Pułapka na szczury - jakie łapice są najczęściej stosowane

Tradycyjna łapka na szczury i myszy - jak działa

Jeśli w naszym domu, szopie lub na naszej działce pojawią się szczury i inne rodzaje gryzoni, stosujemy wtedy pułapki. Pułapki na szczury i myszy, tak jak i pułapki na muchy, są szeroko dostępne w różnego rodzaju sklepach. Nie zapominajmy jednak o tym, że zarówno pułapka na szczury, jak i pułapka na muchy, dostępna jest w różnych wariantach. Dodatkowo warto wiedzieć, by kupować takie pułapki, które będą wytrzymałe i dobrze się sprawdzały. Dlatego ważne jest to, by pułapka na muchy, szczury, myszy czy inne gryzonie, była kupiona od dobrego producenta.

Z pewnością wszyscy spotkali się już z tradycyjnymi łapkami, które przeznaczone są przede wszystkim do walki z myszami. Takie pułapki są również wykorzystywane do walki z rozprzestrzenianiem się szczurów. Natomiast czy są one w pełni skuteczne i każdy szczur złapie się na taką łapicę?

Otóż tutaj musimy wiedzieć, że mimo tego, że takie łapki dostępne są w różnych rozmiarach, nie pomogą nam one w wyłapywaniu dużych szczurów. Jednak mogą pomóc w przypadku mniejszych osobników lub też myszy. Co więcej, w takich łapkach zasadniczym problemem jest to, że możemy je użyć tak naprawdę jeden raz, ponieważ szczury łatwo wyczują, że tą łapką złapany był już wcześniej inny osobnik. Dlatego też nie są one przydatne do wyłapywania większej ilości gryzoni. Ich cena zależy przede wszystkim od wielkości, choć z reguły wynosi ona około 5-10 zł. Dostępne są nie tylko drewniane, ale i też stalowe pułapki.

Żywołapka - jak działają te łapki

Żywołapki to kolejne rozwiązanie, które możemy wykorzystać, kiedy mamy problem ze szczurami. Warto wspomnieć o tym, że żywołapka, w przeciwieństwie do wcześniej przedstawionej pułapki, nie uśmierca gryzonia, ale tylko łapie go, tak by nie mógł przedostać się w inne miejsce, a wtedy my bez problemu możemy go wynieść z domu lub szopy.

Jednak pamiętajmy też o tym, że po złapaniu takiego gryzonia, jakim jest np. szczur, będziemy prawdopodobnie borykać się z pewnym problemem. Otóż szczury uznawane są za bardzo szkodliwe gryzonie. Dlatego też, co zrobimy po złapaniu takiego żywego osobnika? Oczywiście możemy go wynieść poza teren ogrodu, lecz czy ktoś inny będzie chciał się z nim zmagać i czy mamy pewność, że nie wróci z powrotem na swoje "miejsce zamieszkania"? To pozostaje kwestią sporną.

Budowa takiej pułapki w postaci żywołapki nie jest skomplikowana. Otóż pułapka jest otwarta z jednej strony, a na jej końcu znajduje się miejsce, w którym zawieszamy nasz wabik. Kiedy szczur dotknie ten wabik, wtedy klatka zatrzaskuje się, a gryzoń nie ma możliwości wyjścia z pułapki. Często do takich wabików dodaje się trutki, dzięki czemu złapane zwierzę, które zje przysmak, zostaje uśmiercone. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat zwalczania nornic?

Skuteczna pułapka na szczury - którą wybrać

Elektryczna łapica - jakie jest jej zadanie

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie elektrycznej pułapki, która znana jest również jako elektroniczna. Taka elektroniczna pułapka na szczury uznawana jest za jedną z najbardziej humanitarnych wersji pułapek, ponieważ gryzoń, który zostanie w nią złapany, nie męczy się tak, jak w przypadku innych pułapek. A dla wielu osób jest to bardzo istotne.

Elektroniczne pułapki również charakteryzują się bardzo prostą budową. Najczęściej takie łapki spotykamy w formie tunelu. Tak jak w przypadku żywołapki, na końcu takiego tunelu znajduje się miejsce na przymocowanie przysmaku, który zwabi szczury, myszy i inne gryzonie do wnętrza tunelu.

