Jaki szkodnik żeruje na azaliach w ogrodzie

Choroby i szkodniki na azaliach

Azalie, różaneczniki i rododendrony to różne nazwy tej samej rośliny, która stanowi jeden z najpopularniejszych krzewów kwitnących w ogrodzie. Rośliny te, należące do wrzosowatych, mają wiele gatunków i odmian, szczególnie że łatwo poddają się krzyżówkom i hodowli. Przyjmuje się, że zimozielone krzewy o skórzastych liściach to różaneczniki i rododendrony, zaś odmiany i gatunki o delikatnych liściach to azalie.

Krzewy te mają niewielu naturalnych wrogów. Szkodzą im choroby grzybowe. Szkodniki na azaliach występują rzadko i nie są zbyt groźne. Najczęściej powodują żółknięcie i opadanie liści, lecz nie zagrażają całej roślinie. Do najczęściej spotykanych należy:

  • mączniak prawdziwy,
  • mączlik różanecznikowiec,
  • skoczek różanecznikowy,
  • kibitnik azaliaczek.

Szkodniki te atakują tylko niektóre odmiany różaneczników. Na azaliach mogą również pojawić się opuchlaki i mszyce. W ciągu ostatnich lat pojawił się nowy szkodnik, czyli pluskwiak, prześwietlik różanecznikowiec. Co ciekawe, na azaliach żerują różne gatunki pluskwiaków różnoskrzydłych, czyli prześwietliki różanecznikowce i borówkowce, które są podobne i dają podobne objawy na liściach, dlatego też są często mylone.

Jak wygląda prześwietlik różanecznikowiec i jakie czyni szkody na azaliach

Efekty działania prześwietlika różanecznikowca w ogrodzie są dość charakterystyczne i łatwo je zauważyć. Na liściach pojawiają się małe, jasne punkciki, których robi się coraz więcej, aż liść jest rozbielony i jakby prześwietlony. Na spodniej stronie liści widać brązowe plamki. Pożółknięte lub zbrązowiałe liście opadają, zaś pędy obumierają.

Jak wygląda prześwietlik różanecznikowiec? Jest to mały pluskwiak dochodzący do 4 mm długości, jednak trudno go pomylić z innymi owadami. Owad dorosły ma charakterystyczne płaskie ciało, przezroczyste skrzydła z czarnymi żyłkami. Larwy są żółte i bardzo małe. Jaja zimują w tkance liści, na wiosnę wylęgają się z nich larwy, zaś owady dorosłe pojawiają się w lipcu i żerują do października. W lipcu samica składa jaja na spodniej stronie liścia w jego tkance. Czubek jaja pokryty jest brązową wydzieloną, co wygląda jak brązowe strupy na liściach. W ciągu sezonu żyje jedno pokolenie owada.

Porażone liście w ogrodzie, a także jakie są sposoby rozpoznawania, zwalczania, a także zapobieganie szkodnikom roślin
Jak wygląda prześwietlik różanecznikowiec, a także rozpoznanie, zwalczanie i profilaktyka szkodników roślin krok po kroku

Co ciekawe, na azaliach można znaleźć podobnego owada, czyli prześwietlika borówkowca, który wygląda podobnie i wywołuje podobne szkody na różanecznikach. Został odkryty dopiero 1995, zaś prześwietlik różanecznikowiec w 1998. Owady różnią się tym, że prześwietlik różanecznikowiec ma górną część ciała pokrytą włoskami i na jego skrzydłach nie ma rysunku. Natomiast prześwietlik borówkowiec ma skrzydła, na których widnieje deseń w kształcie czarnego X.

Krewniakiem różaneczników jest pieris japoński również należący do wrzosowatych. Pierisy są roślinami trudnymi w uprawie, dlatego też najczęściej zdobią balkony i tarasy jako rośliny uprawiane w pojemnikach. Roślina ta również atakowana jest przez prześwietlika pierisowca, który wygląda prawie identycznie jak prześwietlik borówkowiec. Sprawdź także ten artykuł na temat zwalczania mączlika krok po kroku.

Zwalczanie prześwietlika - domowe sposoby i opryski chemiczne

Aby wdrożyć właściwe zwalczanie tego szkodnika i innych, ważna jest regularna obserwacja roślin, tak aby szybko zauważyć problem i rozpocząć odpowiednie kroki.

Domowe sposoby pozbywania się prześwietlika polegają na usuwaniu i utylizacji zakażonych liści, a nawet całych pędów. Jeśli to nie przynosi rezultatów i szkodników jest dużo, można przeprowadzić opryski preparatami kontaktowymi.

ikona podziel się Przekaż dalej