Przędziorki - szkodniki występujące na liściach roślin ozdobnych

Jak wyglądają przędziorki - opis i zdjęcia

Biały nalot na liściach, który wygląda jak zbita pajęczyna, oraz osłabienie rośliny może oznaczać, że została ona zaatakowana przez przędziorki. Jak wygląda przędziorek możemy przekonać się oglądając zdjęcia w sieci, gdyż samego owada nie sposób obejrzeć bez mocnej lupy. Przędziorek chmielowiec (Tetranychus urticae) to gatunek roztocza należącego do gromady pajęczaków, który żeruje w szklarniach, ogrodach oraz w domu na roślinach doniczkowych.

Przędziorki to małe pajęczaki, które ledwo można dostrzec gołym okiem, gdyż mają długość około pół milimetra. Mają one owalny kształt, zaś samice przybierają kolor od pomarańczowego do prawie czarnego. Owady te przechodzą przez takie stadia rozwojowe jak: jaja, larwy, nimfy i osobniki dorosłe. Bez lupy trudno zobaczyć jak ten owad wygląda. Bardziej widoczne na liściach roślin są czerwone zimujące samice. Natomiast dorosłe osobniki mają kolor jasnozielony, dlatego też trudno je zobaczyć. Za to widać efekty ich działania w postaci delikatnej pajęczyny.

Czerwone, zapłodnione samice zimują w glebie. Składają one jaja po spodniej stronie liści. Pełny rozwój owada trwa około 3 tygodni. Co ciekawe, owady te zmieniają kolor w zależności od płci i pory roku.

Przędziorek chmielowiec oraz przędziorek sosnowiec i owocowiec, a także sposoby domowe i chemiczne na zwalczanie przędziorka
Przędziorek i najlepsze sposoby na jego zwalczanie

Jak wygląda efekt działania przędziorków i jakie są objawy ich żerowania na roślinach

Przędziorki umiejscawiają się po spodniej stronie liści, przy głównej żyłce. W tym miejscu składają jaja i żerują. Larwy, nimfy i osobniki dorosłe wysysają soki z roślin osłabiając je. Ich działanie ogranicza fotosyntezę, co może nawet prowadzić do obumarcia rośliny. Liście zaatakowane przez przędziorki żółkną, zwijają się i opadają.

Na roślinie zaatakowanej przez przędziorki widać przebarwienia i żółte plamki. Jednak najbardziej charakterystyczną cechą, którą łatwo zauważyć, jest biały nalot, który znajduje się najczęściej na spodniej stronie liści. Nalot wygląda jak gęsta pajęczyna, która pełni funkcję ochronną dla pajęczaków, dlatego też trudno jest je zwalczyć.

Przędziorek żeruje na prawie 200 gatunkach roślin. Najczęściej przędziorki występują na roślinach doniczkowych, które trzymamy w domu, szczególnie na roślinach śródziemnomorskich, które lubią ciepło i małą wilgotność powietrza. Do roślin najczęściej atakowanych przez przędziorki należą:

 • kroton,
 • difenbachia,
 • fikusy,
 • dracena,
 • skrzydłokwiat,
 • monstera,
 • begonia,
 • peperomia,
 • cytrusy,
 • palmy,
 • bluszcz.

Owady te występują nie tylko w domu, na roślinach doniczkowych, lecz także w szklarniach i sadach. Zasiedlają również kwiaty balkonowe. Atakują warzywa, owoce i rośliny ozdobne, na przykład truskawki, fasolę, kukurydzę, paprykę, pomidory, ogórki i wiele innych.

Przędziorki zwykle przynosimy do domu wraz z nowo zakupionymi roślinami. Dlatego też przed zakupem roślin doniczkowych należy je dokładnie obejrzeć. Jaja przędziorka możemy również przynieść na ubraniu. Najczęściej zaś wpadają one przez okno lub balkon z podmuchem wiatru. W domu przędziorki najczęściej rozwijają się zimą, kiedy mamy włączone ogrzewanie.

Jak pozbyć się przędziorków - chemiczne i domowe sposoby zwalczania

Jakie domowe sposoby można stosować, aby pozbyć się przędziorków

Aby pozbyć się przędziorków z roślin doniczkowych w domu warto najpierw zastosować domowe sposoby zwalczania tych szkodników. Jeśli przędziorków nie jest dużo warto zacząć zwalczanie ich przez podniesienie wilgotności powietrza w mieszkaniu, jak również regularne zraszanie rośliny. Możemy również dokładnie spłukać roślinę pod prysznicem. Pamiętajmy, aby osłonic doniczkę, tak aby nie dostało się do niej zbyt dużo wody. Duże liście przemywamy wodą w celu mechanicznego usunięcia owadów i pajęczyn.

