Śmietka kapuściana - groźny szkodnik kapustnych i innych warzyw

Śmietka kapuściana to groźny szkodnik kapustnych. Śmietka kapuściana przypomina nieco domową muchę, dlatego też niełatwo ją rozpoznać. Owad dorosły to muchówka, o połowę mniejsza od muchy domowej. Ma czerwoną plamkę na czole. Jej larwy dokonują prawdziwych spustoszeń wśród upraw warzyw. Larwy śmietki kapuścianej są białe, beznogie i mają długość około 8 mm. Poczwarki śmietki mają kształt beczułki w kolorze brązowym.

Poczwarka zimuje w glebie, którą osobniki dorosłe opuszczają w kwietniu i w maju. Samice składają jaja w pobliżu roślin. Larwy śmietki żerują początkowo na korzeniach pobocznych, potem głównych a następnie w szyjce korzeniowej. Od wiosny do jesieni żerują 3, a nawet 4 pokolenia owada. Ostatnie pokolenie pojawia się jeszcze jesienią.

Wodniste plamy na liściach warzyw liściowych oraz więdnięcie liści, które nabierają niebiesko-pomarańczowego połysku, co oznacza zaatakowanie przez larwy śmietki. Robaki w kalafiorze, w brokule czy też pojawienie się larw w korzeniach warzyw korzeniowych powodują, że rośliny są zdeformowane i nie nadają się do spożycia. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o zwalczaniu mszyc.

Śmietka kapuściana stanowi szczególnie duże zagrożenie dla upraw rzepaku. Zaatakowanie roślin przez śmietkę objawia się powstawaniem brązowych plan na szyjce krozeniowej i w korzeniach rzepaku. Larwy śmietki żerują w szyjce korzeniowej tworząc chodniki z obumarłą tkanką. Pojawienie się larw śmietki w rzepaku może spowodować obumieranie roślin lub zwiększać podatność na suchą zgniliznę. Obecność śmietki kapuścianej w rzepaku ma również wpływ na zimowanie roślin. Plantacje dotknięte szkodnikiem mogą całkowicie obumrzeć w czasie srogiej zimy. Łagodną zimę plantacja przetrwa, a rzepak w dużym stopniu regeneruje system korzeniowy. Jednak plantacje zaatakowane przez śmietkę częściej wylegają i wcześniej dojrzewają.

Prócz rzepaku śmietka kapuściana atakuje takie warzywa, jak kapusta, brokuł, brukiew, rzepa ścierniskowa, kalafior, rzodkiewka oraz chwasty, jak gorczyca polna, rzodkiew świrzepa, tobołki polne.

Śmietka kapuściana - zwalczanie

Jak wygląda zwalczanie tego groźnego szkodnika kapustnych? Co zrobić, jeśli pojawią się robaki w kalafiorze lub w brokule? Do bezpośredniego zwalczania owada, a właściwie jego formy dorosłej, stosuje się insektycydy. Już na etapie rozsadnika wykonuje się podlewanie rozsady insektycydami, a następnie kolejne podlewanie już po posadzenie roślin na stałym miejscu. Do 2017 roku nie było zarejestrowanego preparatu do zwalczania śmietki kapuścianej. Owada tego można było niszczyć przy okazji zwalczania innych szkodników takich jak pchełka czy też mszyca. A może zainteresuje cię także ten artykuł o zwalczaniu wciornastków?

Istnieje jednak wiele metod nieinwazyjnych, którymi możemy się posłużyć, aby uniemożliwić owadom złożenie jaj. W przypadku śmietki zwalcza się tylko osobniki dorosłe. Wczesne uprawy, na przykład rzodkiewki, możemy chronić poprzez okrycie roślin włókniną. Dzięki temu owady nie mają możliwości dostać się do roślin i złożenie jaj. Agrowłóknina musi być nieuszkodzona, gdyż owady są w stanie przedostać się nawet przez bardzo małe otwory we włókninie.

Na początku kwietnia warto rozłożyć wokół podstawy roślin kawałki filcu lub kartonu. Owady złożą w nich jaja, które wysychają. Należy również zwalczać chwasty, które stanowią pożywkę dla muchówek. Zwalczamy szczególnie trybulę leśną, która jest źródłem nektaru dla muchówek.

Po zakończeniu zbioru warzyw, dobrze jest wykonać głęboką orkę gleby. Orka zniszczy część zimujących w glebie bobówek. Sprawdź także ten artykuł o zwalczaniu mączlika w ogrodzie.

Zwalczanie śmietki kapuścianej w rzepaku

Groźny szkodnik kapustnych jakim jest śmietka kapuściana pojawią się w rzepaku nierzadko w skutek nieprzestrzegania podstawowych zasad agrotechnicznych. Bardzo ważny jest prawidłowy płodozmian, unikanie uprawy rzepaku po rzepaku lub po warzywach krzyżowych, przestrzeganie izolacji od upraw roślin kapustnych. Należy usuwać chwasty i resztki pożniwne z pól.

Rzepaku nie powinno się uprawiać na tym samym polu częściej niż co 4 lata. Natomiast warzyw kapustnych nie częściej niż co 3 lata. Najlepszym przedplonem dla rzepaku są wieloletnie rośliny motylkowe, na przykład lucerna.

Obserwowanie złej kondycji roślin, żółknięcia liści czasem brane jest na karb braku składników odżywczych. Warto jednak wyrwać kilka roślin, aby ocenić system korzeniowy. Brązowe przebarwienia, gnijąca tkanka czy uszkodzone korzenie boczne mogą świadczyć o obecności larw śmietki. A może zainteresuje cię także ten artykuł o wełnowcach na uprawach?

ikona podziel się Przekaż dalej