O czym świadczą poskręcane liście roślin i nadgniłe bulwy lub cebule?

Jakie znaczenie w ogrodzie i w rolnictwie mają nicienie żyjące w glebie

Nicienie to zwierzęta bezkręgowe, które żyją głównie w wodzie. Występują także w glebie, zaś niektóre gatunki są pasożytami zwierząt i ludzi. Ich charakterystyczną cechą jest wydłużony kształt ciała. Do znanych nicieni należą groźne pasożyty ludzkie, jak owsik, glista ludzka, tęgoryjec czy włosogłówka. Nicienie atakują także rośliny, powodując znacznie straty w rolnictwie i w ogrodzie.

Jednym z nicieni żerujących na roślinach jest niszczyk zjadliwy. Ma on nitkowate ciało o długości około 1 milimetra. Powoduje zasychanie roślin. Widocznym objawem zakażenia są poskręcane liście, na przykład dynki lub czosnku. Nicienie te żyją w glebie skąd wnikają do podziemnych części roślin, jak korzenie i bulwy. Larwy zimują w glebie, w resztkach warzyw lub w nasionach. Niszczyk zjadliwy szczególnie dobrze rozwija się w glebie ciężkiej i wilgotnej. Stanowi problem głównie na polach gdzie uprawiana jest cebula i czosnek.

Jakie szkody wyrządza w ogrodzie niszczyk zjadliwy i na jakich roślinach żeruje

Niszczyk złośliwy żeruje na warzywach korzennych, cebulowych i na chwastach. Widocznym objawem są poskręcane liście, które mają żółte przebarwienia i zgrubienia u nasady. Wskutek zakażenia niszczykiem młode rośliny zwykle obumierają, natomiast starsze siewki mają cebule skarlałe i zakażone zgnilizną. Pojawieniu się niszczyka towarzyszą często inne choroby roślin, jak infekcje i grzybice, które łatwo atakują osłabione rośliny.

Niszczyk zjadliwy żeruje na około 450 gatunkach roślin. Nicienie atakują głównie takie rośliny jak:

  • cebula,
  • czosnek,
  • ziemniaki,
  • szpinak,
  • fasola,
  • groch,
  • bób,
  • pietruszka,
  • seler.
Niszczyk zjadliwy w ogrodzie
Niszczyk zjadliwy w ogrodzie i sposoby ich zwalczania, czyli dlaczego te szkodniki pojawiają się w ogrodzie i na jakich roślinach żerują

Co ciekawe, w ziemniakach żeruje niszczyk ziemniaczak. Jest to zupełnie odrębny gatunek nicienia. Niszczyk atakuje podziemne części rośliny, która staje się słaba i może obumierać. Początkowo trudno wykryć szkodnika. Dopiero późną jesienią na bulwach widoczne są szarobrunatne plamki. Niekiedy w ziemniakach pojawia się brązowa, gąbczasta tkanka. Sprawdź także ten artykuł na temat zwalczania śmietki kapuścianej.

Jak i czym zwalczać niszczyka zjadliwego

Zwalczanie niszczyka zjadliwego nie jest łatwe. Sposobem na zwalczanie nicieni jest głównie odkażanie gleby przed siewem lub sadzeniem, jak również płodozmian. Na rynku polskim nie występuje zarejestrowany środek chemiczny do zwalczania nicieni w glebie. Dlatego też jedynym sposobem na zwalczanie nicieni jest odkażenie gleby, które wykonujemy 2 - 6 tygodni przed planowanym siewem. Szczególnie ważny jest oprysk gleby środkiem odkażającym przed siewem cebuli ozimej. Oprysk wykonuje się dwukrotnie.

Aby uniknąć zakażenia niszczykiem, warto kupować sprawdzone nasiona i sadzonki. Szczególnie dotyczy to cebuli i czosnku, które są najczęściej atakowane przez nicienie. Jeśli występuje problem z nicieniami, należy dokładnie myć i odkażać narzędzia rolnicze, które miały kontakt z glebą. Ważne jest również usuwanie resztek roślinnych oraz chwastów, na których żeruje niszczyk. Niszczyk lubi wilgotną glebę, dlatego też osuszanie ogranicza problem.

Na polu czy w ogrodzie, gdzie zauważymy szkody wyrządzanie przez niszczyka, stosuje się płodozmian. Najlepiej na okres co najmniej 4 lat zrezygnować z uprawy roślin zaatakowanych przez nicienie. Na takiej glebie można uprawiać warzywa kapustne, pomidory, kukurydzę, pszenicę lub koniczynę. Płodozmian jednak nie zawsze jest skuteczny, gdyż nicienie atakują wiele gatunków roślin.

ikona podziel się Przekaż dalej