Śluzownica lipowa - zaatakowała drzewa w ogrodzie? Zwalczanie szkodników
Co robić, jeśli liście lip w ogrodzie są zeszkieletowane lub zbrązowiałe? Piękna aleja lipowa wygląda, jakby drzewa zbrązowiały i uschły. Odpowiedzialnymi za ten stan mogą być larwy śluzownicy lipowej, owada przypominającego muchę, którego larwy zjadają spodnią stronę liści lip. Czy można uratować porażone lipy? Jak wygląda zwalczanie owada w ogrodzie i w zieleni miejskiej i czy można stosować chemiczne preparaty i opryski.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o szkodnikach.
Śluzownica lipowa - w jaki sposób uszkadza drzewa w ogrodzie
Prawie każdy słyszał, w jaki sposób szrotówek kasztanowcowiaczek niszczy liście kasztanowców. Szkodniki sprawiają, że drzewa są przedwcześnie zbrązowiałe i tracą liście. Nie zamierają, są w znacznym stopniu osłabione. Odpowiednikiem szrotówka w przypadku lip jest śluzownica lipowa.
Śluzownica lipowa należy do owadów z rzędu błonkoskrzydłych. Jest to mały owad przypominający nieco czarną muchę. Jej skrzydła są przydymione z metalicznym połyskiem. Charakterystyczną cechą są białe plamki na nogach. Większość owadów dorosłych osiąga długość około 5 mm. Owady dorosłe pojawiają się w maju i działają przez całe lato. W ciągu sezonu rodzi się 2 - 3 pokolenia owada. Owad ten jest pospolity w Europie i jest też rozpowszechniony w Polsce. Naturalnie występują w lasach liściastych, na łąkach, w parkach, alejach, czyli wszędzie tam, gdzie są drzewa liściaste.
W normalnych warunkach nie są to groźne szkodniki drzew. Jednak w ostatnich dziesięcioleciach notuje się masowe naloty tego owada. Masowy pojaw śluzownicy lipowej sprawia, że cała korona drzewa może usychać. Na wierzchniej stronie liści pojawiają się jasne plamy. Liście brązowieją i przedwcześnie zamierają. Drzewo jest w stanie przetrwać atak szkodnika, lecz przedwcześnie zrzuca liście i jest znacznie osłabione. Powtarzające się masowe naloty szkodnika mogą prowadzić do osłabienia znacznej ilości drzew. Osłabione drzewa nie rozwijają się, tracą mrozoodporność i stają się podatne na inne patogeny.
Drzewem pokarmowym dla śluzownicy lipowej jest lipa. Jednak żeruje ona także na innych drzewach liściastych, jak:
- dąb,
- wierzba,
- buk,
- topole,
- brzoza.
Dorosła śluzownica lipowa składa jaja na spodniej stronie liści w czymś w rodzaju kieszonki w miękiszu liścia. Wylęgają się z nich larwy, które żerują na liściach, zjadając miękisz spodniej strony liścia, pozostawiając nienaruszoną wierzchnią warstwę liści. Larwy żerują gromadnie. Gdy wyjedzą cały liść, przenoszą się na następny. Pokryte są one czarnym śluzem i przypominają ślimaki bez muszli. Larwy przechodzą przez 7 stadiów i ostatecznie spadają na ziemię, gdzie tworzą kokony w glebie, pod warstwą opadłych liści. W ostatnim stadium larwa traci ciemny śluz i wtedy można zobaczyć, że jest przezroczysta w kolorze żółtym. Sprawdź także ten artykuł na temat zwalczania czerwców w ogrodzie.
Zwalczanie masowych nalotów śluzownicy lipowej - skuteczne preparaty i opryski
Zwalczanie tego owada w ogrodzie nie jest łatwe. Śluzownica lipowa jest odporna na preparaty biologiczne zawierające owadobójcze nicienie i bakterie zabójcze dla owadów. Zwykle nie zwalcza się tego owada na starszych drzewach. W zieleni miejskiej najczęściej nie stosuje się środków chemicznych przeciwko śluzownicy, gdyż jest to trudne i nieopłacalne, ponadto niepotrzebnie wykonane opryski mogą zaszkodzić innym owadom. Przeprowadza się dokładne badanie drzew, aby stwierdzić czy zabiegi są konieczne.
Szkodniki te są szczególnie niebezpieczne dla młodych drzewek. Dlatego też w ogrodzie stosuje się domowe sposoby polegające na ręcznym usuwaniu zainfekowanych liści. Natomiast w szkółkach stosuje się opryski preparatami kontaktowymi lub inhibitorami syntezy chityny. W miejskich parkach i terenach zielonych nie prowadzi się zwalczania tego szkodnika.