Jak wygląda rynnica wierzbowa i czy jest to groźny szkodnik?

Rynnica wierzbowa jest chrząszczem z rodziny stonkowatych. Czy jest to groźny szkodnik? Owad ten występuje na łąkach, torfowiskach, nieużytkach, w lasach, w okolicach rzek i zbiorników wodnych. Żeruje wyłącznie na liściach wierzby, dlatego też można go zobaczyć wszędzie tam, gdzie rosną wierzby. Chrząszcz ten pojawia się także na plantacjach wierzby wiciowej i wikliniarskiej, gdzie jego żerowanie może osłabiać rośliny, jeśli pojawia się masowo.

Chrząszcz z rodziny stonkowatych osiąga długość od 5,5 do 7,5 mm. Ma on czarną głowę, podplecze i czułki. Pokrywy skrzydeł mogą występować w różnych kolorach. Jednak najbardziej typowa jest rynnica wierzbowa w kolorze czerwonym, przez co przypomina nieco biedronkę bez kropek. Gatunek naturalnie występuje w całej Europie i w środkowej i północnej Azji, aż do Chin. W Polsce rynnica spotykana jest rzadko, przede wszystkim na północy i zachodzie. Jest owadem zdecydowanie rzadziej występującym niż pospolita rynnica topolowa. Chrząszcz ten jest aktywny od kwietnia do października. Sprawdź także ten artykuł na temat zwalczania śluzownicy lipowej.

Rynnica wierzbowa na liściach wierzby
Rynnica wierzbowa jako szkodnik żerujący w ogrodzie, a także jego rozpoznanie, zwalczanie i zapobieganie krok po kroku

Zwalczanie rynnicy wierzbowej

Rynnica wierzbowa żeruje wyłącznie na wierzbach, jak wierzba krucha, wierzba rokita i wierzba uszata i inne. Może żerować także na plantacjach wierzby przeznaczonej do wyrobów wikliniarskich. Masowy nalot tego chrząszcza może powodować osłabienie roślin, dlatego też może być uważana za szkodnika wikliny.

Zwalczanie tego owada prowadzi się przy pomocy oprysków chemicznych. Nie istnieją domowe sposoby mające na celu pozbycie się szkodnika.

ikona podziel się Przekaż dalej