Pluskwiaki w ogrodzie i w domu

Czym są pluskwiaki i dlaczego stanowią problem w domu i w ogrodzie

Pluskwiaki to rząd owadów, który obejmuje od 50 do 80 tysięcy gatunków, zarówno lądowych jak i wodnych, z czego około 2500 gatunków występuje w Polsce. Ich charakterystyczną cechą jest kłująco - ssący aparat gębowy. Dzielą się na dwa podrzędy, czyli pluskwiaki różnoskrzydłe i równoskrzydłe. Pluskwiatki różnoskrzydłe odżywiają się sokiem roślin, lecz są także drapieżnikami i pasożytami zwierząt. Mają one przednie skrzydła przekształcone w półpokrywy oraz błoniaste tylne skrzydła. Natomiast pluskwiaki równoskrzydłe mają dwie pary błoniastych skrzydeł i żerują na roślinach.

Sam rząd pluskwiaków obejmuje bardzo wiele gatunków. Większość gatunków pluskwiaków nie ma znaczenia gospodarczego. Nie wyrządzają one większych szkód w ogrodnictwie. Występują także gatunki pożyteczne. Rząd ten obejmuje także wiele gatunków szkodników, które żerują na roślinach lub roznoszą groźne dla roślin patogeny.

Obecnie ustalono podział pluskwiaków na następujące grupy:

  • Piewiki występują głównie w tropikach i są wśród nich szkodniki żerujące na ryżu, kukurydzy, lucernie, czy też trzcinie cukrowej,
  • Coleorrhyncha, w większości wymarłe,
  • Pluskwiaki różnoskrzydłe, wśród których znajduje się uciążliwa pluskwa domowa, jak również nieszkodliwy kowal bezskrzydły,
  • Piersiodziobe, do których należą czerwce będące uciążliwymi szkodnikami roślin.

Jakie pluskwiaki występujące w Polsce to szkodniki żerujące na roślinach i jak wygląda ich zwalczanie

Piewiki będące szkodnikami i ich zwalczanie

Jednym z podrzędów należących do rzędu pluskwiaków są piewiki lub skoczki. Owady te żyją głównie w strefie tropikalnej i subtropikalnej. Ich charakterystyczną cechą jest możliwość wydawania dźwięków i możliwość wykonywania skoków. Najbardziej znanym przedstawicielem tej grupy są cykady.

Piewiki występują także w Polsce i należą do nich szkodniki, jak:

  • skoczek liściowy - szkodnik roślin ozdobnych i drzew owocowych,
  • skoczek wiąziak odpowiedzialny jest za bielenie liści wiązów.

Największe problemy ze skoczkiem liściowym mają właściciele szklarni i sadów, gdyż owady te żerują na drzewach owocowych i roślinach ozdobnych. Efektem ich żerowania są białe plamki na liściach. Rośliny słabną i gorzej kwitną. Najbardziej inwazyjne są: skoczek różany i skoczek szklarniowy. Inne gatunki znacznie mniej osłabiają rośliny, za to roznoszą groźne grzyby i wirusy.

Czy pluskwiaki różnoskrzydłe są szkodnikami

Wśród tej grupy pluskwiaków znajdują się śmierdzące owady, które wydzielają nieprzyjemną woń. Są nieszkodliwe dla człowieka oraz roślin, jednak mogą wywołać reakcję alergiczną. Ich nieprzyjemnie śmierdząca wydzielina może zanieczyszczać owoce, które nie nadają się do sprzedaży. Osoby borykające się z tymi owadami w domach z ogrodem radzą sobie przez uszczelnianie okien i drzwi i odkurzanie mieszkania.

Do pluskwiaków różnoskrzydłych należy również uciążliwa pluskwa domowa, która żywi się zwierząt ciepłokrwistych, głównie człowieka. Zasiedla ona domy i mieszkania, kryjąc się w brudnych zakamarkach. Bytuje głównie w łóżkach i żeruje w nocy. Zwalczanie w mieszkaniach jest dość trudne, gdyż nie każdy preparat na pluskwiaki można stosować w pobliżu ludzi. Stosuje się wymrażanie, zwalczanie gorącym powietrzem lub wykorzystuje zamgławiacze ULV.

Pluskwiaki w ogrodzie jako niebezpieczne szkodniki roślin, a także sposoby ich zwalczania krok po kroku, pielęgnacja roślin i porady
Pluskwiaki w ogrodzie i sposoby ich zwalczania, czyli dlaczego te szkodniki pojawiają się w ogrodzie i na jakich roślinach żerują

Najbardziej znanym przedstawicielem pluskwiaków różnoskrzydłych jest kowal bezskrzydły o charakterystycznym czarno - czerwonym ubarwieniu. Owad ten gromadzi się grupami na pniach drzew. Owady te mają ciekawe zwyczaje godowe, kiedy to łączą się ze sobą. Wskutek tego zyskały sobie potoczną nazwę tramwajarzy, gdyż połączone kowale przypominają wagony tramwaju.

