Ochojnik świerkowiec - jak wygląda szkodnik, sposoby zwalczania, skuteczne opryski
Na iglakach możemy czasem zobaczyć dziwne narośla przypominające fantazyjne szyszki. Wyglądają ciekawie, niestety zawierają one groźnego szkodnika iglaków, czyli mszyce świerkowe. Owad ten atakuje iglaki i prowadzi do zamieranie pędów drzewa i może oszpecić nasze iglaki ogrodowe. Opisujemy jak wyglądają ochojniki oraz zaatakowane przez nie drzewa. Doradzamy jak przeprowadzić zwalczanie szkodnika i wyjaśniamy czym i kiedy opryskiwać zakażone iglaki.
Z tego artykułu dowiesz się:
Ochojnik świerkowiec - owad, który występuje na świerku
Jak wyglądają ochojniki świerkowce
Ochojnik świerkowiec (Sacchiphantes viridis), znany również pod nazwą mszyca świerkowa, jest owadem należącym do rzędu pluskwiaków i podrzędu mszyc. Ten powszechny w Polsce owad przechodzi przez bardzo skomplikowany, dwuletni cykl rozwojowy, podczas którego żeruje na drzewach iglastych, przede wszystkim na świerkach i modrzewiach. Jednym z objawów wskazujących, że na świerku pojawiły się szkodniki, są galasy, czyli narośla, w których samice ochojnika składają jaja.
Trudno w prosty sposób określić jak wyglądają ochojniki, gdyż owad ten w czasie swojego życia przechodzi przez różne stadia skrzydlate lub bezskrzydłe. Mszyca świerkowa ma od 1.5 do 3 mm długości. Stadia skrzydlate mają dwie pary skrzydeł i są czarne. Larwy są czarne, a po pewnym czasie pokrywają się białą, woskową wydzieliną. Obecność szkodników poznajemy głównie po charakterystycznych naroślach na gałązkach świerków lub po kłębkach białego, wełnistego, woskowego nalotu na igłach.
Mszyca świerkowa zimuje w zakamarkach kory drzew lub okryta woskową wydzieliną na gałęziach. Wiosną tworzy na gałęziach świerków narośla, w których składa jaja. Galasy wyglądają jak fantazyjne szyszki lub ananasy. Natomiast latem na igłach pojawia się biała, woskowa wydzielina, którą okrywają się larwy.
Jakie drzewa atakuje ochojnik świerkowiec i jakie są objawy żerowania szkodnika
Pierwotnym żywicielem ochojnika jest modrzew, zaś wtórnym świerk. Jednak mszyca świerkowa atakuje bytuje także na innych drzewach iglastych, jak sosna, daglezja czy jodła.
Typowym objawem pojawienia się szkodnika są galasy na świerkach. Te szyszkowate narośla szkodniki umieszczają na wierzchołku drzewa, na młodych, tegorocznych gałązkach. Galasy są raczej nieliczne i nie powodują większych uszkodzeń drzew. Szkodniki te czynią znacznie większe szkody na modrzewiach, szczególnie jeśli nastąpi masowy wylęg larw. Larwy żerują na igłach modrzewia. Wskutek tego igły zginają się, żółkną i zamierają. Ochojniki mogą powodować zamieranie całych pędów modrzewia. Owady te pojawiają się nie tylko w lasach, lecz także w parkach i ogrodach. Zaatakowany modrzew traci estetykę drzewa ozdobnego. Problemem gospodarczym są również galasy na plantacjach drzewek choinkowych.
Zwalczanie ochojnika świerkowca na świerku
Na czym polega zwalczanie mszycy świerkowej i kiedy opryskiwać zakażone drzewa
Pojawieniu się tego szkodnika zapobiegamy poprzez unikaniu sadzenia modrzewi i świerków blisko siebie. Proste zwalczanie mszycy świerkowej polega na wycinaniu i utylizacji galasów. Jednak przy masowym wylęgu szkodnika usunięcie wszystkich galasów jest niewykonalne. Ponadto galasy umiejscawiają się zazwyczaj na czubku drzew, co uniemożliwia usunięcie ich z wysokich drzew. Dlatego też stosujemy oprysk preparatami ekologicznymi lub chemicznymi.
Do metod ekologicznych należy oprysk preparatami stworzonymi na bazie oleju. Ważne jest, aby wiedzieć kiedy opryskiwać drzewa, gdyż owad ten przechodzi przez szereg skomplikowanych faz rozwojowych. Oprysk wczesną wiosną przyczyni się do likwidowania zimujących larw. Późną wiosną przeprowadzamy oprysk przeciw żerującym larwom, natomiast opryski letnie mają na celu pozbycie się owadów pokrytych woskowym nalotem. Do tej pory nie opracowano skutecznej biologicznej metody zwalczania tego szkodnika.
Ochojnik świerkowiec stanowi rodzaj mszycy, która żeruje na iglakach, niszcząc głównie modrzewie. Zwalczanie polega na wycinaniu galasów tworzonych przez owady. Wykonuje się również opryski na różne stadia rozwojowe owada.
Decydując się na uprawę drzew iglastych, powinniśmy wiedzieć o tym, że możemy spotkać się z galasami na świerku, na modrzewiu, czy też na jodle. Musimy wiedzieć, że te mszyce na modrzewiu to bardzo popularny i szkodliwy ochojnik świerkowiec. Bardzo ważne jest to, by zapoznać się z tym, jak wygląda zwalczanie galasówki i czym najlepiej przeprowadzić oprysk na tę chorobę świerków.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o drzewach iglastych.
