Piędzik przedzimek - zaatakował drzewa? Sposoby walki ze szkodnikiem
Co robić jeśli wiosną zauważymy zielone gąsienice, które ogołacają rośliny z liści? Przyczyną objedzonych liści może być piędzik przedzimek, a raczej jego larwy. Wyjaśniamy, jak wyglądają gąsienice piędzika przedzimka oraz przedstawiamy skuteczne naturalne preparaty i domowe sposoby, aby pozbyć się szkodników. Doradzamy jak wykonać opryski i kiedy należy rozpocząć zwalczanie larw.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o szkodnikach.
Z tego artykułu dowiesz się:
Piędzik przedzimek - pospolity motyl jesienny, który może stać się groźnym szkodnikiem drzew owocowych w ogrodzie
Jak wyglądają larwy i owady dorosłe piędzika przedzimka
Piędzik przedzimek to owad z rzędu motyli o szarobrązowych skrzydłach. Co ciekawe, osobniki dorosłe zaczynają latać dopiero przed zimą, jak wskazuje jego nazwa. Stają się aktywne od października do grudnia. Samce mają szarobrązowe skrzydła o rozpiętości do 3 cm. Samice nie latają i obumierają wkrótce po złożeniu jaj. Jaja zimują w korze drzew, zaś larwy wykluwają się wiosną.
Piędzik przedzimek występuje pospolicie w Europie aż do strefy polarnej. Bytuje w lasach, parkach, sadach, ogrodach oraz na łąkach, w zaroślach i na terenach otwartych. Żyje głównie na dębach, bukach, brzozach i klonach oraz innych drzewach liściastych. W ogrodach żeruje na jabłoniach i gruszach oraz na wrzosie. W przypadku występowania w dużych ilościach może stać się szkodnikiem drzew owocowych.
Jaja piędzika zimują w korze drzew. Wiosną wykluwają się larwy, które żerują na pączkach i liściach drzew. W czerwcu larwy schodzą do ziemi, gdzie tworzą poczwarki i przebywają aż do jesieni. W październiku wykluwają się owady dorosłe, które żyją do około grudnia. Samce latają, zaś samice pozbawione są skrzydeł i tylko chodzą po korze drzew, gdzie składają jaja i wkrótce giną.
Owady te uznawane są za szkodniki tylko wtedy gdy występują w dużej ilości. Rośliny zaatakowane przez piędzika tracą estetykę, co ma znaczenie w parkach i ogrodach. Przy masowym wylęgu larw może dojść do gołożeru.
Zwalczanie piędzika przedzimka w lasach i ogrodach
Czy piędziki przedzimki to groźne szkodniki?
Zwalczanie tego owada ma sens tylko w przypadku masowego występowania, kiedy to larwy objadają całe drzewa z liści. W lasach stosuje się opryski lotnicze przy pomocy preparatów biologicznych, które niszczą także inne gąsienice. Opryski wykonuje się na przełomie kwietnia i maja, aby zniszczyć larwy.
W ogrodach gąsienice piędzika przedzimka żerują na drzewach owocowych, jak jabłonie, czereśnie, grusze lub krzewach, jak borówka amerykańska. Jeśli piędzik przedzimek występuje masowo, może dojść do gołożerów, czyli całkowitego pozbawienia rośliny liści.
Jak wyglądają gąsienice piędzika przedzimka? Larwy są jasnozielone z widocznymi jasnymi pasami wzdłuż ciała. Są tak lekkie, że wiatr przenosi je z drzewa na drzewo. Chodząc, wyginają się w charakterystyczny sposób, tworząc jakby literę omega. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat zwalczania czerwców w ogrodzie?
Czy istnieją domowe sposoby i skuteczne preparaty naturalne na te szkodniki?
Problemem w ogrodzie może być masowe pojawienie się larw piędzika przedzimka. W takim przypadku jedynym sposobem są opryski środkami chemicznymi. Należy jednak pamiętać, że wiosenne opryski są bardzo szkodliwe dla środowiska, gdyż niszczą wiele pożytecznych owadów. Dlatego też warto wypróbować domowe sposoby i skuteczne preparaty naturalne, które stosujemy profilaktycznie jesienią.
Jeśli w sezonie mieliśmy do czynienia z masowym pojawieniem się larw piędzika, zwalczanie zaczynamy jesienią, tak aby zniszczyć owady dorosłe i nie dopuścić do nadmiernego składania jaj. Dobrym sposobem jest zakładanie na pnie drzew specjalnych pułapek lepowych. Pułapki te wyłapują samice piędzika wspinające się po pniach drzew. Pułapki można zrobić samodzielnie lub zakupić specjalne taśmy lepowe, które umieszcza się na pniach drzew.
Dobrym sposobem są opryski preparatami olejowymi. Są to skuteczne preparaty na bazie oleju, które usuwają zarówno jaja piędzika, jak i mszyce, czerwce czy przędziorki. Aby środek okazał się skuteczny, należy bardzo dokładnie pokryć drzewa preparatem. Oprysk wykonujemy pod koniec zimy, w okresie, gdy jeszcze nie ma liści na drzewach.