Ochojnik daglezjowy - choroba drzew iglastych

Jak wygląda ochojnik daglezjowy - opis i sposób żerowania

Możemy czasem zobaczyć chorobę drzew iglastych, która objawia się powstawaniem galasów. Są to patologiczne narośla przypominające szyszki, w których zimują mszyce drzew iglastych, czyli ochojnik daglezjowy lub przybyszka daglezjowa. Przybyszka daglezjowa przyłączona została do Europy z Ameryki wraz z popularnością daglezji i świerka kłującego.

Efektem żerowania ochojnika daglezjowego jest załamywanie się igieł świerka lub daglezji. Igły przebarwiają się, a w miejscu przebarwienia mogą łamać się i deformować. Wskutek żerowania larw i owadów dorosłych, igły brązowieją i pokrywają się białym nalotem. Możemy wówczas zobaczyć jakby kępki białej waty pomiędzy igłami. Żerowanie szkodnika powoduje zahamowanie wzrostu pędów. Drzewo słabiej rośnie i traci walory ozdobne.

Wymienione objawy oznaczają zainfekowanie ochojnikiem, czyli rodzajem mszycy drzew iglastych należącej do rodziny ochojnikowatych. Owady te najczęściej spotyka się na świerkach i modrzewiach. Żerują także na daglezjach, jodłach i sosnach. Owady te wiodą dość skomplikowany dwuletni cykl rozwojowy, którego pierwszym żywicielem są świerki, a następnie modrzewie. Może się zdarzyć, że przybyszka daglezjowa żeruje tylko na jednym gatunku drzew. Samice owadów wprowadzają ślinę do pąków drzew. Wskutek czego drzewo wytwarza galasy, w których bytują larwy mszyc. Galasy przypominają nieco małe szyszki lub ananasy w kolorze pomarańczowo-różowym.

Ochojnik daglezjowy na liściach, a także rozpoznawanie, sposoby zwalczania naturalnego oraz chemicznego i najważniejsze porady
Ochojnik daglezjowy jako szkodnik żerujący w ogrodzie, a także jego rozpoznanie, zwalczanie i zapobieganie krok po kroku

Cykle rozwojowe tych owadów są różne i nie do końca poznane. Nierzadko cykl obejmuje pojawienie się osobników uskrzydlonych, które przenoszą się na modrzewie, gdzie wykluwają się osobniki bezskrzydłe. Innym razem cykl zostaje skrócony z pominięciem fazy zasiedlenia modrzewi. Sprawdź także ten artykuł na temat stonkowatych szkodników w ogrodzie.

Jak wygląda zwalczanie ochojnika daglezjowego

Zwalczanie ochojnika daglezjowego rozpoczynamy od usunięcia galasów. Gałązki zaatakowane przez szkodnika należy usunąć i zutylizować. Niestety w przypadku dużych drzew i masowego pojawienia się szkodnika, nie zawsze jest możliwe usunięcie wszystkich galasów. Możemy również ograniczyć występowanie szkodnika, jeśli będziemy unikać sadzenia świerków i modrzewi obok siebie.

Innym sposobem zwalczania dużej ilości szkodnika, jest oprysk preparatem olejowym Promanol 60 EC. Środek ten najlepiej zastosować wczesną wiosną, kiedy temperatura osiągnie 10 stopni Celsjusza. Preparat na bazie oleju parafinowego, prowadzi do zniszczenia zimujących larw i uniemożliwia wylęganie się młodych samic. W późniejszym okresie larwy nie są już podatne na preparaty chemiczne, gdyż kryją się pod osłoną kłaczków. W późniejszym okresie stosuje się opryski preparatami Confidor 200 SL lub Mospilan 200 SL (wodnymi roztworami), które dostają się do organizmów mszyc wraz z sokami drzew. Jeśli nie mamy możliwości dokonywać oprysków, możemy stosować te same preparaty do podlewania ziemi wokół drzew.

ikona podziel się Przekaż dalej