Skoczonos dębowy - jak wygląda, opis, zwalczanie, skuteczne sposoby na szkodniki
Co zrobić jeśli liście dębu są częściowo uschnięte i zawijają się, zaś całe drzewo wygląda z daleka, jakby było szare? Taki stan drzew może oznaczać atak szkodnika, jakim jest skoczonos dębowy. Przedstawiamy opis tego owada i jego wpływu na liście dębu. Opisujemy, jak wygląda zwalczanie i odstraszanie tego szkodnika i doradzamy, jakie zastosować skuteczne sposoby domowe i opryski chemiczne.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o szkodnikach.
Skoczonos dębowy - opis szkodnika
Jak wygląda skoczonos dębowy - groźny szkodnik dębów
Jak rozpoznać atak szkodników na dębach. Wskutek zwiększającego się problemu suszy w naszym kraju dęby przerzedzają się, zaś liście osiągają mniejszy wzrost. Nie oznacza to jednak, że zaatakował się szkodnik. Na działanie szkodników wskazują zwykle galasy na liściach, miny, wygryzione dziury lub ażurowa siateczka zamiast blaszki liściowej.
Najczęściej występującymi szkodnikami dębów są:
- skoczonos dębowy,
- susówka dębowa,
- galasówka dębianka,
- zwójka zieloneczka.
Miny na liściach i uschnięte fragmenty liści oznaczają atak szkoczynosa dębowego. Natomiast drobne dziurki w liściach, które wyglądają jak ażurowa koronka, wskazują na żerowanie susówki dębowej. Liście pozwijane przędzą mogą oznaczać atak zwójki zieloneczki, zaś małe kuleczki przyczepione do liści powstają wskutek działania galasówki dębianki.
Skoczonos dębowy (Orchestes quercus) jest chrząszczem z rodziny ryjkowcowatych, który żeruje głównie na dębach szypułkowych. Zdarza się także żerowanie na dębach bezszypułkowych. Jest to owad pospolity w Polsce. Występuje w lasach, parkach, alejach dębowych i w ogrodach. Szkodnik ten atakuje drzewa w różnym stadium wzrostu, od starodrzewów po szkółki leśne. Samica składa jedno jajo w nadgryzionym głównym nerwie liścia. Wylęgająca się larwa drąży mnę w liściu powodując zasychanie blaszki liściowej. Liście, w których szkodnik złożył jajo, mogą wyginać się do dołu, są zniekształcone i nie osiągają właściwego wzrostu. W przypadku masowego ataku tego szkodnika i dużej ilości min na liściach, dęby wyglądają z daleka jakby były szare. Sprawdź także ten artykuł na temat stonkowatych szkodników w ogrodzie.
Skoczonos dębowy - opis rozwoju owada
Opis szkodnika można zacząć od informacji jak wygląda owad dorosły. Jest to niewielki chrząszcz w kolorze brązowo żółtym lub jasnobrązowym. Jego długość dochodzi do 3.5 mm. Ma on długi i wąski ryjek silnie zakrzywiony do dołu. Szkodnik pokryty jest krótkimi włoskami. Jego charakterystyczną cechą są silne uda tylnych odnóży. Owad ten w sytuacji zagrożenie potrafi skakać na duże odległości.
Zimują dorosłe osobniki, które wiosną wspinają się po drzewach czekając na rozwój liścia. W okresie wiosennym żerują na pączkach. Po kopulacji samica składa jaja w nerwach liści. Larwy drążą miny w liściach i przepoczwarzają się w minach. Następnie owady dorosłe żerują na liściach dębu aż do jesieni. Powodują szkieletowanie liści.
Jak wygląda zwalczanie i odstraszanie skoczonosa dębowego - skuteczne sposoby i opryski
Skoczonos dębowy nie należy do często występujących szkodników dębów. Aby zbadać jego występowanie, dokonuje się lustracji drzewostanu w lasach.
Skuteczne sposoby zwalczania tego szkodnika to przede wszystkim opryski odpowiednimi środkami chemicznymi. Jeśli owady te pojawiły się na dębach w ogrodzie, możemy ręcznie usuwać porażone liście. Bardzo ważne jest także grabienie i utylizowanie opadłych liści.