W celu zwalczania roztoczy stosujemy też oprysk środkami chemicznymi. Zanim wybierzemy preparat należy dokładnie przeczytać etykietę, aby sprawdzić czy preparat nadaje się do stosowania w domu. Podczas używania należy chronić skórę i oczy, a po skończonym oprysku umyć ręce i wywietrzyć mieszkanie. Lepszym rozwiązaniem jest unikanie chemii w mieszkaniu, gdzie jemy i śpimy. Dlatego też lepiej traktować środki chemiczne jako ostateczność. Na początek, jeśli zauważymy przędziorki na roślinach, lepiej wybrać sposób naturalny.

Przędziorek sosnowiec na igłach oraz przędziorek chmielowiec i owocowiec, a także sposoby na zwalczanie przędziorka
Przędziorek i najlepsze sposoby na jego zwalczanie

Dobrym rozwiązaniem jest również zwalczanie przędziorków przy pomocy ich naturalnych wrogów czyli drapieżnych roztoczy, jakim jest dobroczynek kalifornijski. Zakupioną w sklepie saszetkę z roztoczami wieszamy na zaatakowanej roślinie. Należy pamiętać, aby wykorzystać roztocze szybko po zakupie, gdyż mają one określony czas żywotności. Stosowanie saszetki z dobroczynkiem jest bardzo wygodne i skuteczne. Wystarczy saszetkę powiesić na roślinie. W saszetce znajduje się otwór przez który dobroczynek wydostaje się z saszetki, dlatego też nie potrzeba jej rozcinać. Dobroczynek żeruje około 5 - 6 tygodni. Saszetka zawiera roztocze dobroczynka kalifornijskiego, pożywienie dla nich i trociny. Należy uważać, aby nie namoczyć saszetki podczas zraszania rośliny.

Jak naturalny wywar lub wyciąg z czosnku wpływa na zwalczanie przędziorków

Najprostszy, naturalny sposób na zwalczanie przędziorków, jeśli jest ich niedużo, to zraszanie rośliny, gdyż roztocza te nie lubią wody. Do wody możemy dodać szare mydło lub parę kropli płynu do mycia naczyń, czy też olejku eterycznego.

Również naturalny oprysk wyciągiem lub naparem z czosnku pomoże zwalczyć szkodnika i jest bezpieczny dla ludzi i zwierząt domowych. Taki naturalny oprysk jest bardzo łatwy do zrobienia w warunkach domowych. Możemy go wykonać na wiele sposobów. Najprostszym sposobem jest moczenie przez 24h 30 gramów czosnku w litrze wody. Możemy również rozgnieść główkę czosnku i zalać ją gorącą wodą. Po ostygnięciu napar rozcieńczamy zimną wodą.

Prostym sposobem wykonania oprysku z czosnku jest zagotowanie w wodzie saszetki z czosnkiem w proszku. Czosnek granulowany z saszetki zalewamy 1 litrem wody i gotujemy około 20 minut. Następnie studzimy i rozcieńczamy w proporcji 1: 1. Przed użyciem należy roztwór przecedzić, aby nie zatkał zraszacza. Środek ten jest nietrwały, dlatego najlepiej zużyć go od razu, chociaż można go przechować kilka dni w lodówce.

Rośliny zraszamy regularnie co 4 - 5 dni dopóki problem z przędziorkami nie zniknie. Jeśli owadów jest mało, wystarczy powtórzyć zabieg po 2 - 3 tygodniach. Oprysk domowym preparatem z czosnku nie tylko pozwoli pozbyć się przędziorków. Działa również na inne szkodniki, na przykład wciornastki, mszyce i inne, jak również zapobiega chorobom grzybowym. Dobrze jest też rozcieńczonym wyciągiem podlać rośliny. Zapobiega to chorobom grzybowym korzeni i podłoża. Podobnie działa wyciąg z łusek cebuli lub oprysk wodą z mydłem i denaturatem.

Przędziorek jest to bardzo poważny szkodnik z reguły występujący na liściach roślin, ale także na innych ich częściach. Atakuje wiele roślin w ogrodzie, szczególnie spotykany jest na iglakach, w tym na tujach i na świerku. Bardzo ważne jest zwalczanie przędziorka, dlatego, że gatunków przędziorków jest wiele i mogą znajdować się one nawet w malinach, w truskawce, ale nie tylko - narażone są też rośliny doniczkowe.

Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o szkodnikach roślin.

Przędziorek i najlepsze sposoby na jego zwalczanie
Przędziorek i najlepsze sposoby na jego zwalczanie

Przędziorek chmielowiec - charakterystyka

Informacje dotyczące wyglądu przędziorka

Przędziorek chmielowiec, tak jak i przędziorek sosnowiec i owocowiec, to szkodniki roślin, które są w stanie bardzo uszkodzić nasze uprawy. Dlatego warto znać zarówno domowe sposoby, jak i chemiczne sposoby na przędziorka, by uprawa roślin nie była zagrożona tym szkodnikiem.

