Rozkruszek korzeniowy - jak wygląda, objawy, sprawdzone sposoby, opryski
Rozkruszki to roztocza popularnie występujące w klimacie umiarkowanym. Roztocza są o tyle groźne, że uszkadzają żywność. Zaś rozkruszek korzeniowy żeruje w korzeniach, kłączach i bulwach roślin powodując ich osłabienie. Przedstawiamy, jak wygląda rozkruszek korzeniowy i doradzamy ja zwalczać szkodnika w ogrodzie, na roślinach doniczkowych i w magazynach płodów rolnych.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o szkodnikach.
Rozkruszek korzeniowy - owad bytujący w zbożu lub w ogrodzie
Jak wygląda rozkruszek korzeniowy
Rozkruszek korzeniowy jest roztoczem należącym do gromady pajęczaków. Trudno go zobaczyć, gdyż osiąga 0,6–0,8 mm długości. Owad ten bytuje w glebie, zaś do żerowania wybiera bulwy, kłącza i grube, mięsiste korzenie różnych roślin. Roztocz uszkadza bulwy korzeniowe, powodując osłabienie, a nawet zamieranie roślin.
W ciągu sezonu wegetacyjnego pojawia się wiele pokoleń tego owada. W ciepłych okresach jedno pokolenie rozkruszka trwa tylko 9 dni. Owady dorosłe zimują w glebie lub w magazynach wraz z przechowywanymi tam warzywami lub płodami rolnymi.
Rozkruszki to duża grupa szkodników. Ich nazwa pochodzi od tego, że stopniowo rozkruszają one materiał, na którym żerują, na pył. Są one pospolitymi owadami występującymi w klimacie umiarkowanym. Najczęściej żerują one w domach i magazynach, gdzie zanieczyszczają żywność. Rozkruszek korzeniowy bytuje w glebie, gdzie może osłabiać i uszkadzać rośliny. Często mamy także problem z rozkruszkiem w ziemi doniczkowej w kwiatach domowych lub balkonowych.
W Polsce występują następujące gatunki rozkruszków, które są szkodnikami:
- rozkruszek mączny żeruje w zbożu,
- rozkruszek korzeniowy, żeruje w glebie i uszkadza bulwy roślin,
- rozkruszek drobny bytuje w magazynach, na polach i w szklarniach, żeruje na nasionach, ziarnach i żywności sypkiej,
- rozkruszek owłosiony w żeruje w zbożu i suszonej żywności.
Sprawdź także ten artykuł na temat zwalczania nicieni krok po kroku.
Na czym polega zwalczanie rozkruszka korzeniowego
Rozkruszek korzeniowy - w jaki sposób uszkadza rośliny w domu i w ogrodzie i jak zwalczyć szkodnika
Rozkruszka korzeniowego dość trudno jest zauważyć. Aby wiedzieć, jak zwalczyć szkodnika, należy rozpoznać, z jakim gatunkiem roztocza mamy do czynienia. Nie jest to łatwe, gdyż rozkruszki są małe i ledwo widoczne. Upodobniają się kolorem do podłoża i poruszają się bardzo wolno. W rolnictwie stosuje się różne metody przesiewania mąki czy też oglądania gleby i bulw.
Zwalczanie rozkruszków jest bardzo trudne, dlatego też stosuje się metody zapobiegania, szczególnie że opryski nie działają na owady bytujące w glebie. Jeśli rozkruszki pojawiły się w ziemi roślin doniczkowych, zaleca się wymianę podłoża. Opryski nie są stosowane do zwalczania rozkruszków w ogrodzie. Zwalczanie dotyczy głównie bulw przechowywanych w magazynach. Bulwy moczy się w roztworach odkażających, starannie przegląda przechowywane bulwy i wyrzuca noszące ślady uszkodzeń. Zapobieganie namnażaniu się rozkruszków polega na właściwym podlewaniu roślin i unikaniu nadmiernego moczenia podłoża.