Połyśnica marchwianka - co warto wiedzieć?

Połyśnica marchwianka to niewielka muchówka o żółtej główce, z którą ma okazję zetknąć się każdy właściciel warzywniaka. Jeśli występuje w dużej ilości połyśnica marchwianka czyni duże spustoszenia w plonach marchwi, pietruszki, selera czy pasternaka. Jest w stanie zniszczyć nawet 80 % upraw marchwi.

Samice połyśnicy marchwianki składają jaja na grządkach marchwi, z których wylęgają się białe robaki. Pierwsze pokolenia białych, beznogich larw pojawiają się na przełomie maja i czerwca. Owad żeruje aż do jesieni. Zimuje w postaci bobówek.

Pierwsze pokolenie larw niszczy młode rośliny, zaś następne pokolenia żerują w korzeniach starszych roślin. Drążą korytarze w korzeniach i zostawiają w nich swoje odchody. Zakażona marchew nie nadaje się do spożycia ani przechowywania. Sprawdź także ten artykuł o nicieniach do zwalczania szkodników.

Zaatakowanie upraw marchwi przez połyśnicę marchwiankę może objawiać się na wierzchu przez przebarwienie liści na żółto lub pomarańczowo. Objawy te nie są charakterystyczne tylko dla tej choroby marchwi, dlatego też trudno ją rozpoznać.

Zwalczanie połyśnicy marchwianki

Sygnalizacja

Zwalczanie połyśnicy marchwianki rozpoczynamy od sygnalizacji, które bada jak duże jest występowanie połyśnicy i kiedy należy wykonać opryski upraw. Sygnalizacja polega na wystawieniu żółtych tablic lepowych. W drugiej dekadzie maja ustawia się tablice dla pierwszego pokolenia owadów. Złapanie się 1-3 owadów oznacza próg zagrożenia. Dla następnych pokoleń ustawia się tablice od lipca do połowy września i wtedy próg został ustalony na 1 połyśnicę. Sygnalizacja jest niezbędna, gdyż nalot muchówek odbywa się w różnym czasie w zależności od pogody, ukształtowania terenu, sąsiedztwa krzewów i drzew. Sygnalizacja pokazuje, kiedy najlepiej jest przeprowadzić opryski.

Zwalczanie chemiczne

Jeśli sygnalizacja wykazała przekroczenie progu zagrożenia, to 3-5 dni po przekroczeniu progu stosuje się środki ochrony marchwi. Zwalczanie chemiczne ponawia się po 7-10 dniach.

Obecnie zarejestrowany jest jeden środek ochrony marchwi Proteus 110 OD. Preparat ten zwalcza również inne szkodniki marchwi jak bawełnica topolowo-marchwiowa. A może zainteresuje cię także ten artykuł o chorobach i szkodnikach różaneczników?

Zwalczanie chemiczne połyśnicy musi odbywać się zgodnie z sygnalizacją na tablicach lepowych. Jest to trudne i wymaga doświadczenia, dlatego nie zaleca się chemicznego zwalczania połyśnicy w domowych warzywniakach czy ogródkach działkowych. Lepiej zastosować tu metody ekologiczne.

Połyśnica marchwianka - zapobieganie i metody ekologiczne

Szkodniki marchwi - zapobieganie

Zwalczanie chemiczne połyśnicy czy też innych szkodników marchwi przyczynia się do kumulowania w korzeniu substancji toksycznych. Dlatego też zwalczanie połyśnicy marchwianki warto rozpocząć od zapobiegania oraz metod ekologicznych.

Co zrobić, aby na polu czy grządkach nie pojawiły się szkodniki marchwi? Należy zachować następujące zasady uprawy marchwi:

  • odpowiedni płodozmian - marchwi nie powinno się uprawiać na polu po warzywach korzeniowych lub po uprawach kopru przez 3-4 lata,
  • rzadki wysiew nasion, jak również odstępy między rzędami roślin i odpowiednie przerywanie, gdyż połyśnica lubi gęstwinę, 
  • uprawa marchwi na stanowisku przewiewnym,
  • unikanie nawożenia nieprzefermentowanym obornikiem,
  • posadzenie w pobliżu cebuli, która odstrasza takie szkodniki marchwi, jak połyśnica marchwianka i śmietka kapuściana,
  • dokładne zbieranie resztek pożniwnych,
  • niszczenie chwastów i uprawa marchwi z daleka od gęstych, wilgotnych zarośli pełnych chwastów.

Zwalczanie połyśnicy marchwianki poprzez odpowiedni siew i orkę

Połyśnice dolatują około 30 metrów w głąb pola marchwi, aby złożyć jaja, a następnie wracają do zarośli, aby tam odpocząć. Gęsty siew marchwi lub zasiew w głębokich redlinach powoduje, że liście marchwi tworzą gęste zarośla i tunele, gdzie owady mogą odpoczywać i dolatywać dalej w głąb pola.

Dobrym sposobem ograniczenia rozmnażania się połyśnicy jest orka lub glebogryzarka w okresie jesiennym. Spulchnienie gleby powoduje wyciągnięcie części bobówek na powierzchnię, gdzie wysychają, przemarzną lub zostaną zjedzone przez ptaki.

Korzenie marchwi zaatakowane przez robaki należy niszczyć, gdyż nie nadają się one ani do spożycia, ani do kompostowania. Sprawdź także ten artykuł o uprawie marchwi w ogrodzie.


Połyśnica marchwianka - zwalczanie metodami ekologicznymi

Zwalczanie chemiczne połyśnicy musi odbywać się zgodnie z sygnalizacją na tablicach lepowych. Jest to trudne i wymaga doświadczenia, dlatego nie zaleca się chemicznego zwalczania połyśnicy w domowych warzywniakach czy ogródkach działkowych. Lepiej zastosować tu metody ekologiczne.

Warto stosować również ekologiczne środki ochrony marchwi jak opryski z preparatów roślinnych jak wyciągi z czosnku lub cebuli oraz dostępny w handlu preparat Bioczos płynny lub kostki Himal. Opryski tymi preparatami wykonuje się w czasie nalotu muchówek i powtarza trzykrotnie co 7 dni.

Zapach czosnku i cebuli dezorientuje muchówki i utrudnia im znalezienie marchwi po zapachu. Grządki marchwi warto okryć agrowłókniną lub siatką o gęstych oczkach, aby utrudnić muchówkom złożenie jaj.

Stosujemy okrywanie włókniną i opryski w czasie pierwszego nalotu muchówek przez 3 tygodnie. Następnie powtarzamy cały proces od około 20 lipca do 10 sierpnia. Sprawdź także ten artykuł o zwalczaniu wciornastków w ogrodzie.

ikona podziel się Przekaż dalej