W momencie, kiedy szczur lub inny gryzoń wejdzie do tunelu i dotknie przygotowanego przez nas wabika, wtedy zostanie uwolniony dość silny impuls elektryczny. Taki impuls uśmierci zwierzę, które już nie wyjdzie z tego tunelu. Elektryczna łapica na szczury cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, nie tylko ze względu na skuteczność, ale również dlatego, że możemy ją wykorzystać kilka razy.

Ustawianie pułapki na szczury, a także opis, zastosowanie, gotowe pułapki na szczury, a także ceny różnych rozwiązań
Pułapka na szczury krok po kroku, czyli gotowe pułapki, opis, zastosowanie, skuteczność oraz ceny

Natomiast dla wielu osób wadą jest cena takiej łapicy, która w porównaniu do innych łapek jest zdecydowanie wyższa. Dla porównania pułapka na szczury w postaci żywołapki kosztuje około 40-70 zł, natomiast elektryczna pułapka na szczury dostępna jest w cenie około 100-200 zł, a nawet czasami i 300 zł. Oczywiście wszystko zależy od wielkości pułapki i jej producenta. Co więcej, w tym przypadku wielokrotnie konieczne jest ciągłe zasilanie prądem, by pułapka zadziałała, choć możemy zakupić również bezprzewodowe łapki. Natomiast wtedy musimy liczyć się z tym, że ich cena będzie jeszcze wyższa.

Lepowa pułapka - jak działa

Poza wyżej wymienionymi pułapkami, możemy spotkać się również z pułapkami lepowymi, które kiedyś nie były w ogóle znane, natomiast w chwili obecnej cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Jeśli chodzi o budowę tego typu pułapki na szczury, musimy wiedzieć, że jest ona bardzo prosta i nieskomplikowana.

Otóż taka lepowa pułapka na szczury składa się z podstawki i kleju, który znajduje się właśnie na tej podstawie. Warto wspomnieć o tym, że jest to specjalnie do tego dobrany klej niewysychający, który ma bardzo silne właściwości klejące. Dzięki temu blokuje on możliwość ucieczki gryzonia.

Oczywiście przy użyciu takiej pułapki, również stosuje się specjalne wabiki, które umieszczamy na środku tej klejącej planszy. Musimy jednak pamiętać o tym, że plansza powinna być przywiercona lub w jakikolwiek inny sposób przymocowana do podłoża, tak, by po wejściu gryzonia na nią, pułapka się nie ruszała.

Natomiast nie zapominajmy o tym, że jest to dobre rozwiązanie dla małych gryzoni tak jak w przypadku tradycyjnej pułapki. Niestety duże szczury mogą poradzić sobie z taką przeszkodą i po prostu uciec. Dlatego polecana jest ona dla osób, które mają problem z małymi osobnikami lub myszami. Co więcej, powinniśmy też mieć na uwadze to, że takie pułapki nie są wskazane do nasłonecznionych lub bardzo zakurzonych miejsc, ponieważ wtedy ich skuteczność się bardzo zmniejsza. Cena takiej łapicy wynosi około 3-10 zł.

Jak zrobić domowe pułapki - pułapka z wiadra i z butelki

Kiedy nie chcemy wydawać dużej ilości pieniędzy na pułapki, możemy również skorzystać z domowych sposobów na zrobienie pułapki przy pomocy wiader i butelek. Jednak jak zrobić tego typu pułapki z butelki i z wiadra? Zobaczmy, co będzie nam do tego potrzebne i jak przebiega cały proces.

Zacznijmy od tego, że najlepiej skorzystać z metalowego i gładkiego wiadra, po którym szczury nie będą w stanie się wspinać. Najlepiej też, gdy to wiadro będzie dość wysokie. Dodatkowo powinniśmy przygotować butelkę plastikową, która będzie mniej więcej długości średnicy wiadra oraz deskę.

W butelce od góry i od dołu wiercimy dziury, przez które przełożymy pręt. Pręt przykręcamy z jednej strony do wiadra, a z drugiej do deski, która ma być prowadzona od brzegu wiadra aż do podłogi. Stworzy to drogę dla gryzoni. Kolejnym krokiem jest przymocowanie do butelki wabików. Dzięki temu szczur, który wejdzie po kładce, chcąc sięgnąć przekąski, spadnie do wiadra, przez to, że butelka będzie kręciła się pod jego nogami. Tak uwięzimy gryzonie w wiadrze.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97.7% czytelników artykuł okazał się być pomocny