Pachówka strąkóweczka - szkodnik zaatakował uprawę grochu. Jak się go pozbyć?
Uprawa grochu związana jest też z ochroną roślin przed szkodnikami, które żerują na nasionach i tym samym niszczą plony. Jednym z groźnych szkodników jest pachówka strąkóweczka, nieduży motyl z rodziny zwójkowatych, którego larwy żerują na nasionach grochu. Wyjaśniamy, jak wygląda szkodnik i jakie straty gospodarcze może spowodować. Doradzamy jak i kiedy należy wykonać opryski oraz jak zapobiegać zaatakowaniu plantacji przez larwy pachówki.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o szkodnikach roślin.
Pachówka strąkóweczka - szkodnik grochu
Uprawa grochu łączy się ze zwalczaniem szkodników i chorób. Groch nękają choroby grzybicze i szkodniki jak:
- pachówka strąkóweczka,
- strąkowiec grochowy,
- oprzędzik pręgowany,
- mszyce.
Pachówka strąkóweczka jest szarym motylem o rozpiętości skrzydeł do 16 mm, należącym do rodziny zwójkowatych. Przednie skrzydła są oliwkowo brunatne. Charakterystyczną cechą są białe i czarne kreski na brzegu przednich skrzydeł. Gąsienice są biało-żółte z ciemnymi brodawkami.
Szkodnikiem grochu są głównie larwy pachówki strąkóweczki, które wgryzają się do strąka i żerują na znajdujących się tam nasionach. Dodatkowo zanieczyszczają strąki przędzą i odchodami. Pachówka strąkóweczka atakuje takie rośliny jak:
- groch,
- peluszka,
- wyka,
- bób,
- fasola.
Cykl życiowy motyla obejmuje jedno pokolenie rocznie. Gąsienice zimują w ziemi w kokonie. Wiosną przepoczwarzają się. Na przełomie maja i czerwca następuje wylot motyli, które składają jaja na roślinach. Loty owadów dorosłych trwają bardzo długo, bo nawet do końca sierpnia. Dlatego też larwy wylęgają się w długim okresie czasu i trudno jest znaleźć odpowiedni moment na opryski. Gąsienice żerują na nasionach grochu. Po okresie żerowania larwy wychodzą ze strąków i spuszczają się na przędzy do gleby, gdzie zimują.
Jedna gąsienica uszkadza do 3 nasion grochu, chociaż w jednym strąku mogą żerować 2 gąsienice. Zaatakowane nasiona nie nadają się do spożycia, ani to sprzedaży. Larwy wygryzają w nich dziury, zaś strąki zanieczyszczają odchodami i pajęczyną. Straty plonów grochu mogą dochodzić nawet 40%. Późna uprawa grochu powoduje to, że larwy nie znajdują strąków. Żerują wtedy na stożkach wzrostu i młodych pędach, nie dopuszczając do zawiązywania się strąków. Sprawdź także ten artykuł na temat zwalczania wełnowców.
Zwalczanie pachówki strąkóweczki - skuteczne sposoby i opryski
Zwalczanie pachówki strąkóweczki jest trudne, gdyż składanie jaj trwa dość długo. Opryski należy wykonywać w momencie wylęgu gąsienic, zanim larwy wgryzą się w strąki grochu. Moment ten dość łatwo jest przeoczyć. Opryski ponawiamy po 7 - 10 dniach. Ważne jest, aby wykonywać opryski pestycydami w godzinach wieczornych, po odlocie pszczół.
Przed dokonaniem oprysków należy zbadać próg ekonomicznej szkodliwości tych szkodników. Za próg uważa się znalezienie 1 złoża jaj na 10 roślinach. Aby ustalić czas wylotu motyli, stosuje się pułapki feromonowe. Zwalczanie gąsienic należy wyznaczyć na moment początku ich wykluwania się, który przypada 3 - 4 tygodnie po wylocie motyli. Do zwalczania pachówki strąkóweczki dostępne są zarówno preparaty biologiczne, jak i chemiczne.
Sposoby zapobiegania polegają na:
- wczesnym wysiewie grochu,
- zakładaniu plantacji grochu na miejscu przewiewnym,
- wybieraniu wczesnych odmian,
- szybki zbiór grochu,
- głębokiej orce po żniwach, tak aby usunąć resztki pożniwne i zniszczyć gąsienice zimujące w glebie.