Pchełka ziemna - jak wygląda i jakie czyni szkody w ogrodach

Jak wyglądają pchełki ziemne

Pchełka ziemna jest chrząszczem z rodziny stonkowatych. Charakterystyczną cechą owadów z tej rodziny jest aparat Maulika na tylnych odnóżach, dzięki czemu owady mogą skakać. W przypadku pchełki skaczą tylko owady dorosłe. Podrodzina pchełek ziemnych obejmuje około 8 tysięcy gatunków. Za szkodniki uważane są te owady, które niszczą zboża, buraki, len, konopie lub warzywa kapustowate, liściaste i korzeniowe. Niektóre gatunki zjadają chwasty, dlatego uznawane są za pożyteczne.

Pchełka ziemna może mieć różne ubarwienie, chociaż najczęściej spotykamy szkodniki w kolorze czarnym z metalicznym połyskiem. Chrząszcze są nieduże. Dorastają do wielkości 2 mm. Natomiast ich gąsienice są większe, mają długość 7 mm, białe z ciemnymi plamami. Chrząszcze zimują w glebie lub w ściółce.

Jakich szkód dokonuje pchełka ziemna

Pchełka ziemna żeruje głównie na warzywach i roślinach ozdobnych. Chrząszcze wygryzają dziury w liściach. Jeśli owadów jest dużo, mogą one doprowadzić do obumierania roślin. U roślin zaatakowanych przez pchełki liście żółkną i usychają. Po żerowaniu pchełki można zobaczyć charakterystyczne, małe, okrągłe otwory w liściach. Natomiast larwy żerują głównie w korzeniach, nie wyrządzając większych szkód. Jedynie larwy pchełki smużkowatej żerując wewnątrz liści, tworzą miny. Dodatkowo pchełki przenoszą choroby roślin.

Pchełki żerują głównie na jarmużu, kapuście, rukoli, a także rzepie i rzodkiewce. Ślady ich żerowania można pomylić z działaniem innych szkodników. Dlatego też sprawdzamy rodzaj i ilość owadów przez strącanie ich z liści, dzięki czemu możemy obliczyć czy i jaki środek na pchełki ziemne zastosować. Innym sposobem sprawdzenia ile chrząszczy jest w warzywniku, są żółte tablice lepowe.

Czym zwalczać pchełki ziemne

Najlepszy środek na pchełki ziemne - skuteczne domowe sposoby

Najbardziej skuteczne jest zapobieganie pojawieniu się szkodników. Dlatego w warzywniku istotny jest płodozmian. Nie należy sadzić na tym samym miejscu roślin z tej samej rodziny, atakowanych przez te same szkodniki.

Pchełka ziemna w ogrodzie jako niebezpieczne szkodniki roślin, a także sposoby ich zwalczania krok po kroku, pielęgnacja roślin i porady
Pchełka ziemna w ogrodzie i sposoby ich zwalczania, czyli dlaczego te szkodniki pojawiają się w ogrodzie i na jakich roślinach żerują

Jeśli zauważymy chrząszcze pchełki ziemnej, możemy zastosować takie naturalne sposoby jak:

  • okrywanie sadzonek włókniną lub firanką, przy czym brzegi tkaniny obsypujemy ziemią, tak aby chrząszcze nie weszły pod nią,
  • uklepywanie ziemi wokół roślin,
  • nawilżanie roślin i gleby w czasie suszy, gdyż pchełka nie lubi wilgoci,
  • usuwanie chwastów,
  • sadzenie roślin odstraszających, jak kocimiętka lub sałata,
  • stosowanie naturalnych preparatów, jak wywar z wrotyczu.

Sprawdź także ten artykuł na temat zwalczania śmietki kapuścianej.

Czym zwalczać pchełki występujące w dużej ilości

Chemiczny środek na pchełki ziemne w przydomowym warzywniaku nie jest dobrym rozwiązaniem. W ogródku bawią się dzieci i zwierzęta domowe. Ponadto warzywa z własnego ogrodu uprawiamy na swój stół. Dlatego najpierw stosujemy preparaty naturalne.

Warto również ocenić ilość szkodników. W przypadku upraw profesjonalnych środki stosuje się przy 1 owadzie na 1mb. Natomiast w przypadku ogródka przydomowego musimy sami podjąć decyzję, czy owadów jest wystarczająco dużo, aby podjąć działania.

Dobrym sposobem na chrząszcze jest wywar z wrotyczu, z liści pomidora lub z rdestu. Wywar robimy przez moczenie ziół w wodzie. Całość odstawiamy na kilka dni, mieszając od czasu do czasu. Nierozcieńczonym wywarem spryskujemy rośliny. Warto pamiętać, że wywar z liści pomidora lub z wrotyczu jest trujący, dlatego też nie spryskujemy nim warzyw o krótkim okresie wegetacji, jak rukola czy rzodkiewka.

ikona podziel się Przekaż dalej