Rolnica tasiemka - jak pozbyć się szkodników. Skuteczne sposoby
Widujemy często ćmę o charakterystycznych żółtych skrzydłach wewnętrznych z czarnym paskiem. Rolnica tasiemka często wlatuje do domu zwabiona światłem. Czy jest ona groźnym szkodnikiem, który zagraża uprawom w naszym warzywniku? Wyjaśniamy, czy rolnica tasiemka jest niebezpieczna dla naszego ogródka i doradzamy co zrobić, aby zwalczać groźne gatunki rolnic.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o szkodnikach.
Rolnica tasiemka - ćma, która budzi kontrowersje
Czy ćma, rolnica tasiemka jest szkodliwa
Rolnica tasiemka, to ćma występująca w Europie, Azji i Afryce Północnej. W Polsce żyje ona w całym kraju. Ma rozpiętość skrzydeł około 5-6 cm. Jej charakterystyczną cechą są spodnie skrzydła w kolorze żółtym z czarnym paskiem. Natomiast zwierzchnie skrzydłą są brązowe. Gąsienice rolnicy tasiemki są duże i mają charakterystyczny rząd czarnych plamek wzdłuż grzbietu.
Rolnica tasiemka jest motylem aktywnym w nocy. Przylatuje do światła. Gąsienice początkowo żerują cały dzień, a po drugim linieniu w nocy, zaś w dzień chowają się w ziemi. Gąsienice zimują płytko w ziemi w luźnym oprzędzie. Czasem też chowają się na zimę w ziołach, chruście, pod kamieniami, gdzie szukają sobie zacisznych miejsc do przetrwania zimy. W czerwcu lub lipcu gąsienica zakopuje się w piasku lub ukrywa pod kamieniami, gdzie tworzy poczwarkę, z której latem wykluwa się owad dorosły.
Rolnica tasiemka bytuje na polach, w ogrodach lub w zieleni miejskiej. Nie jest jednak uważana za szkodnika, gdyż gąsienice żerują głównie na mniszku lekarskim, pierwiosnkach, trawach i ziołach. Gąsienice tej ćmy mogą stać się problemem tylko wtedy, gdy następuje nadmierne rozmnożenie się owada.
O ile rolnica tasiemka nie stanowi zagrożenia dla rolników i ogrodników, to w tej rodzinie ciem znajdujemy groźne szkodniki. W Polsce występuje kilka gatunków rolnic, które mogą zniszczyć zbiory warzyw.
Skuteczne sposoby jak się pozbyć gąsienic rolnicy
Czy wśród rolnic występują groźne szkodniki
Rolnica tasiemka należy do motyli z rodziny sówkowatych. W Polsce występuje kilkadziesiąt gatunków tych motyli, lecz tylko niektóre z nich to groźnie szkodniki roślin. Sama rolnica tasiemka nie jest uważana za szkodnika, gdyż żeruje głównie na trawach i ziołach. Problemem na polach i ogrodach staje się rzadko, tylko w przypadkach nadmiernego rozmnażania się gąsienic. Jednak wśród rolnic występuje kilka gatunków, które są szkodnikami.
Do rolnic, które sprawiają kłopoty rolnikom i ogrodnikom należą:
- rolnica zbożówka (Agrotis segetum),
- rolnica gwoździówka (A. ypsilon),
- rolnica panewka (A. c-nigrum),
- rolnica czopówka (A. exclamationis).
Cykl życia rolnic jest podobny. Żerują przede wszystkim gąsienice. Jeśli jest ich dużo, mogą wyrządzić spore szkody w ogrodzie. Za najbardziej zjadliwego szkodnika uchodzi rolnica zbożówka.
Gąsienice zjadają głównie warzywa, jak buraki, sałata, marchew, rzodkiewka, ziemniaki, groch, ogórki czy kapusta. W ciągu dnia rolnice żerują na liściach, wyjadając w nich dziury, zaś w nocy podgryzają korzenie i bulwy roślin, wskutek czego niszczą zbiory warzyw korzeniowych. Sprawdź także ten artykuł na temat zwalczania nicieni.
Zwalczanie rolnic - skutecznie sposoby, opryski
Najlepszym sposobem jak się pozbyć rolnic i ich gąsienic jest odpowiednia dbałość o ogród. W odpowiednio zadbanym ogrodzie, który się systematycznie przekopuje i uprawia, gąsienic powinno być z każdym rokiem coraz mniej.
Pierwszym sposobem jak się pozbyć rolnic, są pułapki feromonowe, które rozstawiamy w ogrodzie. Jednak nie jest to skuteczny sposób, gdyż pułapki wabią tylko samce, zaś nie przyciągają samic. Jednak stosując pułapki, możemy stwierdzić, jak duży jest problem z rolnicami.
Prostym sposobem na zwalczanie rolnic w ogrodzie jest przekopywanie i motykowanie ziemi. Najlepiej jest przekopywać ziemię jesienią. Gąsienice zimują dość płytko w ziemi. Po przekopaniu część gąsienic zginie, a część zostanie zjedzona przez ptaki. Dobre jest nawet grabienie i motykowanie, które niszczy jaja rolnic.
Opryski przeciwko rolnicom wykonywane środkami chemicznymi nie są zalecane w domowej uprawie amatorskiej. W przydomowym ogródku lepiej nie stosować środków chemicznych, szczególnie jeśli z ogrodu korzystają dzieci i domowe zwierzęta. Na polach stosuje się nocne opryski środkami ochrony roślin zarejestrowanymi do tego celu.
W ogrodzie i na działce najlepiej jest stosować skuteczne sposoby naturalnego zwalczania gąsienic. Jednym z dobrych sposobów są opryski preparatem z czarnego bzu, który można zrobić samodzielnie. Dobre rezultaty przynosi też zwalczanie gąsienic przy pomocy ich naturalnych wrogów. W handlu dostępne są preparaty zawierające bakterie szkodliwe dla rolnic. Warto prowadzić ekologiczny ogród, gdzie zaprosimy pożyteczne owady i ptaki, zjadające gąsienice rolnic. Dobrym sposobem jest także wysiew aksamitki, która nie tylko ładnie wygląda, lecz także ogranicza populację rolnic i innych szkodników bytujących w glebie.