Przędziorek chmielowiec jest gatunkiem roztoczy z rodziny przędziorkowatych - Tetranychidae, którego łacińska nazwa brzmi Tetranychus urticae. Samice tego przędziorka mają owalny kształt i w zależności od warunków pogodowych, zmieniają swoją barwę. W lecie przebarwiają się na żółto-zielone barwy, natomiast w okresie zimowym ich barwa jest ceglastopomarańczowa. Mają zdolność do wytwarzania charakterystycznych pajęczynek. Samce z kolei mają romboidalny kształt i zdecydowanie widać różnice wielkości między samcem a samicą. Samce są dosyć mniejsze.

Największe szkodliwe działania wyrządzają larwy i dorosłe osobniki. Zimującym stadium tego pajęczaka jest zapłodniona samica, która chowa się w glebie. Jaja składane są na liściach, po ich dolnej stronie. Samice tego przędziorka są w stanie złożyć około 100 jaj. W zależności od warunków pogodowych, rozwój jaj trwa 1-3 tygodni. Przędziorek osiąga długość 0,4-0,6 mm długości. A może zainteresuje cię także ten artykuł o zwalczaniu wełnowców w ogrodzie?

Przędziorek chmielowiec - jak żerują te szkodniki roślin?

Zacznijmy od tego, że zwalczanie przędziorka może być jeszcze trudniejsze w suchych warunkach i wysokich temperaturach. Takie warunki atmosferyczne bardzo sprzyjają występowaniu tych szkodników. Dlatego w okresie letnim i późno wiosennym, ochrona roślin będzie trudniejsza niż w innym okresie.

Przędziorek chmielowiec żeruje w taki sam sposób jak inne przędziorki. Przebija on swoim aparatem gębowym skórkę liścia i wysysa z niego sok. Spotykane są one na spodzie liści i w tamtym właśnie miejscu zaczynają powstawać małe i jasne plamki. W wyniku żerowania w następnym etapie, liście żółkną, a na koniec opadają. Poza mozaikowatymi i żółtymi plamami na liściach możemy zaobserwować również bardzo drobną i charakterystyczną pajęczynkę, która również występuje na spodniej stronie liści.

Bardzo narażone na ataki tego przędziorka są rośliny ozdobne, w tym rośliny doniczkowe i do uprawy w gruncie, ale także spotykany jest w truskawce, w malinach i innych roślinach sadowniczych i uprawnych. Niestety przędziorki bardzo szybko potrafią się przystosować, przez co nie powinno być dla nas zaskoczeniem, że może on występować zarówno w szklarniach, jak i uprawach polowych. W szklarniach może pojawić się nawet kilka pokoleń, natomiast w ogrodzie i na polu pojawia się 3-5 pokoleń.

Przędziorek i najlepsze sposoby na jego zwalczanie
Przędziorek i najlepsze sposoby na jego zwalczanie

Przędziorek sosnowiec - charakterystyka

Informacje na temat szkodnika

Przędziorek sosnowiec, tak samo, jak przędziorek chmielowiec i przędziorek owocowiec, jest bardzo poważnym szkodnikiem atakującym nasze rośliny. Najczęściej spotykany jest on na iglakach, które są w naszym ogrodzie przydomowym. Dlatego podstawą przy uprawie iglaków jest wiedza na temat tego, jak wygląda zwalczanie przędziorka, które może wykorzystywać domowe sposoby, ale i te biologiczne i chemiczne sposoby na przędziorka.

Łacińska nazwa tego pajęczaka to Oligonychus ununguis. Mimo swoich bardzo małych rozmiarów porusza się on bardzo szybko. Można go zaobserwować na drzewach i krzewach iglastych, w tym na tujach i na świerku, w postaci malutkich bursztynowych jajeczek, bo właśnie w taki sposób zimuje.

Dojrzałe samice składają dwa rodzaje jaj. Pierwsze letnie, w kolorze jasnozielonym lub czerwonawym i znajdują się one u nasady igieł i na ich powierzchni. Drugie to jaja zimowe, które składane są od września aż do późnej jesieni. W ciągu roku może rozwinąć się aż 4-5 pokoleń przędziorka. Już pod koniec IV i w V wylęgają się z jajeczek larwy, żerujące na igłach aż do momentu osiągnięcia dorosłej formy. Ciekawe jest to, że w jednym czasie możemy zobaczyć zarówno jaja, larwy, jak i dorosłe osobniki. Dla swojej ochrony, przędziorki sosnowce wytwarzają pajęczynki, które widoczne są na zaatakowanych roślinach. Sprawdź także ten artykuł o sposobach zwalczania przędziorka na roślinach.

W jaki sposób żeruje przędziorek?

