Pobzyga cebularz - groźny szkodnik roślin cebulowych

Jakie rośliny atakuje pobzyga cebularz i jakie są objawy żerowania

Szkodnik ten żeruje głównie na narcyzach, ale może pojawić się także na innych roślinach cebulowych. Objawy żerowania jego larw zobaczymy w postaci słabych i skarłowaciałych młodych pędów na wiosnę lub pustych miejsc w ogrodzie, gdzie pędy nie wzeszły. Po wykopaniu cebul i przekrojeniu ich zobaczymy duże, grube gąsienice. Narcyzy atakowane są również przez innego szkodnika, który wyjada wnętrza cebul. Jest udnica cebulówka. Owady te możemy rozróżnić w ten sposób, że jedna duża i gruba larwa o długości 2 cm oznacza pobzygę cebularza, zaś obecność dużej ilości drobnych larw oznacza zaatakowanie przez udnicę cebulówkę.

Pobzyga cebularz atakuje takie rośliny cebulowe, jak:

  • kosaćce,
  • tulipany,
  • hiacynty,
  • narcyzy,
  • ismeny,
  • śnieżyczki.

Szkodnik ten może zaatakować również rośliny doniczkowe, które wystawimy latem na balkon czy taras. Larwa może zagnieździć się w hippeastrum.

Jak wygląda pobzyga cebularz - cykl życiowy szkodnika

Pobzyga cebularz (Merodon equestris) jest pospolitą w Polsce muchówką, należąca do rodziny bzygowatych. Dorosły osobnik przypomina nieco małego trzmiela lub dużą muchę. Ciało pobzygi pokryte jest włoskami w kolorach czarnym i pomarańczowym.

Cebule zaatakowane przez larwy gniją wskutek wydrążeń. W jednej cebuli może żerować do 3 larw. Dorosłe larwy zimują w cebulach, zaś na wiosnę przepoczwarzają się. Od kwietnia do lipca następuje wylot dorosłych muchówek, które składają jaja do gleby lub w nasadach liści. Gdy wylęgną się larwy, dostają się do cebul, gdzie drążą wnętrze.

Jak wygląda zwalczanie szkodnika roślin cebulowych - domowe sposoby oraz preparaty i opryski chemiczne

Ochrona roślin i zwalczanie tego szkodnika jest trudne, lecz nie niemożliwe. Nie ma możliwości uratowanie roślin, których cebule zostały już wygryzione przez szkodnika. Takie rośliny należy wykopać i spalić.

Pobzyga cebularz na liściu
Owad pobzyga cebularz i jego szkodliwość oraz walka, opryski i sposoby na zwalczanie

Domowe sposoby zwalczania pobzygi polegają przede wszystkim na sprawdzaniu cebul przed posadzeniem. Każdą cebulę należy ścisnąć palcami. Jeśli cebula jest miękka lub przy ściśnięciu wylatuje z niej brązowa maź, może to oznaczać, że wewnątrz znajduje się szkodnik. Innym sposobem sprawdzania cebulek jest wrzucenie ich do wody. Cebula zaatakowana przez szkodnika wypływa na wierzch. Jeśli znajdziemy szkodnika, należy takie cebule spalić. Sprawdź także ten artykuł na temat zwalczania turkucia podjadka w ogrodzie.

Na małej plantacji można cebulki po przekwitnięciu wykopać i ponownie posadzić jesienią sprawdzając każdą przed posadzeniem. Jest to sposób pracochłonny, dlatego też nie nadaje się dla dużych plantacji. Ogrodnicy stosują również moczenie cebul w wodzie o temperaturze 45 stopni Celsjusza. Moczenie przez kilka godzin sprawia, że giną zarówno larwy much narcyzowych jak i nicienie. Jednak metoda ta jest dość kosztowna dla dużych przedsiębiorstw.

Dobrym sposobem zapobiegania atakowi muchówek jest okrycie kwiatów agrowłókniną tak, aby uniemożliwić pobzygom dostanie się do roślin i złożenie jaj. Rośliny okrywamy w kwietniu, przed wylotem muchówek.

Ochrona roślin przez pobzygą cebularzem polega na stosowaniu preparatów do podlewania. Opryski nie działają na szkodnika, gdyż żeruje on w glebie. Stosuje się również preparaty doglebowe w postaci granulatu, który miesza się z glebą. Preparaty do podlewania roślin stosuje się od maja, kilkakrotnie z przerwami dwutygodniowymi. Zwalczanie pobzygi polega również na moczeniu cebul przed posadzeniem lub po wykopaniu w środku chemicznym Diazol 500 EW. Cebule moczymy około 1 godziny.

ikona podziel się Przekaż dalej