Nicienie w ogrodzie

Nicienie to bardzo duża grupa pasożytów, które osiągają wymiary od 0,3 mm do prawie 1 m długości. Atakują ssaki, bezkręgowce i rośliny. Te najmniejsze żyją właśnie w glebie, żywiąc się korzeniami roślin rolniczych, warzywnych, drzew i krzewów owocowych, a także runa leśnego. Mogą pojawić się naprawdę wszędzie. Nicienie glebowe są praktycznie niewidoczne, nie tylko ze względu na niewielkie rozmiary, lecz także z powodu przezroczystego ciała. Te maleńkie pędraki w glebie swoją nazwę gatunkową zawdzięczają kształtowi – są cieniutkie i podłużne.

Obecność nicieni w ogrodzie można zaobserwować po stanie roślin. Pierwszym objawem są nekrozy liści, czyli drobne brązowienia, rozpoczynające się wokół nerwów liści i rozchodzące się promieniście. Z biegiem czasu liście i pędy karłowacieją. Można zaobserwować także karłowacenie i zamieranie szczytowych kwiatów czy owoców. Ze względu na to, że nicienie niszczą zewnętrzną tkankę ochraniającą rośliny, pojawiające się ranki mogą być rajem dla rozwoju patogenów grzybowych. Atak nicieni na korzenie rośliny może mieć bardzo poważne konsekwencje.

Zwalczanie szkodników glebowych

Po zaobserwowaniu szkodliwego działania nicieni, warto od razu zastosować środki ochrony roślin. Powinno to dość szybko pomóc, przy okazji nicieni zostaną zwalczone inne pędraki w glebie, czyli larwy większych szkodników. Zwalczanie szkodników glebowych powinno się każdorazowo przeprowadzać także po zakończeniu uprawy. Wtedy późną jesienią lub wczesną wiosną, jeszcze przed zrobieniem zasiewów, należy odkazić glebę, stosując specjalne, przeznaczone do tego preparaty.

Nicienie świetnie sprawdzają się do zwalczania szkodników. Dotyczy to zarówno upraw warzywnych, jak i na przykład trawnika.
Nicienie do zwalczania szkodników krok po kroku

Jednym z najbardziej skutecznych jest Biomass Sugar. To najbardziej efektywne zwalczanie szkodników glebowych w uprawach różnego rodzaju, także na trawniku. Biomass Sugar nadaje się zarówno do stosowania pogłównego, w czasie podlewania, jak i przedsiewnie. Na dodatek stosunek zawartego węgla do azotu wspomaga rozwój organizmów pożytecznych i rewitalizuje glebę.

Nicienie stosowane do zwalczania szkodników

W uprawach ekologicznych często nie traktuje się nicieni jak szkodniki. Są co prawda niebezpieczne, ale jedynie w dużej ilości. Z tego względu czasami stosuje się je jako naturalne zwalczanie większych szkodników – owadów żerujących na liściach. Nicienie są obecnie przedmiotem badań biologów, a ich zastosowanie do zwalczania szkodników staje się coraz powszechniejsze.

Są idealne do zwalczania chrabąszczy, gąsienic i niektórych larw. W sumie atakują kilkaset różnych gatunków. Nicienie produkuje się w dużych ilościach za granicą, powoli wchodzi to także do naszego kraju. Ich działanie jest w pełni ekologiczne. Poza tym nicienie owadolubne nie są zainteresowane korzeniami roślin, więc nie ma powodu, by martwić się, że uprawa zostanie zakażona. Nicienie wystarczy rozprowadzić w wodzie i podlać rośliny. Ten sposób nadaje się do zwalczania szkodników zarówno w uprawie polowej, ogrodowej, jak i pod osłonami. Opryski należy przeprowadzać specjalnym preparatem o niskim ciśnieniu i dużych otworach w lancy rozprowadzającej preparat. Najbardziej przydają się w uprawach truskawek i malin.

Działanie nicieni polega na tym, że przedostają się do układu pokarmowego larw, gąsienic i chrabąszczy. Tam stają się pasożytem żywiącym się pokarmem spożywanym przez owada. W czasie trawienia wytwarzają bakterie chorobotwórcze, które zabijają szkodnika w ciągu 24-48 godzin. Jedno zastosowanie tej metody wystarczy na co najmniej kilkanaście miesięcy, ponieważ nicienie po zabiciu swojego żywiciela są w stanie przez długi czas czekać w glebie na kolejną ofiarę. To bardzo skuteczny sposób na ekologiczne pozbycie się żerujących owadów.

ikona podziel się Przekaż dalej