Przetacznik polny (Veronica arvensis)zwalczanie chwastów

Przetacznik polny, roślina jednoroczna, o niebieskich kwiatach, dorastająca zaledwie do 25 cm -30 cm wysokości, potrafi szybko rozsiać się w całym ogrodzie, szkodząc roślinom uprawnym i ozdobnym. Gatunek należy do rodziny babkowatych i w Polsce jest spotykany w całym kraju, poza terenami wysokogórskimi. Chwast dobrze rośnie na każdym rodzaju podłoża, preferując jednak gleby żyzne, o wysokiej zawartości azotu oraz stanowiska piaszczysto-gliniaste. Kwiaty pojawiają się od kwietnia do maja. Chwasty zapylane są przez owady, a owoce, w postaci 3-mm torebki, zawierają około 50 -100 nasion, rozsiewanych z wiatrem.

Ze względu na dużą szkodliwość przetacznika polnego, związaną głównie z jego ekspansywnością na terenach uprawnych, należy szybko podjąć prace odchwaszczające, na początku rozwoju ogrodowych roślin. Jest to istotne także dlatego, że na chwastach pasożytują grzyby i organizmy grzybopodobne, mogące zakazić rośliny uprawne. Równie inwazyjny jest przetacznik perski Veronica persica, kwitnący od marca do października oraz przetacznik bluszczykowaty Veronica hederifolia - w Polsce mniej powszechny.

Przetacznik polny możemy zwalczać na kilka sposobów:

  1. Zwalczanie mechaniczne niechcianych roślin - polegające na systematycznym wyrywaniu młodych chwastów. Do pracy używamy ostrej motyki, za pomocą której usuniemy rośliny razem z ich korzeniami. Motyczenie ręczne przeprowadzamy na głębokość nie większą niż 3 cm, aby nie wykopać nasion obecnych głębiej.
  2. Czyszczenie grządek z chwastów- zanim posadzimy na nich rośliny uprawne. Dokładne oczyszczenie gleby z wszelkich chwastów, razem z ich korzeniami, ograniczy ich występowanie i szkodliwość.
  3. Posypywanie ziemi ściółką – jest skuteczną metodą, która ograniczy dostęp światła, koniecznego do wzrastania przetaczników i innych chwastów. Oprócz ściółki organicznej, którą tworzy, np. kora, igliwie, warstwa słomy lub torf, możemy zastosować agrowłókninę.
  4. Odpowiednie herbicydystosowane w przypadku wzmożonego rozrostu chwastów.
Przetacznik polny veronica arvensis i zbliżenie na jego kwiat, a także zwalczanie chwastów
Przetacznik polny z łaciny veronica arvensis jako chwast oraz zwalczanie chwastów

Przetaczniki – ozdobne gatunki ogrodowe i rośliny lecznicze


Przetacznik leśny Veronica officinalis – jest byliną, znaną również jakoprzetacznik lekarski.Ziele rośliny zawiera, między innymi, glikozydy irydoidowe, które są składnikiem czynnym leków wykrztuśnych. Rośliny lecznicze wykorzystywane są również do przygotowania okładów na dolegliwości reumatyczne i zmienioną chorobowo skórę.

Przetacznik kłosowy Veronica spicata – mrozoodporna bylina chętnie sadzona jest na rabatach, ze względu na ozdobne fioletowe kwiatostany, ujęte w kłosowate grono. Na rynku dostępne są różnobarwne odmiany.

Przetacznik ożankowy Veronica chamaedrys – bylina nie sprawia problemów uprawowych, dobrze rosnąc w miejscach słonecznych i zacienionych, tolerując wszystkie podłoża. Jest mrozoodporna. Miododajne kwiaty wybarwiają się na niebiesko, różowo lub biało. Roślina chętnie uprawiana jest w ogrodach, ale bywa także niepożądanym chwastem, w uprawach rolnych. Sprawdź także ten artykuł o przetaczniku ożankowym.

Zadbaj o kwiaty - sprawdź promocje

Przetacznik długolistny Veronica longifolia – groniaste kwiatostany osiągają do 15 cm długości, dekorując ogrody od czerwca do sierpnia. Kwiaty przetacznika przyciągają latem owady zapylające. Roślina jest cennym żywicielem dla larw zagrożonych motyli, przeplatek maturna, objętych w Polsce ochroną gatunkową.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95.7% czytelników artykuł okazał się być pomocny