Przędziorek, obojętnie czy jest to owocowiec, sosnowiec czy też chmielowiec, żeruje w ten sam sposób. Swoim aparatem gębowym przebija skórkę liścia i wysysa z niej soki. Z tego powodu zauważalne są na igłach różne objawy, które można zobaczyć gołym okiem na roślinie.

Początkowo widoczne są mozaikowate żółto-brązowe przebarwienia na igłach. Igły powoli tracą swój naturalny kolor, a później brązowieją i opadają. Jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ przy dużej ilości szkodników drzewo może zacząć całkowicie obumierać. Dlatego tak ważna jest prawidłowa ochrona roślin.

Zdecydowanie najbardziej narażonymi na atak przędziorków roślinami są tuje i świerki. To właśnie na nich często przeprowadzane jest zwalczanie przędziorka. Warto wiedzieć, na jakich roślinach, jakie konkretnie objawy występują, dzięki czemu łatwiej będzie nam go rozpoznać i zacząć opryski.

Przędziorek sosnowiec na igłach oraz przędziorek chmielowiec i owocowiec, a także sposoby na zwalczanie przędziorka
Przędziorek i najlepsze sposoby na jego zwalczanie

W przypadku świerków pospolitych, serbskich i kłujących objawy możemy zauważyć wewnątrz korony i na pędach starszych. Jednak na młodych pędach widoczne są objawy u karłowych odmian świerka pospolitego np. 'Little Gem' i 'Nidiformis', a także w przypadku odmiany 'Conica'. Przy karłowym świerku białym i pospolitym igły zaczynają być brązowe od dołu ku górze, a świerk kłujący brązowieje od pnia do zewnętrznej części korony. Zarówno w przypadku tuj, jak i cyprysików na łuskach pojawiają się żółte i mozaikowate przebarwienia, przez które łuski robią się szare. Często można zobaczyć na roślinach również malutkie bursztynowe jajeczka i drobne pajęczynki.

Przędziorek i najlepsze sposoby na jego zwalczanie
Przędziorek i najlepsze sposoby na jego zwalczanie

Zwalczanie przędziorka - sposoby

Domowe sposoby na zwalczanie przędziorka

Przędziorek, bez względu na to, czy jest to przędziorek chmielowiec, przędziorek sosnowiec, owocowiec czy jeszcze inny gatunek tego szkodnika, może być zwalczany na różne sposoby. Jednym z nich jest wykorzystanie domowych technik, które powinniśmy w miarę możliwości wykonać w pierwszej kolejności.

Jeśli na naszej roślinie zauważymy niewielką ilość szkodnika, to może wystarczyć przemycie liści letnią wodą z kilkoma kroplami płynu do naczyń. Spodnią stronę blaszki liściowej możemy posmarować olejem roślinnym, który nie uszkodzi jej, a spowoduje uduszenie się szkodników.

Możemy również wykonać mieszaninę z szarego mydła i denaturatu, którą spryskamy bardzo dokładnie całą roślinę, którą warto zawinąć spożywczą folią na kilka dni. Znakiem, że udały nam się opryski są ciemnoszare pozostałości po przędziorkach osadzone na folii. Kolejną możliwością jest wykonanie wyciągu z łusek cebuli lub ząbków czosnku, który odstrasza swoim zapachem te pajęczaki.

Na iglakach, przede wszystkim na tujach i na świerku możemy zacząć walkę z przędziorkami już w V, podkładając pod drzewa i krzewy białe płachty, na które po wstrząśnięciu roślinami zaczną opadać bardzo groźne szkodniki. Oczywiście nie wyeliminuje to ich w 100%, lecz na pewno zmniejszy to ich ilość.

Zwalczanie przędziorka - jakie są ekologiczne i chemiczne sposoby na walkę z tymi szkodnikami

Biologiczne zwalczanie przędziorka jest mniej szkodliwą dla otoczenia metodą, lecz wykorzystane zbyt późno może nie mieć prawidłowego efektu. Wykorzystuje się tutaj przede wszystkim środek, który zawiera w sobie dobroczynka szklarniowego - Phytoseiulus persimilis, a jest nim SPIDEX 2000.

Przędziorek zwalczany jest także środkami chemicznymi. Przy niewielkiej ilości tego szkodnika można użyć Polysect Ultra Hobby AL, natomiast w ogrodzie, przy większym porażeniu roślin, stosujemy preparaty: Polysect 005 SL, Karate Zeon 050 SC, Magnus 200 SC, Treol 770 EC oraz Promanal 60 EC.

Przy walce z przędziorkami bardzo istotną rolę odgrywa szczególna obserwacja roślin i wczesne zaobserwowanie objawów. Dzięki temu i dzięki systematyczności w opryskach poradzimy sobie z likwidacją bardzo poważnych i groźnych szkodników z naszych roślin w ogrodzie i domu.

ikona podziel się Przekaż dalej