Pienik wierzbowy - jak wygląda, zwalczanie szkodnika, opryski, domowe sposoby
Co zrobić, jeśli na wierzbach w ogrodzie zauważymy pienistą substancję przypominającą ślinę? Oznacza to, że na roślinach pojawił się szkodnik, którego larwy żerują ukryte w pienistej substancji. Jak wygląda pienik wierzbowy i jak zwalczać tego szkodnika. W ogrodzie lub na małych plantacjach wikliny możemy zastosować domowe sposoby. Natomiast największe szkody może czynić ten szkodnika na plantacjach biomasy. Doradzamy, jak zwalczać szkodnika, który wystąpił masowo i jakie możemy stosować preparaty i opryski.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o szkodnikach.
Pienik wierzbowy - szkodnik na plantacjach wikliny
Jakie znaczenie gospodarcze mają larwy pienika wierzbowego
Zastanawiamy się, jakie znaczenie gospodarcze ma szkodnik, którego larwy żerują na wierzbach. Do niedawna wierzby wykorzystywane były głównie do wyrobów wikliniarskich. Obecnie tracą one znaczenie gospodarcze i stają się bardziej wyrobem ozdobnym i hobbystycznym. Natomiast uprawy wierzby prowadzi się w celu pozyskania biomasy. Najbardziej popularną rośliną, uprawianą w celu pozyskania biomasy, jest wierzba energetyczna. W uprawach tych problem stanowią szkodniki, które sprawiają, że wierzba nie nadaje się nie tylko do wyrobów wikliniarskich, lecz do produkcji biomasy. W wyniku działania szkodników rośliny słabiej się rozwijają, co powoduje mniejszy przyrost biomasy.
Do najbardziej uciążliwych szkodników na plantacjach wikliny należą:
- niekreślanka wierzbówka,
- krytoryjek olchowiec,
- pienik wierzbowy,
- pienik olchowiec,
- pryszczarek liściowiec.
Jak wygląda pienik wierzbowy i jakie czyni szkody
Larwy pienika wierzbowego i pienika olchowego żerują okryte pienistą substancją, od której pochodzi nazwa gatunku. Pienik wierzbowy jest gatunkiem pospolitym w Polsce. Bytuje on w całej Europie oraz Azji Środkowej i Północnej. Jest to pluskwiak o długości od 8,6 do 10,3 mm. Ubarwienie skrzydeł jest zielonkawożółte. Jego charakterystyczną cechą jest piana przypominająca ślinę, pod którą kryją się żerujące larwy.
Co ciekawe, pieniki, jak pienik wierzbowy, olchowy czy ślinianka, należą do owadów skaczących i prawdziwych rekordzistów w dziedzinie długości skoku w stosunku do długości ciała. W naturalnych warunkach pieniki spotykamy w lasach, na nieużytkach, w pobliżu rzek i zbiorników wodnych. Stały się problemem, gdyż zaczęły nawiedzać plantacje wikliny przeznaczonej do produkcji biomasy.
Owad ten zimuje pod postacią jaj. Na wiosnę wylęgają się larwy, które żerują na pędach wikliny. W celu ochrony przed naturalnymi wrogami okrywają się one pienistą substancją, która składa się z wody i odchodów owada. W jelitach larwa wybiera substancje odżywcze, natomiast pozostałe substancje wraz z wodą są wydmuchiwane na zewnątrz przez gruczoły okołoodbytowe, dzięki czemu tworzą się bąbelki wykorzystywane przez larwę do ochrony. W czerwcu i lipcu pojawiają się osobniki dorosłe, które również żerują na pędach wierzby. W wyniku żerowania tych owadów na pędach wikliny pojawiają się zgrubienie, w wyniku czego pędy te nie nadają się do wykorzystania w koszykarstwie. Sprawdź także ten artykuł na temat zwalczania śluzownicy lipowej.
Jak zwalczać pienika wierzbowego - domowe sposoby i opryski chemiczne
Zwalczanie pienika wierzbowego zależy od wielkości nalotu szkodnika oraz od rodzaju plantacji. W przypadku małej plantacji wikliny lub wierzb ozdobnych w ogrodzie lub na działce stosujemy domowe sposoby. Wiosną wystarczy przyciąć pędy wikliny, aby pozbyć się szkodnika.
Inaczej wygląda zwalczanie szkodników na plantacjach biomasy. Do zwalczania szkodników służą opryski chemiczne. Obecnie istnieją tylko nieliczne preparaty zarejestrowane do ochrony roślin energetycznych przed szkodnikami. Pienik, jako szkodnik wikliny, nie czyni znaczących szkód na plantacjach biomasy, w porównaniu do na przykład mszyc, dlatego też metody zwalczania nie są jeszcze do końca opracowane.
Pisze jak zwalczać tylko nie pisze czym. Są preparaty ale jakie?????