Śmietka cebulanka - występowanie i skuteczne sposoby zwalczania
Uprawa warzyw cebulowych jest bardzo popularna, lecz musimy zmierzyć się ze szkodnikami cebul. W związku z tym możemy zastosować ekologiczne zwalczanie szkodników cebuli albo zwalczanie chemiczne opryskami. Śmietka cebulanka jest to tak samo popularny szkodnik, jak śmietka ćwiklanka. Zobaczmy, jak rozpoznać robaki w cebuli i od czego zacząć ochronę cebuli przed śmietką.
Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o szkodnikach roślin.
Śmietka cebulanka - cechy charakterystyczne
Śmietka cebulanka jest oliwkowo-szarą muchówką, która dorasta do około 6 mm długości. Jej łacińska nazwa to Delia antiqua. Wyglądem przypomina ona śmietkę ćwiklankę, która również jest malutką muchówką, która też bardzo często bywa utrapieniem, ale w uprawach buraków.
Zauważając w naszej uprawie robaki w cebuli, jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że to właśnie śmietka cebulanka, a właściwie jej beznogie larwy dorastające do 7 mm długości. Warto wiedzieć, że larwy występujące w cebuli mają żółtawy lub kremowy kolor. Są one bardzo niebezpieczne wśród warzyw cebulowych, ponieważ niszczą podziemne części roślin, wydrążając przy tym tunele. Larwy drugiego pokolenia są zauważalne w momencie, gdy zbieramy cebulę. Przypada to na koniec lipca.
W ciągu całego roku pojawiają się dwa pokolenia śmietki cebulanki. Pierwsze pokolenie wylatuje już z końcem kwietnia i rozpoczyna składanie jaj przy nasadzie roślin, a nawet i w ziemi. Te szkodniki cebuli wylęgają się z jaj od maja do początku lipca. Z kolei drugie pokolenie to muchówki, które pojawiają się w połowie lipca i wtedy składają jaja. Larwy zaczynają swoje żerowanie pod koniec maja, aż do momentu zebrania całego plonu cebuli. A może zainteresuje cię także ten artykuł o zwalczaniu śmietki kapuścianej?
Musimy wiedzieć, że ochrona cebuli przed śmietką jest bardzo trudna, ponieważ jej larwy i dorosłe osobniki są przystosowane do zimowania w glebie. Niestety bardzo często zdarza się też przenoszenie robaków w cebulach zebranych na polu. Zagrożone są wtedy całe plony, dlatego, że muchówki te mogą przenosić się na warzywa leżące obok.
W jaki sposób żerują szkodniki cebuli?
Szkodnik, jakim jest śmietka cebulanka, może uszkadzać wiele roślin, a głównie są to warzywa cebulowe. Spotykamy go przede wszystkim na cebulach, ale zauważalny może być także na szczypiorku, cebuli szalotce, porze oraz czosnku. Śmietka stanowi bardzo duże zagrożenie dla upraw.
Jej działanie i żerowanie powoduje znaczne osłabienie wzrostu, gnicie korzeni od spodu oraz niewykształcanie się ich. W zaatakowanych przez śmietkę cebulach możemy zauważyć małe, wydrążone korytarzyki. Korytarze tworzone są przez bardzo szkodliwe larwy i mogą one zajmować dużą powierzchnię cebuli.
Śmietka cebulanka największe straty powoduje w momencie pojawienia się 2-6 liści u roślin z siewu. Bardzo szybko możemy zaobserwować zasychanie i żółknięcie kopru. Konsekwencją żerowania larw drugiego pokolenia jest zwykle gnicie roślin, które w konsekwencji nie nadają się do przechowywania. Larwy te uszkadzają piętkę, przez którą wchodzą pomiędzy mięsiste łuski, a tam drążą korytarze. Zarówno muchówki z pierwszego pokolenia, jak i te z drugiego są poważnym problemem w uprawie warzyw cebulowych. Sprawdź także ten artykuł o zwalczaniu chrabąszcza majowego.
Zwalczanie chemiczne i ekologiczne zwalczanie szkodników cebuli
Jak przebiega zwalczanie śmietki cebulanki w uprawie cebuli? Ochrona cebuli przed śmietką jest bardzo ważna i stanowi ona niewątpliwie najważniejszą rolę. Zwalczanie tych szkodników możemy podzielić na zwalczanie chemiczne, które wykonuje się dopiero po zastosowaniu ekologicznego zwalczania szkodników cebuli. Warto jest jednak poznać metody zwalczania chemicznego oraz ekologicznego, by uprawa przebiegła prawidłowo i bez komplikacji.
Zacznijmy więc od ekologicznych sposobów. Pierwszą bardzo ważną zasadą jest nieuprawianie warzyw cebulowych na jednej grządce częściej niż co 4 lata, ponieważ szkodnik ten zimuje w glebie i może pojawić się na uprawach w kolejnym roku. Warto jest także stosować płodozmian, a grządki z cebulą przenieść możliwie jak najdalej od poprzedniego stanowiska uprawy. Dodatkowym rozwiązaniem jest także sadzenie cebuli naprzemiennie z marchwią. Ich odmienne zapachy różnią się, dzięki czemu szkodniki obu tych warzyw są zdezorientowane.
Inną metodą są ekologiczne opryski wykonywane z chwastów i ziół, lecz muszą one być stosowane regularnie i zapobiegawczo. Popularnością cieszy się wyciąg z wrotyczu, który powtarza się raz w tygodniu, a także napar z bylicy piołun stosowany w tej samej częstotliwości. Kolejna metoda to odłowy na żółte lepowe tablice. A może zainteresuje cię także ten artykuł o wciornastkach i ich zwalczaniu?
Zwalczanie śmietki cebulanki w uprawie cebuli nie jest łatwe, dlatego czasem niezbędne będzie zwalczanie chemiczne, zwłaszcza gdy nie zastosujemy wcześniej ekologicznego zwalczania. Stosuje się opryski wykonane insektycydami. Popularnymi środkami owadobójczymi są Karate Zeon 050 CS oraz Mospilan 20 SP. Pamiętajmy, że stosując środki owadobójcze, musimy postępować zgodnie z instrukcją zawartą do opakowania.
Śmietka cebulanka i śmietka ćwiklanka to dwa bardzo popularne gatunki muchówek, powodujących duże straty dla naszych upraw. Z tego powodu tak ważna jest odpowiednia ochrona swoich roślin i ewentualne zwalczanie chemiczne, w momencie, gdy owady pojawią się na naszych uprawach. Nie zapominajmy przy tym o zastosowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa. Sprawdź także ten artykuł o nicieniach do zwalczania szkodników.