Gromady czerwonych owadów gromadzących się na drzewach lub ścianach domów mogą przerazić i skłonić do szukania metod jak się pozbyć tych owadów. Jednak zwalczanie kowalika bezskrzydłego jest niepotrzebna, a nawet niewskazane. Owady te nie są szkodnikami. Nie są groźne dla ludzi, zwierząt, ani roślin, nawet jeśli pojawiają się w dużej ilości. Przeciwnie, są to owady pożyteczne, które pomagają usuwać szczątki organiczne z ogrodu. Sprawdź także ten artykuł na temat zwalczania nicieni.

Jak się pozbyć pluskwiaków piersiodziobych jak mszyce, czerwce i mączliki

Najwięcej gatunków groźnych szkodników roślin występuje w grupie pluskwiaków piersiodziobych. Wszystkie gatunki z tej grupy żywią się sokiem roślin. Niektóre powodują osłabienie roślin, inne zaś nie czynią szkód roślinom, lecz roznoszą wirusy i grzyby. Również spadź owadów może stać się siedliskiem grzybów. Spośród groźnych szkodników mamy w tej grupie mszyce, mączliki oraz czerwce.

Uciążliwym szkodnikiem warzyw i roślin ogrodowych jest mączlik, czyli biała muszka. Często owady występują w dużych ilościach. Osłabiają rośliny i powodują deformację liści. Larwy i poczwarki są trudne do usunięcia, zaś na spadzi rozwijają się grzyby. Warzywa zaatakowane przez mączlika nie nadają się do jedzenia i cały plon z warzywniaka można wyrzucić. Zwalczanie mączlika jest trudne. Ręczne wyłapywanie lub tablice lepowe nie są skuteczne. Dobre efekty daje chemiczny preparat na pluskwiaki. Zarażone liście roślin należy niszczyć. Nie można ich wrzucać do kompostownika. Należy też usuwać chwasty, w których mączlik zimuje, czyli glistnik jaskółcze ziele cykorię podróżnik.

Każdy właściciel ogrodu czy nawet kwietnego balkonu wie, jak uciążliwym szkodnikiem są mszyce. Powodują one osłabienie roślin, które słabo kwitną i owocują. Zwalczanie mszyc również nie jest łatwe. Warto jednak zacząć do środków naturalnych, ekologicznych, które w przypadku mszyc okazują się skuteczne. Dobrym środkiem na mszyce są naturalne opryski lub zraszanie roślin wywarami i wyciągami z czosnku, cebuli, octu, sody oczyszczonej. Najprostszym sposobem jest wymywanie liści lub zraszanie roślin roztworem wodnym szarego mydła.

Dużą grupą szkodników roślin są czerwce, wśród którym znajdujemy takie owady jak tarczniki, miseczniki, wełnowce i wiele innych. Szkody roślinom wyrządzają samice tych owadów, które wysysają soki. Przytwierdzają się do roślin i składają jaja. Powoduje to osłabienie rośliny, zniekształcenia liści, a nawet obumieranie roślin. Żerują na drzewach owocowych, iglakach, roślinach doniczkowych. Nazwa czerwce pochodzi od czerwonego barwnika, który niegdyś wytwarzany był właśnie z tych owadów.

Zanim pomyślisz jak się pozbyć czerwców, warto zbadać, w jakiej ilości występują. Czerwce mogą wyrządzić znaczne szkody, tylko wtedy gdy występują w dużych ilościach. Zwalczanie tarczników, miseczników i wełnowców jest dość trudne, gdyż środki chemiczne nie przenikają przez osłonki owadów. Należy stosować je wtedy, gdy larwy owadów wychodzą spod osłonek i rozchodzą się po roślinie. Opryski wykonujemy dwa razy. W przypadku roślin doniczkowych najlepszym i najbardziej skutecznym sposobem jest mechaniczne usuwanie ich. Najlepiej jest zmywać liście roślin wodą z szarym mydłem, octem, denaturatem lub alkoholem etylowym.

Można również samodzielnie zrobić preparat na czerwce i inne szkodniki w postaci wywaru lub wyciągu z czosnku, cebuli, pokrzywy lub tytoniu. Nie będzie on jednak skuteczny w przypadku dużej ilości owadów. Preparat z tytoniu należy stosować ostrożnie i zakrywać ziemię w doniczce, gdyż jest on trujący także dla owadów pożytecznych i dla rośliny.

ikona podziel się Przekaż dalej