Jak wygląda pienik ślinianka

Jak rozpoznać pienika śliniankę w ogrodzie

Czasem na roślinach łąkowych możemy zobaczyć jakby pianę pokrywającą pędy roślin. Piana ta stanowi warstwę ochronną, w której kryją się szkodniki roślin. Warstwa piany zapobiega ich wysychaniu i chroni przed drapieżnikami. Owadem, który tworzy charakterystyczne otoczki z piany, jest pienik ślinianka, jeden z najpopularniejszych w Polsce piewików. Jego odchody zawierają białko. Larwa pienika wdmuchuje powietrze w swoje odchody, tworząc gęstą pianę, w której się ukrywa.

Pienik ślinianka należy do piewików z rzędu pluskwiaków. W Polsce występuje sporo owadów pienikowatych, zaś pienik ślinianka jest najpopularniejszy. Jego owady dorosłe są bardzo małe i słabo widoczne. Przybierają różne odcienie brązu. Mogą być jednobarwne lub wzorzyste. Larwa pienika jest jaskrawo zielona. Pienik ślinianka wydaje jedno pokolenie w ciągu roku. Zimują jaja, z których wiosną wykluwają się larwy. Po żerowaniu larwy przekształcają się w owady dorosłe, które z kolei kopulują i składają jaja.

Co ciekawe, kilkumilimetrowy pienik ślinianka jest jednym z najlepszych skoczków wśród owadów. Może on skakać na długość około 70 cm, co przekracza ponad stukrotnie długość jego ciała. Dla porównania człowiek może skakać na odległość 5 razy dłuższą od swego wzrostu. Owad wykorzystuje do skakania strukturę podobną do tej, która jest stosowana w łuku kompozytowym. Struktura ta pozwala mu wystrzelić się jak z katapulty. Ponadto kompozytowa, warstwowa struktura jest niezwykle odporna na zużycie, dzięki czemu owad może być cały czas w gotowości do skoku i wykonywać skoki wielokrotnie. Sprawdź także ten artykuł na temat zwalczania nicieni krok po kroku.

Czy pieniki to groźne szkodniki w ogrodzie

Pienik ślinianka nie stanowi dużego zagrożenia dla roślin i nie jest uważany za szkodnika, dlatego też jego zwalczanie w ogrodzie nie jest konieczne. Problem może się pojawić dopiero gdy nalot pieników jest wyjątkowo duży i żerują one na roślinach w początkowym stadium rozwoju.

Porażone liście w ogrodzie, a także jakie są sposoby rozpoznawania, zwalczania, a także zapobieganie szkodnikom roślin
Jak wygląda pienik ślinianka, a także rozpoznanie, zwalczanie i profilaktyka szkodników roślin krok po kroku

Pieniki żerują na niezdrewniałych częściach roślin i mogą bytować na różnych gatunkach. Owady wysysają soki z roślin, co może skutkować ich osłabieniem w okresie suszy. Czasami w miejscach żerowania pojawiają się odbarwienia i nekrozy, a roślina może ulec deformacji. Pieniki skaczą na duże odległości i mogą przenosić na rośliny różne patogeny, jak bakterie czy wirusy.

Pienik ślinianka bytuje najczęściej na łąkach i nieużytkach. Może jednak przenieść się do ogrodu lub warzywniaka, gdzie bytuje na trawach ozdobnych, warzywach czy kwiatach ozdobnych. Szczególnie lubi rośliny bobowate.

Na czym polega zwalczanie pienika ślinianki - środki ekologiczne i chemiczne

Opryski nie są stosowane na tego owada z uwagi na jego niską szkodliwość. Skuteczne środki, jakie można stosować, to raczej działania ekologiczne, czyli ręczne usuwanie piany na roślinach i dbałość o rośliny. Zaleca się ostrożne stosowanie nawozów azotowych, gdyż pienik poszukuje związków azotu. Przenawożenie azotem może sprzyjać rozwojowi pieników.

Większym problemem staje się duża ilość larw pienika na zbożach. Owad ten przyczynia się do obniżenia wartości zbiorów. Dlatego też stosuje się opryski środkami przeznaczonymi do zwalczania mszyc.

ikona podziel się Przekaż dalej