Ochojnik świerkowiec - opis
Ochojnik świerkowiec - Sacchiphantes virdis syn. Chermes virdis, znany jest również jako ochojnik świerkowo-modrzewiowy i ochojnik świerkowy. Warto wiedzieć, że ochojnik świerkowy to mszyca, która zalicza się do rodziny ochojnikowatych - Adelgidae, a na terenie Polski jest bardzo powszechnym gatunkiem.
Rodzina ochojnikowatych znana jest z niewielkich i jajorodnych owadów, które zaliczane są do mszyc. Pamiętajmy, że ochojnikowate pojawiają się tylko i wyłącznie na drzewach iglastych, np. na modrzewiach, świerkach i na jodłach. Co ciekawe, mogą mieć one tylko jednego żywiciela, albo też mogą zmieniać swojego żywiciela w trakcie rozwoju. Oczywiście wszystko zależy od gatunku.
Ochojniki świerkowo-modrzewiowe to owady, które charakteryzują się dość skomplikowanym dwuletnim cyklem rozwojowym. Samice zimują w woskowej osłonie na gałęziach świerków, przez co po ich przezimowaniu powstają specyficzne wyrośla, znane jako galasy na świerku. Warto wiedzieć, że wewnątrz tych wyrośli znajdują się jaj, z których rozwijają się larwy.
Kiedy larwy skończą przepoczwarzanie się, owady w formie dorosłej, które są już uskrzydlone, możemy zaobserwować na modrzewiu, gdzie tam składają niezapłodnione jaja. Z takich jaj wylęgną się bezskrzydłe ochojniki świerkowe, które żerują na modrzewiach. Te bezskrzydłe ochojniki składają kolejne jaja niezapłodnione, z których również wyrosną bezskrzydłe owady, natomiast te składają już jaja zapłodnione, z których wyrosną uskrzydlone osobniki, które rozpoczynają cykl rozwojowy od nowa. Sprawdź także ten artykuł na temat chorób świerków, sosen i innych drzew.
Ochojnik świerkowo-modrzewiowy - jak rozpoznać mszyce na modrzewiu
Jeśli chcemy by na jodle, sośnie, świerku, czy innych drzewach iglastych w naszym ogrodzie nie pojawiły się różnorodne szkodniki, powinniśmy wiedzieć, jakie choroby świerków i innych drzew iglastych pojawiają się najczęściej i jakie są ich objawy. Dzięki temu o wiele łatwiej będzie nam stwierdzić, jaka choroba lub szkodnik zaatakowała nasze drzewo, a dodatkowo będziemy mogli rozpocząć skuteczne zwalczanie.
Ochojniki świerkowo-modrzewiowe to bardzo często pojawiające się mszyce na modrzewiach. Pamiętajmy jednak o tym, że w pierwszej kolejności zauważalne są galasy na świerku, w których zimują samice, które właśnie w tym miejscu składają jaja. Warto wiedzieć, że ten szkodnik zimuje w spękaniach kory.
Na wiosnę możemy zaobserwować zniekształcanie się igieł modrzewi, a dodatkowo w okresie wiosennym, pędy pokrywają się białą i woskową wydzieliną. Zniekształcone igły wyginają się, tworząc kolanka. Na świerkach możemy zauważyć także galasy, które są owalne i kremowe. Ich długość może dosięgać do około 12 mm.
Zwalczanie galasówki - jaki oprysk zastosować i jak wygląda zwalczanie choroby świerków
Jeśli na naszych drzewach zaobserwujemy objawy, które są charakterystyczne dla ochojnika świerkowca, powinniśmy od razu przejść do zwalczania galasówki. Dlatego warto poznać najlepsze preparaty do oprysków i wiedzieć, kiedy je przeprowadzić. Bez tego zwalczanie ochojnika świerkowo-modrzewiowego nie skończy się sukcesem.
Kiedy chcemy odpowiednio zwalczyć ochojnika świerkowca, powinniśmy zacząć od natychmiastowego wycinania i palenia galasów, ponieważ właśnie w nich znajdują się jaja ochojników. Pamiętajmy jednak o tym, że w niektórych sytuacjach takie zwalczanie szkodnika jest niemożliwe, ponieważ drzewa mogą być zbyt wysokie, przez co nie będziemy w stanie usunąć najwyższych gałęzi.
W takim przypadku konieczne jest wykonanie oprysku na świerkach. Oprysk przeprowadza się w marcu, korzystając przy tym z preparatu olejowego. Dzięki temu zniszczymy szkodniki, które zimują na pędach drzew. Odpowiednim preparatem do tego oprysku jest między innymi Emulpar 940 EC, który jest oparty na oleju rydzowym, a także Promanal 60 EC, w którego skład wchodzi olej parafinowy.
Pamiętajmy o tym, że jeżeli opryski w marcu nie pomogą, powinniśmy przeprowadzić oprysk środkami, które należą do pyretroidów, np. środek Karate Gold. Taki preparat stosuje się już w kwietniu lub maju. Co więcej, jeżeli w okresie letnim zaobserwujemy na drzewach biały puch, powinniśmy zastosować mszycobójcze preparaty, którymi są Mospilan 20 SP i Polysect 005 SL. Do walki z dorosłymi osobnikami możemy wykorzystać również Agrocover Target, który powoduje duszenie się mszyc, ponieważ oblepia ich ciała.