Jak wygląda oprzędzik pręgowany, szkodnik, który zjada rośliny motylkowe

Objawy żerowania oprzędzika pręgowanego

Pospolity chrząszcz z rodziny ryjkowcowatych niszczy głównie rośliny motylkowe z rodziny bobowatych. Owad dorosły zjada liście, zaś larwa brodawki korzeniowe.

Szkodnik ten niszczy wiele roślin z rodziny bobowatych. Jednak największe znaczenie gospodarcze ma jego wpływ na uprawy grochu i fasoli. Najgroźniejsze jest żerowanie owadów dorosłych wiosną. Owad ten zjada pęczniejące nasiona i liścienie, zanim zdążą wyjść z ziemi. Warto wiedzieć jak wygląda liść objedzony przez oprzędzika. Charakterystyczną cechą liści jest tzw. żer zatokowy, czyli jakby ząbki na brzegach liści.

Szkodnik ten niszczy szczególnie uprawę grochu. Jego żerowanie prowadzi do zasychania liści grochu. Rośliny są słabsze i podatne na różne patogeny, szczególnie infekcje grzybicze. Rośliny gorzej się rozwijają i wydają mniej strąków.

Jak wygląda oprzędzik pręgowany i jego cykl życiowy

Oprzędzik pręgowany to pospolity owad występujący na całym obszarze Polski, z wyjątkiem gór. Najczęściej spotykamy go na łąkach, polach, nieużytkach, na miejskich trawnikach czy w ogrodach. Jego obecności najbardziej sprzyja sucha pogoda.

Chrząszcze są szare, o wydłużonym ciele i osiągają wielkość do pół cm. Charakterystyczną cechą osobników dorosłych są podłużne pasy jaśniejsze i ciemniejsze. Głowa zakończona jest krótkim ryjkiem. Larwy są białe, beznogie.

Oprzędzik pręgowany na liściach roślin
Oprzędzik pręgowany i rozpoznawanie szkodników krok po kroku, czyli jak wyglądają szkodniki i jak przeprowadzić zwalczanie w sposób prawidłowy

Owad ten wydaje jedno pokolenie w ciągu roku. Zimują owady dorosłe, które na zimę kryją się pod liśćmi, w ściółce. Na przełomie maja i czerwca samica składa jaja w glebie lub na liściach roślin. Wylęgają się larwy, które żerują na korzeniach roślin. W lipcu pojawiają się owady dorosłe. Owady te składają jaja w różnych odstępach czasowych, dlatego też dorosłe osobniki pojawiają się w różnym czasie, praktycznie przez cały sezon letni.

Jak pozbyć się oprzędzika pręgowanego - domowe sposoby i opryski

Jeśli zauważymy objawy żerowania oprzędzika pręgowanego w ogrodzie możemy zastosować proste domowe sposoby, jak oprysk wywarem z czosnku. Oprysk własnoręcznie zrobionym preparatem z czosnku jest bardzo skuteczny. Lecz możliwy tylko w ogrodach i na małych plantacjach. Natomiast na dużych plantacjach roślin motylkowych, które atakuje oprzędzik pręgowany, bada się próg jego występowania. Próg wynosi 10 % roślin z uszkodzonymi liśćmi. W przypadkach, jeśli próg jest przekroczony, stosuje się oprysk pestycydami.

Oprysk chemiczny należy stosować w ostateczności, gdy zostanie przekroczony próg szkodliwości. Uprawy chronimy przede wszystkim poprzez zapobieganie rozwojowi szkodników i prawidłowe działania agrotechniczne. Sprawdź także ten artykuł na temat zwalczania wełnowców.

Zapobieganie rozwojowi szkodnika:

  • prawidłowy płodozmian,
  • unikanie sadzenia blisko siebie roślin motylkowych,
  • odpowiednie nawożenie mineralne,
  • zaprawianie nasion,
  • stosowanie grzybów entomopatogenicznych, które są naturalnym wrogiem oprzędzika,
  • wcześniejszy siew.
ikona podziel się Przekaż dalej