Co robić jeśli znajdziesz czerwone robaki na kwiatach w ogrodzie

Jak wygląda poskrzypka liliowa

Poskrzypka liliowa (Lilioceris lilii) należy do chrząszczy z rodziny stonkowatych. Jest to pospolity owad występujący w Polsce na kwiatach. Występuje on w Europie, Azji północnej i Afryce północnej. Poskrzypka jest krewniakiem stonki ziemniaczanej. Charakterystyczną cechą chrząszcza są czerwone pokrywy skrzydeł i podplecze. Sam owad jest czarny i ma długość do 8 mm. Nazwa owada wywodzi się od skrzypiących dzwięków, który wydaje on w chwili zagrożenie pocierając odwłokiem o pokrywy skrzydeł.

Cykl życiowy poskrzypki liliowej obejmuje stadia jaja, larwy, poczwarki i owada dorosłego. Jaja poskrzypki są małe, czerwone. Larwy pokryte są lepiącym, czarnym śluzem. Są bardzo żarłoczne i ogromnie szpecą rośliny. Po okresie żerowania larwy przechodzą do ziemi, gdzie przepoczwarzają się. W ciągu sezonu rozwijają się 2 - 3 pokolenia tych owadów. Zimują owady dorosłe, które w tym celu zagrzebują się w glebie.

Jakie rośliny atakują czerwone robaki

Jak sama nazwa wskazuje, poskrzypka liliowa żeruje na liliach. Zarówno larwy jak i owady dorosłe żywią się liśćmi i pąkami kwiatów ozdobnych, w których wygryzają dziury. Mogą również zaatakować warzywnik i żerować na liściach cebuli, pora czy czosnku.

Szkodniki te żerują głównie na kwiatach ozdobnych, jak:

  • lilia złotogłów i inne lilie,
  • szachownica,
  • konwalia majowa,
  • kokoryczka wielokwiatowa.
Poskrzypka liliowa na liściu
Poskrzypka liliowa w ogrodzie atakuje rośliny i kwiaty w ogrodzie

Owady dorosłe poskrzypki pojawiają się w kwietniu i maju i wygryzają dziury w liściach kwiatów ozdobnych. Znacznie bardziej żarłoczne są larwy, które z reguły zaczynają zjadać liść od wierzchołka i potrafią zjeść cały, aż do nasady. Larwy poskrzypki czynią w ogrodzie bardzo duże szkody, szczególnie jeśli występują masowo. Roślina zaatakowana przez larwy poskrzypki traci estetykę i wygląda jakby gniła. Sam wygląd larw tego owada na liściach jest dość obrzydliwy. Zakażone rośliny nie tylko tracą atrakcyjność, lecz także stają się osłabione i podatne na choroby wirusowe i grzybowe. Kwitnienie jest ograniczone, zaś niektóre rośliny mogą w ogóle nie zakwitnąć.

Poskrzypka liliowa - zwalczanie w ogrodzie

Jak zwalczyć szkodniki na kwiatach ogrodowych

Zwalczanie poskrzypki liliowej jest bardzo trudne, gdyż owady te nie mają naturalnych wrogów. W niewielkim stopniu owadami tymi żywią się ptaki. Ponadto oprysk środkami chemicznymi nie działa skutecznie na czerwone robaki. Jaja poskrzypki liliowej są niewrażliwe na opryski środkami chemicznymi, podobnie larwy, które dla ochrony pokryte są lepką mazią. Dlatego też oprysk należy powtarzać wiele razy, najlepiej w odstępach 2-tygodniowych.

Przeciwko poskrzypce liliowej stosuje się preparaty chemiczne, które wnikają w tkanki rośli. Szkodniki żerujące na liliach i innych kwiatach ozdobnych wysysają środek owadobójczy wraz z sokami roślin. Niestety skuteczność tych preparatów, w przypadku poskrzypki liliowej, nie jest duża. Dlatego też oprysk trzeba powtarzać co najmniej kilkakrotnie. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat zwalczania czerwców w ogrodzie?

Czy istnieją domowe sposoby zwalczania poskrzypki liliowej

Oprysk środkami chemicznymi powinien być ostatecznością, szczególnie w ogrodzie przydomowym, gdzie bawią się dzieci, zwierzęta domowe i gdzie hodujemy warzywa na swój stół. Dlatego też zastanawiamy się jak zwalczyć poskrzypkę liliową domowymi sposobami lub metodą ekologiczną. Niestety w przypadku poskrzypki liliowej nie ma skutecznych domowych sposobów, zaś opryski naturalnymi środkami, jak wywary z roślin, nie działają. Jedynym sposobem naturalnym i domowym jest ręczne zbieranie owadów dorosłych, larw i jaj i niszczenie ich.

Jaja poskrzypki znajdują się po spodniej stronie liści, podobnie larwy żerują na spodniej stronie. Zbieranie larw jest nieprzyjemne z uwagi na pokrywający je lepki śluz. Dlatego też można zaopatrzyć się w rękawiczki. Najlepiej usuwać całe liście zaatakowane przez larwy. Łapanie owadów dorosłych nie jest łatwe, jednak przy odrobinie wprawy można nauczyć się je chwytać. Ręczne zbieranie szkodników we wszystkich stadiach jest koniecznie i należy je wykonywać nawet jeśli stosujemy opryski chemiczne.

ikona podziel się Przekaż dalej