EC w takiej samej pojemności to koszt 67 zł. Jednym z tańszych rozwiązań jest też HUZAR ACTIV 387OD 1 l, który kosztuje około 135 zł, a w podobnej cenie, bo w 163 zł można zakupić preparat PUMA UNIVERSAL BAYER 1 l.

O czym pamiętać przy korzystaniu z herbicydów

Pamiętajmy, że zanim skorzystamy z jakiegokolwiek środka do zwalczania chwastów, musimy dokładnie zapoznać się z ulotką i instrukcją obsługi, która zazwyczaj widnieje na jego opakowaniu. Warto również dowiedzieć się, jakie zagrożenia może nieść za sobą użycie preparatów.

Jeśli nie zastosujemy się do wszelkich zasad podanych na opakowaniu, możemy liczyć się z tym, że czekają nas tego konsekwencje. Dlatego istotne jest przeczytanie w całości ulotki i zastosowanie się do tego, co jest w niej napisane. Nie zapominajmy także o niezbędnej odzieży ochronnej.

Wybór właściwego środka chwastobójczego jest niejednokrotnie trudny. Wiele osób bezmyślnie wybiera środek, jakim jest Randap, który nie nadaje się do wszystkich przypadków. Dlatego, zanim przejdziemy do zakupienia przysłowiowego Randapa, zapoznajmy się z rodzajami herbicydów.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny