Lepy na muchy - czy będą wystarczające

Łapki na muchy, są równie często kupowane, jak i pułapki na szczury, czy też kołatki. Dostępne są one w ekologicznych, jak i chemicznych wersjach. Co więcej, możemy je zrobić domowymi sposobami. Pierwszą taką pułapką jest lep, który jest z pewnością znany wszystkim, bo towarzyszy nam już od wielu lat.

Lepy są dostępne w bardzo różnych formach, tak jak siatka cieniująca. Możemy zakupić lepy w formie spiralek, pasków, tyczek, czy też charakterystycznych strzałek, które możemy wbić np. w kwiaty doniczkowe. Ceny za lepy są bardzo zróżnicowane i zależą od tego, na jaki rodzaj się zdecydujemy. Możemy je kupić już za około 4-6 zł, ale dostępne są również takie rozwiązania, których cena to około 15-20 zł.

Jest to bardzo tania i ekologiczna metoda, która jest szeroko dostępna w sklepach. Takie lepy bardzo często mają żółty kolor, dzięki czemu służą one również za wabik do owadów. Pamiętajmy, że do takiej pułapki przykleją się nie tylko muchy, ale również małe muszki owocówki, komary, czy inne owady latające.

Opryski i pułapki na muchy - która metoda jest bardziej skuteczna

Czy opryski w domu to dobry pomysł

Opryski na muchy są skuteczną metodą walki z muchami, ale poradzą sobie także z takimi owadami jak komar, kołatek, meszka, czy nawet kleszcz. Warto jednak wspomnieć o tym, że jest to trutka, co znaczy, że nie jest to ekologiczna i naturalna forma walki z owadami. Co więcej, jeśli ta trutka zostanie użyta w pomieszczeniu, konieczne będzie przewietrzenie mieszkania. Czas takiego wietrzenia nie powinien być krótszy niż 50 minut.

Trutki w postaci oprysków nie są dobrym rozwiązaniem dla osób, które mają zwierzęta domowe lub dzieci. Nie możemy zapominać o tym, że jest to środek chemiczny, który może w uszkodzić nasze drogi oddechowe, dlatego korzystanie z tego typu produktów na muchy i inne owady, powinno być bardzo kontrolowane.

Opryski na muchy produkowane są przez różne firmy. Ich cena zależy od pojemności, a także producenta. Są to zdecydowanie droższe rozwiązania niż znane wszystkim lepy, ponieważ ich koszt waha się w granicach około 70-300 zł za 1 l substancji. Niektóre opryski wymagają rozcieńczania, a inne dostępne są w gotowej do użycia formie.

Skuteczna łapka na muchy - jakie są rodzaje tych wabików

Pułapka na szczury, tak jak i pułapka na muchy może przybierać różne formy. Jeśli chodzi o same pułapki, z reguły są to wabiki, które sprawiają, że muchy chętnie wlatują w ich pobliże, przez co same łapią się na nie. Wśród pułapek możemy wyróżnić lampy owadobójcze i pojemniki.

Jeśli chodzi o lampy owadobójcze, powinniśmy wiedzieć, że przyciągają one do siebie muchy swoim światłem. Kiedy mucha usiądzie lub wleci na taką lampę, zostaje uśmiercona. Możemy tutaj wyróżnić mniejsze lampki do powieszenia, których cena wynosi około 50-80 zł, lampy wiatrakowe w cenie 80-300 zł, ale także rażące lampy owadobójcze stojące, których cena wynosi około 200-300 zł.

Działanie pojemników jest niemal takie same, jak pułapka na szczury. W pojemnikach znajduje się wabiąca owady substancja, która sprawia, że muchy wlatują do pojemnika, natomiast nie mogą już z niego wylecieć. Są to z pewnością tańsze rozwiązania niż lampy owadobójcze, bo ich cena wynosi około 20-50 zł. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak się pozbyć muszek owocówek.

Domowej roboty pułapka na muchy - jak zrobić pułapkę

Wabik z octu i płynu do naczyń - domowa naturalna łapka

Poza produktami, które dostępne są do zakupu w sklepach, na muchy możemy zastosować także domowe i naturalne sposoby na to, jak pozbyć się uciążliwych owadów z naszego domu. Co więcej, powinniśmy wiedzieć, że takie domowe sposoby mogą być równie skuteczne, co pułapki kupione w sklepach.

Zacznijmy więc od pierwszej metody, przy której wykorzystamy składniki dostępne w domu, a mianowicie ocet oraz płyn do naczyń. Dodatkowo musimy przygotować folię spożywczą oraz gumkę recepturkę. Ten sposób jest zdecydowanie najprostszą metodą, z którą poradzi sobie każdy.

Do przygotowanego słoika wlewamy ocet i mieszamy go z kilkoma kroplami płynu do naczyń. Kolejnym krokiem jest założenie folii na górę słoika i zamocowanie jej gumką dookoła. W folii robimy małe dziurki, przez które wejdą muchy, ale nie będą w stanie już wyjść. Dzięki temu sprawimy, że uporczywe owady zostaną już w słoiku.

Jak zrobić domową pułapkę z butelki plastikowej - co będzie potrzebne do jej zrobienia

Kolejna domowa pułapka na muchy wymaga od nas przygotowania plastikowej butelki i składników, które zwabią muchy. Możemy skorzystać zarówno z cukru i octu, jak i banana z cukrem. Opcji mamy naprawdę wiele, a koszt takiej pułapki jest minimalny. Zobaczmy, jak ją zrobić.

Zaczynamy od tego, by przeciąć plastikową butelkę na pół w poprzek. Do butelki wsypujemy cukier i zalewamy octem. Zapach takiej mieszanki przyciągnie muchy, natomiast nie będzie on zbyt atrakcyjny dla nas, dlatego też zamiast tego rozwiązania możemy na dno butelki wysypać cukier i dorzucić do niego pokrojonego banana.

Kolejnym krokiem jest wsadzenie górnej części butelki do góry nogami, dzięki czemu powstanie charakterystyczny lejek, przez który wejdą owady, natomiast nie będą już one wiedziały, jak opuścić naszą pułapkę. Taka pułapka na muchy z butelki może być ustawiona w różnych częściach naszego domu.

Domowe sposoby na odstraszacze much - folia, woda i monety

Kolejnym domowym sposobem, z którego możemy skorzystać, jest wykorzystanie monet, wody oraz zwykłego woreczka foliowego. Musimy jednak wiedzieć, że jest to sposób, który odstraszy muchy przed wchodzeniem do naszego domu, natomiast nie jest to pułapka na muchy, która sprawi, że się ich pozbędziemy.

Jak przygotować taki odstraszacz? Jest to bardzo proste. Wystarczy, że do foliowego woreczka nalejemy wody i wrzucimy do niego kilka monet. Taki woreczek zawiązujemy i zawieszamy w oknie, przez co zniechęcimy muchy do wchodzenia do naszego domu. Pamiętajmy jednak o tym, by dokładnie sprawdzić, czy woreczek nie jest przedziurawiony.

Pułapki na muchy oraz siatki cieniujące dostępne są w różnej cenie. Cena tych produktów zależy od ich rodzaju, wielkości oraz producenta, dlatego też warto zapoznać się z różnymi ofertami sklepów. A jeśli nie chcemy kupować pułapek na muchy, z powodzeniem możemy skorzystać z pułapek domowej roboty.

ikona podziel się Przekaż dalej