Skoczek różany - jak wygląda i jakie szkody czyni szkodnik krzewów róż

Jak wygląda skoczek różany

Skoczek różany (edwardsiana rosae) należy do rzędu pluskwiaków i podrzędu piewików. Owad ten żywi się sokami roślin i żeruje głównie na różach. Występuje w Europie i na Bliskim Wschodzie. W Europie Środkowej jest owadem pospolitym. Piewiki występują głównie w tropikach. Niektóre gatunki bytują w klimacie umiarkowanym i są wśród nich szkodniki roślin. Na roślinach zaatakowanych przez piewiki pojawiają się takie objawy jak jasne plamki i matowienie liści.

Charakterystyczną cechą piewików jest możliwość skakania i wydawania dźwięków. Wśród szkodników roślin w tej grupie znajdziemy skoczka liściowego, skoczka wiąziaka, skoczka szklarniowego i skoczka różanego. Szkodniki te żerują w szklarniach, w ogrodach, w lasach, głównie na drzewach owocowych i roślinach ozdobnych. Skoczek różany należy do najbardziej inwazyjnych piewików.

Skoczek różany ma ciało w kolorze jasno kremowym o długości do 3.5 mm. Jego larwy są również kremowe i bardzo ruchliwe. Owad ten przechodzi przez stadium jaja, larwy i owada dorosłego, przy czym w ciągu sezonu rodzi się 2 - 3 pokolenia tych owadów. Zimują jaja owada składane w szczelinach kory roślin.

Objawy żerowania skoczka różanego na roślinach

Jak rozpoznać objawy żerowania skoczka różanego. Same owady przypominają nieco mszyce, lecz są dużo bardziej ruchliwe. Podobnie jak mszyce są one jasne, prawie przezroczyste. Mają około 3 mm długości. Larwy są jasnożółte. Owady te żerują na spodniej stronie liści. Dużo łatwiej poznać efekty żerowania skoczka różanego po wyglądzie liści, który jest bardzo charakterystyczny.

Objawy jego żerowania widać w postaci małych, jasnych plamek na liściach. Początkowo nieliczne jasne plamki widzimy przy żyłkach liścia. Gdy owadów jest dużo plamki zlewają się, tworząc rodzaj mozaiki, a liść staje się jakby nakrapiany szarymi plamkami. W końcu plamki zlewają się i liście stają się szare, matowe, żółkną i opadają.

Roślinami, na których głównie żeruje skoczek różany, są wszelkie odmiany róż i jabłonie. Szkodniki żerują także na drzewach owocowych, co daje się we znaki sadownikom. Skoczek różany atakuje głównie młode drzewka.

Generalnie żerowanie skoczka różanego nie ma znaczenia gospodarczego. Szkody, jakie czyni on na liściach krzewów i drzewek są przede wszystkim estetyczne. Ma to szczególne znaczenie na ozdobnych krzakach róż, kiedy to ich liście stają się poszarzałe i usiane szarymi kropkami i tracą estetyczny wygląd. Jednak skoczek różany przenosi również wirusy, bakterie i grzyby. Ponadto osłabione rośliny łatwiej padają ofiarą chorób roślin. Skoczek różany jest owadem bardzo ruchliwym, który łatwo i szybko przenosi się z rośliny na roślinę. Bardzo szybko może on przenieść się z krzewów róż na drzewa i krzewy owocowe w ogrodzie, dlatego też należy starać się go zwalczać. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat zwalczania śmietki kapuścianej?

Jak wygląda zwalczanie skoczka różanego

Metody ekologiczne i domowe sposoby zwalczania skoczka różanego

Najprostszym sposobem zwalczania skoczka różanego jest mechaniczne usuwanie go z liści. Zarówno dorosłe osobniki jak i larwy zmywamy z liści przy pomocy szmatki lub wacików kosmetycznych. Przy dużej ilości zaobserwowanych owadów, lepiej jest wyciąć i zniszczyć zarażone pędy.

Skoczek różany na liściu, a także jak wygląda skoczek różany, jak go rozpoznać i zwalczać skutecznie
Skoczek różany i jego szkodliwość na liściach oraz jak wygląda skoczek różany krok po kroku

Jeśli zakażenie skoczkiem różanym występuje często w danym miejscu, dobrym sposobem będzie przesadzenie róż na inne miejsce. Domowe sposoby zadziałają jeśli owadów jest mało. Jednak przy masowym wylęgu tych owadów metody ekologiczne okazują się nieskuteczne i należy się zdecydować na oprysk.

Oprysk preparatami chemicznymi

Zwalczanie chemiczne szkodników powinno być stosowane w ostateczności, szczególnie w ogródku przydomowym i na działce. Jednak przy masowym wylęgu szkodników zadziałają tylko skuteczne preparaty chemiczne.

Przeciwko skoczkom różanym stosuje się uniwersalne środki ochrony roślin. Działają na niego skuteczne preparaty na przędziorki. Zazwyczaj jeden oprysk jest wystarczający. Przy masowej obecności szkodnika warto powtórzyć oprysk po 2 tygodniach.

ikona podziel się Przekaż dalej